RTX 3070 ve Ryzen 5 5600X sistem bazı oyunlarda aniden kapanıyor

brthntzn

Femtopat
Yer
ankara
Daha fazla  
Meslek
makine mühendisi
Konuyu biraz hortlatmış gibi olacağım ama; aşağı yukarı aynı sorun bende de var. Benim de sistemim de INNO3D ichill X4 RTX 3070 var. GTA 5, PUBG, CS:GO gibi oyunları açtığım zaman bilgisayar ortalama 2-10 dakika arasında restart atıyor. Olay şu şekilde gerçekleşiyor önce monitörden görüntü gidiyor no signal yazısı çıkıyor, aradan 20 30 saniye sonra bilgisayar kendini resetliyor. Mavi ekran almadığım için minidump dosyası oluşmuyor ayarlardan baktım kapalı da değil. OCCT 6.2.0'da test ettiğimde Power testi ve diğer testleri herhangi bir kapanma restart atma olmuyor. FurMark ile Prime95 testini aynı anda yaptım yine sistemimde restart atma olmadı. Hatta AIDA64 Extreme ile de teste soktuğumda bir sıkıntı olmadı. Oyunlarda ekran kartı
Bellek hızı 1995-2010 MHz'ye kadar çıkıyor bunu MSI Afterburner'ya da kendi programı TuneIT ile -300 MHz azalttığım zaman restart atma sorunu ortadan kalkıyor ve en fazla 1650MHz'ye çıkıyor. XMP profili açık olarak da kapalı olarak da denedim sonuç aynı restart atma oluyor. BIOS son sürüm sürücüler günceldir. Power olarak da Cougar 850W 80+ BMX modelini kullanıyorum. Bu sorunun neden dolayı kaynaklandığını bulmamda yardımcı olabilecek birileri var mıdır?

Sistemim.

ASUS ROG STRIX B550-A GAMING.

Ryzen 5 5600X.

XPG 512 GB Spectrix S40G.

Adata XPG Gammix D30 3200 MHz 8+8 toplam 16 GB.

INNO3D ichill X4 RTX 3070.

Cougar BMX 850W 80+ Bronze.

Merhabalar. Benım sıstemım de bu şekilde. GTA 5'te kapanma sorunu yasıyorum.

Oyun orijinal mi eğer öyleyse dosyaları doğrulayın eksik dosya varsa otomatik indirir.
oyunum orjinal sistemi alalı 1 ay oldu çift ekran var bazıları ekranda ki hz farklılıgı yapabılır dıyor.
Bende de benzer bir problem var ne yaptıysam çözemedim servise göndereceğim umarım siz çözersiniz.
ben de bugün tek ekran ile deneme yapacağım. umarım sorun çözülür rtx3070 ile ilgili bu tarz sorular cok fazla var gibi pişman olmayız umarım.
Merhabalar. Benım sıstemım de bu şekilde. GTA 5'te kapanma sorunu yasıyorum.
AMD RYZEN 5 5600X İŞLEMCİ
ASUS RTX3070 8 GB EKRAN KARTI
ASUS ROG STRIX B550 WIFI ANAKART
COOLERMASTER 240 SIVI SOĞUTMA
COOLERMASTERH500 KASA 750W
8GB *2 3600MHZ RAM

Geri
Yukarı