RTX 3070 ve R5 3600 uyumu

:D

Ekran kartının 5000TL olması imkansız gibi bir şey RTX 2080 bile 8000TL vergiler olmasa 5000TL'ye rahatca 2080 alabiliyorsun ama işin içine vergiler girince maalesef fiyat 8000 TL oluyor bu ekran kartı ise 700 dolardan girse vergilerde eklense 9000 TL civarı olur diye tahmin ediyorum yurt dışında 500 bin TL olan bir araç ülkemize geldiğinde maalesef 2 milyon TL civarları görüyor :(

Öncelikle, minimum fiyatlarından bahsediyoruz. Yani giriş modellerinden. 2080S'in bile giriş modellerinin ortalama 7 bin Lira gibi bir fiyatı var, Super'lar çıkmadan önce daha da azdı. İkinci olarak 2080'in fiyatı(minimum, yurtdışı) 800$ ama 3070'in fiyatı(minimum, yurtdışı) 500$. 500$'lık kartın 5000 Lira olması neden imkansız gibi birşey?

Herşeyi geçtim "700 dolardan girse" demişsiniz ve bu bayağı komik. :D O 700$(3080) toptan fiyat mı ki? Nvidia'nın 700$ diye duyurduğu fiyat, tavsiye edilen perakende satış fiyatı. İçine distribütör ve bayilerin kârları da, vergileri de dahil. Tabi bu Türkiye için geçerli değil burada vergiler çok daha yüksek ama büyük sürpriz, o kart gümrükten 700$ olarak geçmiyor. :D Nvidia'nın buradaki distribütör fiyatlara nasıl bir fiyat verdiğini bilemeyiz ama muhtemelen 500$ gibi bir fiyattan giriyor gümrükten.

Paragrafın sonundaki araç muhabbetine hiç girmeyeceğim, ayıp olmasın. :D

Fakat onlar vergisiz halleri dostum sitelerden hesaplayabilirsin gümrük vergisini gökden yağmıycak kartlar gümrükden geçecek.

"Onlar vergisiz hali dostum" demişsiniz. Neden? Neye göre dediniz bunu? 3070 üzerinden gidelim. Sitede belirtilen 4800 Liralık fiyat 650$ ediyor. Nvidia'nın duyurduğu fiyat neydi? 500$ Peki o zaman aradaki bu 150$'lık fark ne? Bize açıklarsanız belki biz de aydınlanabiliriz. :D Mesela Türkiye'ye nakliye ücreti mi? 🤔

Ürün daha Türkiye'de yok yani daha gümrük vergisi katılmadı?

İşte burayı hiç anlayamadım. Yani kartların fiyatları lokasyona göre anlık mı siteden yayınlanıyor? Hmm mesela kartlar şu an Çin'den yola çıktı, Çin'deki maliyeti 500$'dı ama kargolandığı için maliyetiyle beraber 650$ oldu. Henüz daha Türkiye gümrüğüne ulaşmadı, ulaştığında ve gümrük vergisi belirlendiğinde sitede de yeni fiyatları mı görebileceğiz? Gerçekten çok ilginç... :D

Evet hepimiz biliyoruz başka ülkelere göre çok fazla vergi var, hepimiz biliyoruz kur sorunları var ama madem fiyat tahmini falan yapacaksınız, en azından sağduyunuzu kullanın. Ticaretin nasıl işlediği açık, prosedürler ortada, uygulanan vergiler de belli. Bunların hiçbiri gizli veya öngörülemeyen şeyler değil. Serbest piyasa ve rekabet diye birşey var. Yurtdışında dolar fiyatı belli olan ürünlerin aşağı yukarı Türkiye fiyatlarını da biliyoruz. Veriler gözümüzün önündeyken neye göre "9000 Lira olacak" gibi bir sallama yapılıyor? Gerçekten anlayamıyorum. Hadi diyelim ki über vergilendirmeler yapıldı veya distribütor kafayı yedi fiyatları ikiye katladı dediğiniz gibi 8-10 bin Lira gibi bir fiyattan satışa çıktı 3070. Herkes Amazon'dan sipariş verir, kargo+gümrük dahil 5 bin liraya satın alır. :D Sürdürülebilir birşey değil sizin dediğiniz.

Herşeyi geçtim adamlar kendi resmi sitelerinde fiyat duyuruyorlar, yine olmuyor. :D Araştırmalarıma göre daha önceki nesilde Türkiye için hiç fiyat belirtmemişler ama bu sefer fiyatları söylediler. Size göre adamların canları sıkıldı "Hadi bu sefer baştan 650$ gibi bir fiyat sallayalım, ama sonra da üzerine vergileri ekler öyle satarız." mı dediler?

Ben demiyorum ki illa kesin bu fiyatta olacak. Herşeyin olabileceği bir dünyada yaşıyoruz belki işler değişecek en düşük model 10 bin lira olacak bilemeyiz. Ben diyorum ki şu an eldeki verilere göre bir tahmin yapacaksak giriş fiyatlarında 4800-5000 Lira gibi bir fiyatlandırma gayet olası görünüyor. Daha premium modellerde fiyatlar artacaktır tabii ki. Asus Dual modeli ile ROG Strix modelinin aynı fiyatta olacağını beklemek aptallık olurdu.

Fark etmeden tahminimden fazla uzatmışım. Uzun lafın kısası şu ki; madem bir fiyat tahmini yapıyorsunuz, önce biraz bilgi sahibi olun, sonra bizi de bu tahmini nasıl yaptığınız konusunda bilgilendirin.

Son düzenleme:
@CyberHunter bey, tam da demek istediğim şeyleri söylemişsiniz. Şunu da eklemek istiyorum, insanlar da hep ''yenisi çıkınca eskisinden daha pahalı olur'' anlayışı var. Eğer aynı fiyatta olursa kimse eski ürünü almaz, satışları baltalanır diye düşünüyorlar. Fakat donanım parçaları tarafında bu durum öyle değil. Hatırlayın, kurun oynamadığı zamanlarda her sene çıkan işlemci modelleri aynı fiyattan olurdu. i5 6400'ün fiyatı 7400'ü eşitti mesela. Sürekli her seride fiyat artışı olursa insanlar bu ürünleri almaz ki? Nereye kadar artacak? RTX 7060 bu mantığa göre 5000$ mı olacak? Fiyatların artması için arz ve talebin de aynı oranda artması lazım.
Peki ne olacak eski kartlara? Hiçbir şey olmayacak, şimdiye kadar hep ne olduysa aynısı olacak. Kısa zaman sonra piyasadan silinip gidecekler ve ikinci el tarafına yerleşecekler. Bilgisayar parçaları sürekli yenilenmek zorundadır yoksa teknolojik gelişim olmaz. En basitinden nasıl iyi grafiklerde oyun oynayacağız 5 senede bir ekran kartı çıkarsa?

Son olarak, ben de kesin bir fiyat söylemiyorum. Belki de siz haklı çıkarsınız 500$ olan kart 700$ fiyat ile gelir ama düşüncem bu şekilde değil.

@CyberHunter bey, tam da demek istediğim şeyleri söylemişsiniz. Şunu da eklemek istiyorum, insanlar da hep ''yenisi çıkınca eskisinden daha pahalı olur'' anlayışı var. Eğer aynı fiyatta olursa kimse eski ürünü almaz, satışları baltalanır diye düşünüyorlar. Fakat donanım parçaları tarafında bu durum öyle değil. Hatırlayın, kurun oynamadığı zamanlarda her sene çıkan işlemci modelleri aynı fiyattan olurdu. i5 6400'ün fiyatı 7400'ü eşitti mesela. Sürekli her seride fiyat artışı olursa insanlar bu ürünleri almaz ki? Nereye kadar artacak? RTX 7060 bu mantığa göre 5000$ mı olacak? Fiyatların artması için arz ve talebin de aynı oranda artması lazım.
Peki ne olacak eski kartlara? Hiçbir şey olmayacak, şimdiye kadar hep ne olduysa aynısı olacak. Kısa zaman sonra piyasadan silinip gidecekler ve ikinci el tarafına yerleşecekler. Bilgisayar parçaları sürekli yenilenmek zorundadır yoksa teknolojik gelişim olmaz. En basitinden nasıl iyi grafiklerde oyun oynayacağız 5 senede bir ekran kartı çıkarsa?

Son olarak, ben de kesin bir fiyat söylemiyorum. Belki de siz haklı çıkarsınız 500$ olan kart 700$ fiyat ile gelir ama düşüncem bu şekilde değil.

Evet maalesef 1200$ olan 2080 Ti'dan sonra 500$'lık 3070'i kimse kabul edemiyor. :D

Peki şöyle düşünelim bir de 2070'den yola çıkacağım çıkış fiyatı 600 dolar yani 4 bin TL ülkemizde satışa çıktığında 6.3 bin TL bunu açıklayın şu an sizin baktığınız fiyat 4bin TL olan ülkemize geldiğinde bakıcağınız fiyat ise 6.3 bin TL olacak bunu anlatmaya çalışıyorum. Yani 650 dolar 4.7 bin yapıyor bu ülkemize girdiğinde 7bin TL'yi bulacak belki de daha fazla.

Peki şöyle düşünelim bir de 2070'den yola çıkacağım çıkış fiyatı 600 dolar yani 4 bin TL ülkemizde satışa çıktığında 6.3 bin TL bunu açıklayın şu an sizin baktığınız fiyat 4bin TL olan ülkemize geldiğinde bakıcağınız fiyat ise 6.3 bin TL olacak bunu anlatmaya çalışıyorum. Yani 650 dolar 4.7 bin yapıyor bu ülkemize girdiğinde 7bin TL'yi bulacak belki de daha fazla.

650 dolar olan 3080. 3070 500 dolara satılıyor. Yani 5500 TL'ye bulunur diyoruz orta halli versiyonları.

Bulursanız stok yapın siz anlamamakta direniyorsunuz iyi günler. Türkiye fiyatı belirlenince buraya yine yazacağım ve kim haklıymış göreceğiz.

Fiyatı 500 dolar olan 2070 Super'i 4800'e satın alabilirken, fiyatı 500 dolar olan 3070'i niye daha pahalıya alalım? Eğer 3070 7-8 bin TL olursa o zaman 2070 Super'in de 7-8 bin TL olması lazım. Diyelim ki 3070'in fiyatı 8000 TL oldu. O zaman @CyberHunter'ın dediği gibi 5000 TL'ye Amazon'dan alırız.

Hala 650$(4800 TL) ülkeye girince 7 bin olur diyorsunuz :D Neden anlamamakta ısrar ediyorsunuz? Ülkeye girmiş hali zaten 650$. Yurtdışı fiyatı 500$, Türkiye fiyatı 650$. Yani Türkiye'de kafadan %30 daha pahalı.

500 ile 650 arasındaki farkı anlamamak bu kadar zor olmasa gerek... :D

Yeni konular

Geri
Yukarı