RTX 3070 vs RX 6700 XT

Bütçe
19000-19500
Ya benim amacım gerçekten o kadar iyi bir bilgisayara sahip olmak değil. Şu elimdeki makineden kurtulsam yeter. Az önce inceleyeceğim dediğim videoyu 480P'de dona kasa izledim. Bu laptopu 8 yıl önce almıştım 5 yıl işimi gördü sağ olsun fakat şimdi değişme vakti. Son 3 yıldır hiç memnun değilim. Bu yazıyı yazarken muhtemelen CPU'nun %80'inden daha fazla kullanıyor ve şu anda önümde sadece Microsoft Edge var. Beni yine rahat 7-8 yıl götürsün bana yetecek gerçekten. Oyun oynamaya vaktim bile olmuyor emin olun. Arada sırada girebiliyorum anca. Sadece 6-7 yıl rahat etmek istiyorum. Çok bir beklentim yok en iyisi olayım kafasında değilim. Testi izlerken Spider-Man Remastered, AC Valhalla, Forza Horizon 5 üzerinde CPU'nun %99'undan fazla kullandı. 7950 MB gördüm oralarda. 3070'den vazgeçeceğim büyük ihtimal. RX 6700 XT veya RX 6700 sahibi arkadaşlar düşüncelerini yazarsa çok mutlu olurum.

1440p'de oynamayacağım. 1080p.
Günümüze yaklaştıkça 3070'den daha fazla FPS almaya başladı 6700 XT. Dediğimiz gibi 3060'ın 3070'i geçtiği senaryolar mümkün. Nvidia tabanlı çıkan oyunlar bile 3070'de 5 FPS koyuyor. 5 FPS için fazla para verecekseniz bir şey diyemem.

Elbette RT konusunda 3070 daha iyi bir GPU. Son çıkan Dead Space ve Forspoken oyunlarında RT performansı olarakta bir fark yoktu, bu da garip.

VRAM kullanımları aşırı fazlalaştı oyunların, 3070 gibi 8 GB kartlar şu an sınırda olan kartlar. Ayrıca 3000 serisine DLSS 3 gelmeyeceğini de belirteyim.

Şu sistemde anakartı B550 SSD'yi 1 TB kasayı XPG valor Air yaptım 16568 TL bu sistem için iyi midir?

@berat3636 @@Elio Talvinen hocam çok teşekkür ederim. Ayrıyeten @@esrpkrlty hocam attığınız sistemi almaya karar verdim. Düşüncesini belirten herkese çok teşekkürler. Ancak biraz daha zamana ihtiyacım var. O zaman düşüncelerimi sizlere belirtirim. Bütün herkese çok teşekkürler.

@@partylikeits1941 size de çok teşekkürler hocam.​

Son düzenleme:
Şu sistemde anakartı B550 SSD'yi 1 TB kasayı XPG valor Air yaptım 16568 TL bu sistem için iyi midir?

@berat3636 @@Elio Talvinen hocam çok teşekkür ederim. Ayrıyeten @@esrpkrlty hocam attığınız sistemi almaya karar verdim. Düşüncesini belirten herkese çok teşekkürler. Ancak biraz daha zamana ihtiyacım var. O zaman düşüncelerimi sizlere belirtirim. Bütün herkese çok teşekkürler.

@@partylikeits1941 size de çok teşekkürler hocam.​

Rica ederim hocam, sistem de gayet güzel olmuş; kasa değiştirmeniz şart değil eğer bütçe kısıtlıysa, hazır sistemdeki kasanın da önü full mesh gibi görünüyor, hava akışı iyidir. Başka bir parçaya (klavye, mouse , gamepad) harcayabilirsiniz o parayı.

Rica ederim hocam, sistem de gayet güzel olmuş; kasa değiştirmeniz şart değil eğer bütçe kısıtlıysa, hazır sistemdeki kasanın da önü Full mesh gibi görünüyor, hava akışı iyidir. Başka bir parçaya (klavye, mouse, gamepad) harcayabilirsiniz o parayı.

XPG'nin kasasını daha çok beğendim ve RGB pek hoşuma gitmiyor hocam. XPG'nin kasasının hava akışı da mükemmel. Hele bir alayım da. Hayaller kura kura alacağım AMD sistem WattMan ile hayallerimle oynamasın yeter 😂

Merhaba yakın zamanda sistem alacağım fakat 2 ekran kartı arasında kararsız kaldım. NVIDIA tarafında VRAM konusunda sıkıntı çekerim korkusu var içimde. Çünkü günümüzde 1080p oyunlarda bile 5-6 GB VRAM kullanılıyor. AMD tarafında ise WattMan sıkıntısı yaşayacağım korkusu var. VRAM sorunu olmasa 3070'i seçerdim yazılımsal sorunu olmasa 6700 XT'yi seçerdim, yani anlayacağınız iki ucu çıkmaz değnek :D. Baktığım sistem şu anda bu;

Sizce RX 6700 XT sistem mi bakmalıyım yoksa RTX 3070 sistemi mi almalıyım? Bütçem yukarıda. Sebebi ile yazarsanız çok iyi olur.
3070 der geçerim.

3070 der geçerim.

Çok geç kaldınız hocam çok... Pazar günü siparişini vereceğim muhtemelen attığım sistemin :D. Sizde yazdıklarımızı okuyabilirsiniz isterseniz. 3070 8 GB VRAM'e sahip olduğu için vazgeçtim.

Düşüncelerimi belirtme vakti geldi. Ben bunun uzun süreceğini düşünüyordum fakat birkaç saat yetti.

Öncelikle RTX 3070 8 GB VRAM'e sahip olduğu için artık berbat bile denilebilecek düzeyde bir ekran kartı. 3000 serisi ilk çıktığında 8 GB VRAM ilaç gibi gelmişti. Fakat şu yıllarda 8 GB VRAM aşırı az ve bu pazarlama stratejisini tam tersine çevirerek RX 6700 XT alma kararı aldım. 3070 ilk çıktığında bütün oyunları rahatça açabilen bir ekran kartıydı. Fakat şu anda hiç geleceğe dönük değil ve benim için hiçbir değeri yok. Ben kısa süre iyi performans almaktansa uzun süre iyi performans almayı tercih ederim. Zaten 6700 XT ve RTX 3070 kafa kafayalar. Yayıncılar için 3070 daha iyidir fakat ben yayıncı değilim. Ünlü olma gibi bir niyetim de yok. Kendimce bir şeyler oynayıp geçeceğim. Zaten belirttiğim gibi, çok vaktim yok bilgisayar başında geçmeye.

RTX 3060 12 GB 192 bit ve 8 GB 128 bit olarak 2'ye ayrılmış durumda. Fakat RTX 3070'in 12 GB versiyonu yok. Bu kadar saçma işte. Başlarda anlam verememiştik fakat her şey anlaşıldı. Piyasa değeri yüksek satılsa kısa sürede yüksek fiyata satılır fakat 6700 XT uzun vadede çok daha iyi olacağı için satma ihtiyacı duyacağımı sanmıyorum. Aynı şeyleri tekrar tekrar söylemeye gerek yok. 3070'in süresi 2-3 seneye dolar diye düşünüyorum şahsen.

Alacağım sistem;

Şu sistemde anakartı B550 SSD'yi 1 TB kasayı XPG valor Air yaptım.

Belki benim gibi bilgisayar almak isteyenler bundan esinlenebilir :)

Monitör olarak;

Sonuca gelecek olursak kesinlikle uzun vadede RX 6700 XT tercih edilmeli. RTX 3070 gibi kartların süresi yakında dolacak. Şimdiden birçok oyunda 7950 MB VRAM kullanılıyor. 1080p yüksek ayarlarda bu kadar VRAM kullanılıyorsa 2K için tercih edilen bir kartta kesinlikle en az 12 GB VRAM olmalı.

Bana bu fikre sahip olmamı sağlayan bütün herkese teşekkür ederim. Konuya cevap veren herkese de aynı zamanda :)

Yahu hep beni mi bulur? Alacağım anakart bitmiş :D

Son düzenleme:
Çok geç kaldınız hocam çok... Pazar günü siparişini vereceğim muhtemelen attığım sistemin :D. Sizde yazdıklarımızı okuyabilirsiniz isterseniz. 3070 8 GB VRAM'e sahip olduğu için vazgeçtim.

Düşüncelerimi belirtme vakti geldi. Ben bunun uzun süreceğini düşünüyordum fakat birkaç saat yetti.

Öncelikle RTX 3070 8 GB VRAM'e sahip olduğu için artık berbat bile denilebilecek düzeyde bir ekran kartı. 3000 serisi ilk çıktığında 8 GB VRAM ilaç gibi gelmişti. Fakat şu yıllarda 8 GB VRAM aşırı az ve bu pazarlama stratejisini tam tersine çevirerek RX 6700 XT alma kararı aldım. 3070 ilk çıktığında bütün oyunları rahatça açabilen bir ekran kartıydı. Fakat şu anda hiç geleceğe dönük değil ve benim için hiçbir değeri yok. Ben kısa süre iyi performans almaktansa uzun süre iyi performans almayı tercih ederim. Zaten 6700 XT ve RTX 3070 kafa kafayalar. Yayıncılar için 3070 daha iyidir fakat ben yayıncı değilim. Ünlü olma gibi bir niyetim de yok. Kendimce bir şeyler oynayıp geçeceğim. Zaten belirttiğim gibi, çok vaktim yok bilgisayar başında geçmeye.

RTX 3060 12 GB 192 bit ve 8 GB 128 bit olarak 2'ye ayrılmış durumda. Fakat RTX 3070'in 12 GB versiyonu yok. Bu kadar saçma işte. Başlarda anlam verememiştik fakat her şey anlaşıldı. Piyasa değeri yüksek satılsa kısa sürede yüksek fiyata satılır fakat 6700 XT uzun vadede çok daha iyi olacağı için satma ihtiyacı duyacağımı sanmıyorum. Aynı şeyleri tekrar tekrar söylemeye gerek yok. 3070'in süresi 2-3 seneye dolar diye düşünüyorum şahsen.

Alacağım sistem;

Monitör olarak;

Sonuca gelecek olursak kesinlikle uzun vadede RX 6700 XT tercih edilmeli. RTX 3070 gibi kartların süresi yakında dolacak. Şimdiden birçok oyunda 7950 MB VRAM kullanılıyor. 1080p yüksek ayarlarda bu kadar VRAM kullanılıyorsa 2K için tercih edilen bir kartta kesinlikle en az 12 GB VRAM olmalı.

Bana bu fikre sahip olmamı sağlayan bütün herkese teşekkür ederim. Konuya cevap veren herkese de aynı zamanda :)

Merhaba eğer daha sistemi almadıysanız ben de bu sistemden aldım ve kasayı VG10F modeli yaptım, eğer 6700XT'nizi gelecekte boyut olarak daha büyük bir ekran kartıyla değiştirmek isterseniz VG10F'de pek mümkün değil bilginize ama ben görünüm olarak daha çok sevdiğim için aldım.

Alacağım sistem;

Monitör olarak;

Ayrıca monitör olarak Lenovo Legion Y27-30 modelini öneririm 27 inch 1080p monitör olduğu için çözünürlük kötü gözükür diye bir korkunuz olmasın bizzat gidip gördüm(vatandan) 180Hz 400nit 0.5ms IPS panel HDR 10 destekli AMD FreeSync Premium destekli ve ekranı sağa sola yukarı aşağı oynatılabiliyor raylı bir sistemi bulunmakta ayrıca 2 adet USB ve 1 adet AUX girişine sahip.

Son düzenleme:
Merhaba eğer daha sistemi almadıysanız ben de bu sistemden aldım ve kasayı VG10F modeli yaptım, eğer 6700XT'nizi gelecekte boyut olarak daha büyük bir ekran kartıyla değiştirmek isterseniz VG10F'de pek mümkün değil bilginize ama ben görünüm olarak daha çok sevdiğim için aldım.

Ayrıca monitör olarak Lenovo Legion Y27-30 modelini öneririm 27 inch 1080p monitör olduğu için çözünürlük kötü gözükür diye bir korkunuz olmasın bizzat gidip gördüm(vatandan) 180Hz 400nit 0.5ms IPS panel HDR 10 destekli AMD FreeSync Premium destekli ve ekranı sağa sola yukarı aşağı oynatılabiliyor raylı bir sistemi bulunmakta ayrıca 2 adet USB ve 1 adet AUX girişine sahip.

Hocam çooook teşekkür ederim fakat 27" sevmiyorum maalesef. Ekran kartının boyutunu büyütmem muhtemelen bende XPG valor Air kasasını seçeceğim. Şu anda B550 anakartı bekliyorum geldiğinde alacağım. Tekrardan çok teşekkür ederim.

Geri
Yukarı