RTX 3080 bilgisayarda birden görüntü bozuldu

Otrivine

Decapat
Yer
Aydın
Daha fazla  
Meslek
Gemi Operasyon Uzmanı
Bilgisayarda Facebook'dayken birden görüntü resimdeki gibi bozuldu. Sonra reset atığımda düzelti. Fakat ilk kez böyle bir sorunla karşılaşıyorum. Sebebi ne olabilir? Monitör vs. ilk günden beri yerinden oynatılmadı. Darbeyle vs. ile ilgili bir sorun olamaz. i5 1600KF ve RTX 3080 var. 2x8 Team Force 4800 MHz CL20 RAM kullanıyorum.

1673259806713.jpg

RAM'lerde sorun olabilir belki hocam.

Belki de bir ihtimal Windows 11 ile alakalı olabilir mi diye düşünmüyorum değil. Çünkü bilgisayarda değişen tek şey Windows sürümü oldu yakın zamanda ve böyle bir sorunla karşılaştım.

RAM'lerde sorun olsa görüntü böyle olmaz. Ekran siyaha düşer. MOSFET arızasıda olabilir.

Anakart daha bir aylık bile değil. Sıfır aldım. MSI Z690 Pro D4.

Belki de bir ihtimal Windows 11 ile alakalı olabilir mi diye düşünmüyorum değil. Çünkü bilgisayarda değişen tek şey Windows sürümü oldu yakın zamanda ve böyle bir sorunla karşılaştım.

Anakart daha bir aylık bile değil. Sıfır aldım. MSI Z690 Pro D4.

Windows'tan kaynaklı bir durum olursa mavi ekran alırsınız. Insider kullanıyorsanız da yeşil ekran.

Windows'tan kaynaklı bir durum olursa mavi ekran alırsınız. Insider kullanıyorsanız da yeşil ekran.

Geriye monitör kalıyor bence. Çünkü yavaş yavaş tüm ekranı kapladı hemen ressetle düzeldi. Ekran kartı ile ilgili bir problem olsa hemen o reset o kadar hızlıo bir şekilde sorunu düzltemezdi belki de. Biraz da bu sebepten yazılımsal sorun ihtimali aklıma geldi. Reset atınca düzeldi anında.

Benim de böyle bir sorunum vardı. Aynı bu şekilde görüntü oluyordu ve RAM'lerim arızalıydı. Kingston 2x8 3000 MHz kullanıyordum G.Skill flarex 3200 CL 16'ya geçtim sorunum düzeldi.

Acaba mem test yapsam anlaşılabilir mi sorunun kaynağı.

Moral bozmayın. Bu durumda ilk senaryo felaket senaryosu değil. Windows adresleme hatası oluşturduğu için (ram bellek ya da vga üzerinde) nadiren böyle durumlar olabilir, reset atarsan düzelir. Aynı şekilde ekranda da nadiren böyle saçma durumlar olabilir. İkinci, üçüncü kez aynı şeyler oluyorsa o zaman felaket senaryosuna hazırlıklı olun. :)

Geriye monitör kalıyor bence. Çünkü yavaş yavaş tüm ekranı kapladı hemen ressetle düzeldi. Ekran kartı ile ilgili bir problem olsa hemen o reset o kadar hızlıo bir şekilde sorunu düzltemezdi belki de. Biraz da bu sebepten yazılımsal sorun ihtimali aklıma geldi. Reset atınca düzeldi anında.

Acaba mem test yapsam anlaşılabilir mi sorunun kaynağı.
Bencede bir memtest dene denemekten zarar gelmez.

Moral bozmayın. Bu durumda ilk senaryo felaket senaryosu değil. Windows adresleme hatası oluşturduğu için (RAM bellek ya da VGA üzerinde) nadiren böyle durumlar olabilir, reset atarsan düzelir. Aynı şekilde ekranda da nadiren böyle saçma durumlar olabilir. İkinci, üçüncü kez aynı şeyler oluyorsa o zaman felaket senaryosuna hazırlıklı olun. :)

Şu aldığım en iyi mesaj oldu vallaha RAM'ler anakart işlemci daha 1 haftalık çünkü onlara bağlı bir sorun olma ihtimali biraz can sıkıyordu. Ama nadiren de olsa yazılımsal kaynaklı olabiliyor deme ihtimaliniz beni rahatlattı. Biraz stres testleriyle yorayım parçaları bakalım bir sorun yaşayacak mıyım tekrar.

Şu aldığım en iyi mesaj oldu vallaha RAM'ler anakart işlemci daha 1 haftalık çünkü onlara bağlı bir sorun olma ihtimali biraz can sıkıyordu. Ama nadiren de olsa yazılımsal kaynaklı olabiliyor deme ihtimaliniz beni rahatlattı. Biraz stres testleriyle yorayım parçaları bakalım bir sorun yaşayacak mıyım tekrar.

Testlere sok ben hala oyumu monitöre basıyorum, teknoloji işi şans işidir topun üstüne basmışsınız, fotoğrafla beraber yolla ASUS'a

Yeni konular

Geri
Yukarı