RTX 3070 yanına işlemci/psu/monitör tavsiyesi

keremE

Centipat
RTX 3070 çıktığı zaman almayı planlıyorum fakat ne kadar PSU gerekir, kasanın içi sıvı soğutma olmadan çok mu ısınır, Ryzen 5 3600X yeterli olur mu? Bazı yazılarda okuduğumda kartı 2K çözünürlükte çalıştırmazsanız düşük performans verir tarzı şeyler okudum doğruluğu nedir?

Selamun Aleykum, öncelikle kart çıkmadan kesin bir şey söylemek yanlış olur. PSU olarak kaliteli bir 750W alınabilir. Sıvı soğutmaya gerek olacağını zannetmiyorum. 3600X ile bir kombin yapılabilir diye düşünüyorum zira güçlü bir işlemci ama o zamana 4000 serisi işlemci çıkabilir hesaba katmak lazım.
2K çözünürlük işinden kasıt şu hocam, biliyorsunuz şu anda genel olarak 2000 serisi bile 1080p için yeterli birkaç istisna dışında. Hem ekran kartının imkanlarından faydalanmak hem de oluşabilecek darboğazı azaltmak adına 2K öneriliyor. Tabii ki 1080p de kullanılabilir. Belki yeni çıkacak oyunlarda bu kart 1080p kartı olur bilemeyiz.

Kart 1080P'de darboğaz yapar 2K ve 4K'da akarsın bende kışın ortalarına doğru 3070'li dediğin gibi R5 3600X'li bir PC toplamayı düşünüyorum 11000 gibi fiyat tutuyor ekran kartı çıkış fiyatında 4805 tl kalırsa güzel olur bizde faydalanırız.

RTX 3070 çıktığı zaman almayı planlıyorum fakat ne kadar PSU gerekir, kasanın içi sıvı soğutma olmadan çok mu ısınır, Ryzen 5 3600X yeterli olur mu? Bazı yazılarda okuduğumda kartı 2K çözünürlükte çalıştırmazsanız düşük performans verir tarzı şeyler okudum doğruluğu nedir?

Anakart olarak kaliteli bir B550 alın Ryzen 4000 gelince upgrade gerekebilir. Sogutmayi da 4000 serisi bir işlemci alınca alirsiniz.
Note: Bildiğiniz gibi Intel'in oyun performansı daha iyi. Eğer Intel almak isterseniz 10400F alıp yanına da Z490 anakart alınabilir. 11. nesil gelince de upgrade ederesiniz yanına da iyi bir soğutma alınabilir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı