RTX 3070 Ti, R7 5700X sistemde Hogwarts Legacy düşük FPS

İşletim sistemi
Windows 11

melih.budak

Kilopat
RAM
G.SKILL Ripjaws 2X16GB 3600MHz - 32GB
Ekran kartı
Zotac RTX 3070Ti 8GB
Anakart
MSI B550 Tomahawk
İşlemci
AMD Ryzen 7 5700x
Herkese selam,

Geçen gün Hogwarts Legacy oynamak istedim. Oyunu satın aldım ve Steam üzerinden bilgisayarıma indirdim. Oyunu açtığım ilk anlarda hiçbir kasma yaşamadım. Fakat ilerleyen süreçlerde oyunda çok büyük FPS droplar yaşamaya başladım.

Bir de şöyle bir saçmalık var ki oyunda ortak odalara girdiğim rastgele zamanlar oyun 20 FPS'e kadar düşüyor. Bu her zaman olmuyor.

Bu oyunu oynayabilmek sistemim mi yetersiz anlayamıyorum. Neden FPS düşmesi yaşıyor olabilirim sizce?

Ek olarak Windows sıfırdan kuruldu. Yani hiçbir program yok neredeyse içinde. Olanların hepsi de orijinal ücretli programlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun HDD kuruluysa sürekli takılmalar yaşanıyor.

Yok hayır. Özellikle sistemi toplarken HDD hantal kaldığı için almadım. Oyun nvm SSD de bulunuyor.

Aslında sisteminiz fazlasıyla yetiyor oyun için. Belirli zamanlar mı drop yiyorsunuz yoksa belli olmuyor mu?

Şöyle söyleyeyim, oyun ilk açıldığında hiçbir sıkıntı yaşamıyorum belli bir süre çok rahat oynuyorum. Sonrasında ne oluyorsa FPS droplar ve düşük FPS sorunu yaşıyorum daha da doğru tabiriyle dalgalı FPS'ler.

Oyunu hangi ayarlarda oynuyorsunuz? VRAM yetmiyor olabilir.

Ben de öyle düşündüm hocam. Şu an için değil ama ilerleyen zamanlarda bu saçma sebebten 4070 Ti'a geçme düşüncem var. 8 GB fazlasıyla yeter diye düşünmüştüm ama yanılmışım galiba.

Tabii şu an bu oyundaki kasmalar ve FPS droplar VRAM ile mi alakalı bilmiyorum. Vakit bulabilirsem bir video çekip göndereceğim. Daha detaylı anlatmak açısından.

Şöyle söyleyeyim, oyun ilk açıldığında hiçbir sıkıntı yaşamıyorum belli bir süre çok rahat oynuyorum. Sonrasında ne oluyorsa FPS droplar ve düşük FPS sorunu yaşıyorum daha da doğru tabiriyle dalgalı FPS'ler.
Oyunu hangi grafiklerle oynuyorsunuz? Bir de oyun oynarken kullanım değerleri nasıl?

4K Ultra da oynasan bile DLSS ile beraber VRAM kaynaklı bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum, ben o oyunu 6 GB VRAM'li kartta 1080p ultrada oynadım ve gözle görülür bir sıkıntı olmadı. Oyunda RTX açınca saçma bir şekilde oyun dengesiz hale gelebiliyor eğer açıksa bir de kapatıp dene.

En son ben oynarken memory leakage vardı. Fps giderek düşüyordu oyuna restart atıyordum. 3060 Ti ile o şekilde bitirdim. Bir de oyunda ray tracing buglıydı, kapatıp o şekilde denemeni öneririm.

Ben oynayalı birkaç ay oldu, şimdi nasıldır bilemiyorum.

4K Ultra da oynasan bile DLSS ile beraber VRAM kaynaklı bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum, ben o oyunu 6 GB VRAM'li kartta 1080p ultrada oynadım ve gözle görülür bir sıkıntı olmadı. Oyunda RTX açınca saçma bir şekilde oyun dengesiz hale gelebiliyor eğer açıksa bir de kapatıp dene.

RTX açık ve kapalı olmak üzere iki ayarda da oynadım. RTX açıkken çok çok daha kötü bir hale geliyor. Mustafa hocamın da söylediği gibi belli bir süre sonra oyun tamamen kasmalara başlıyor. 30 - 45 FPS gibi değerler bunlar. RTX kapalıykende yine sıkıntılar görünüyor. Örneğin adını yanlış hatırlıyorsam af ola Hogsmeade'de FPS RTX açık veya kapalı fark etmeksizin sürekli olarak 45 - 50 arasında FPS almaktayım.

En son ben oynarken Memory leakage vardı. FPS giderek düşüyordu oyuna restart atıyordum. 3060 Ti ile o şekilde bitirdim. Bir de oyunda Ray Tracing buglıydı, kapatıp o şekilde denemeni öneririm.

Ben oynayalı birkaç ay oldu, şimdi nasıldır bilemiyorum.

Kenlix hocama da aktardığım gibi Mustafa hocam RTX açık - kapalı fark etmeksizin bu meretin FPS'leri düşük oluyor.

Aslında benim için sorun olan düşük FPS durumları değil. Oyun keyfimin affınıza sığınarak söylüyorum içine eden şey FPS düşmesi problemi. Bunu çözebilsem benden mutlusu yok.

Bir de şöyle bir durum var ki bu kasmalar sadece Hogwarts'ın içinde salonlarda ve Hogsmeade'de sokaklarda meydana geliyor. Oyunun hikaye yerlerinde genel olarak böyle bir kasma mevcut değil.

Aklıma tek seçenek işlemcimin yetersiz kaldığı olarak geliyor. HL'nin tek çekirdek çalıştığını ve bu yüzden droplar yaşanabileceği ile ilgili bir şeyler okumuştum. Tabii ne kadar doğru bilmiyorum.

Oyunu hangi grafiklerle oynuyorsunuz? Bir de oyun oynarken kullanım değerleri nasıl?

Ultra ayarlarda oynuyorum hocam. RTX kapalı. Ekran kartını %100 kullanmıyor. Sanırım 60 - 80% arasında olması gerek. İşlemci de yine %20 ile %30 arasında olması gerekiyor. Şu an net değerler aklımda değil.

Bir video ile betimlemek daha uygun olacak. MSI Afterburner ayarladıktan sonra bir video paylaşacağım.

Videoyu sonunda çekme ve yükleme fırsatı bulabildim. Özellikle videoyu izlerken Frametime'ların anlık olarak çok fazla yükseldiğini görebilirsiniz. Dediğim gibi belli bir yerden sonra çok can sıkıcı durumlara evriliyor. https://youtu.be/jtSub1-jes8

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı