RTX 3080 için AMD işlemci önerisi

Bütçe
4000-5000
Ben 2 k çözünürlükte 5600X-3080 ikilisini kullanıyorum her acıdan yeterli fazlasına gerek yok. Aradaki fiyat farkı az olduğu için 5700X tercih edebilirsin. Sistemindeki PSU kaliteli bir şey değilse iki defa düşün, 3080 370Wları gören bir kart overclocktan bahsetmiyorum bile. İşlemcisi diğer bileşenler derken ucu ucuna yetecek 650W.

Şunu da eklemek istiyorum, oyun odaklı düşünürsek 5800x3D dışında diğer 5 serisi işlemcilerle 5600'un arasında fark çok çok az bu yüzden sadece oyun oynayacaksan 5600 fazlasıyla yeterli olur. Yakın zamanda bir arkadaşım 5700 X işlemci satın aldı, 240 mm sıvı soğutma kullanıyor ve istediği gibi OC yapamadı tabii bunda silikon kalitesi farkıda olabilir. Bendeki 5600X hassas PBO ayarı ile 4850 MHz de sorunsuz çalışıyor kule tipi soğutucu ile. CPU Z skoru tekli 670 çoklu 5200. bunlardan bahsetme sebebim oyunlar için yüksek frekansın önemi büyük, çekirdek sayısı arttıkça isiyla baş etmek zorlaşıyor.

Yazdığınız mutlu etti açıkcası 5600 ile sorun yaşamama ihtimali ancak uzun süredir ısınan bir laptop içerisinde 7. nesil i7 kullanıyorum, performans anlamında çile çekiyorum. İşlemciyi bu sebeple önemsiyorum. Profesyonel bir alanım olmayacak bilgisayar ile çoğunlukla. Nadiren video render ve görüntü işleme yapılacak. Ben kafam rahat olacak bir işlemci arıyorum açıkcası bütçem dahilinde. O yüzden 3080 almışken gidip 5600 almak istemiyorum. Bu mantıksız mı onu da bilmiyorum.

5700x ile arasında sizce 1k farka değecek bir şeyler var mı peki? Ayriyetten elimde arctic freezer 34 duo var kullanımda ve işe yararsa diye aldığım ancak iade etmeyi düşündüğüm bir h100x var, arctic yeter mi yoksa sıvıya geçmek gerekir mi her iki işlemci için de

Yazdığınız mutlu etti açıkçası 5600 ile sorun yaşamama ihtimali ancak uzun süredir ısınan bir laptop içerisinde 7. nesil i7 kullanıyorum, performans anlamında çile çekiyorum. İşlemciyi bu sebeple önemsiyorum. Profesyonel bir alanım olmayacak bilgisayar ile çoğunlukla. Nadiren video render ve görüntü işleme yapılacak. Ben kafam rahat olacak bir işlemci arıyorum açıkçası bütçem dahilinde. O yüzden 3080 almışken gidip 5600 almak istemiyorum. Bu mantıksız mı onu da bilmiyorum.

5700X ile arasında sizce 1K farka değecek bir şeyler var mı peki? Ayrıyeten elimde Arctic Freezer 34 Duo var kullanımda ve işe yararsa diye aldığım ancak iade etmeyi düşündüğüm bir H100X var, Arctic yeter mi yoksa sıvıya geçmek gerekir mi her iki işlemci için de.

Dostum arada fark yok, 5 serisinde tercih edilebilecek 3 işlemci var 5800x3D'yi dışarıda tutuyorum, 5600 5700X 5900X bunlarda fp olarak alınır demek istedim. Biri oyun odaklı biri render da alırım yayında açarım dersen diğeride ben render alacağım iş yapacağım dersen gerekli.

Merhaba, 3080 kartım var, 2K monitör ve kartı rahat besleyecek ileriye dönük bir işlemci arıyorum. Bütçem 5800x3D alacak kadar yok maalesef. Ekran kartını bu seviyede almayı düşünmediğim için 5600 almaya karar vermiştim ancak şu an yetmeyeceğini düşünüyorum ve alacağım işlemcimin benim uzun bir süre götürmesini istiyorum.

Sizden fiyat/performans olarak yorum yapmanızı rica ediyorum, ikinci el bulamadığım için ne yazık ki sıfır almak durumundayım.
Konuyu açtığım sıralarsa yaklaşık fiyatlar şöyle:

5600: 3000TL,
5600X: 3500TL,
5700X: 4300TL,
5800X: 5300TL.

DN1: Ayrıca 650'lik bir PSU'ya sahibim. Alma niyetim olan işlemcilerden 5800X'in 105TDP değerinin olması bu PSU ile sistemimi zorlar mı sizce?

DN2: Arctic Freezer 34 kule tipi soğutucuya sahibim, değiştirmeyi düşünmüyorum.

5800X olabilir.

Yazdığınız mutlu etti açıkçası 5600 ile sorun yaşamama ihtimali ancak uzun süredir ısınan bir laptop içerisinde 7. nesil i7 kullanıyorum, performans anlamında çile çekiyorum. İşlemciyi bu sebeple önemsiyorum. Profesyonel bir alanım olmayacak bilgisayar ile çoğunlukla. Nadiren video render ve görüntü işleme yapılacak. Ben kafam rahat olacak bir işlemci arıyorum açıkçası bütçem dahilinde. O yüzden 3080 almışken gidip 5600 almak istemiyorum. Bu mantıksız mı onu da bilmiyorum.

5700X ile arasında sizce 1K farka değecek bir şeyler var mı peki? Ayrıyeten elimde Arctic Freezer 34 Duo var kullanımda ve işe yararsa diye aldığım ancak iade etmeyi düşündüğüm bir H100X var, Arctic yeter mi yoksa sıvıya geçmek gerekir mi her iki işlemci için de

%10 FPS farkı var sana kalmış hangisini tercih edeceğin.
Arctic gayet yeter ama macun önemli.

5600X 5700X 5800X arası çok performans farkı yok fiyat farkına değmez. 5600 ve 5600X arasıda çok yok ama soğutucunuz var 5600X overclock potansiyeli daha yüksek bence 5600X almalısınız.
5600x'in 5700x'den daha iyi olduğunumu mu söylüyorsunuz? overclock tecrübem yok ancak el verdikçe ileride yapabilirim. Tüm yorumlardan sonra kafama 5700x almak yatıyordu ancak yine karıştı şimdi :D

5600X'in 5700X'den daha iyi olduğunu mu mu söylüyorsunuz? Overclock tecrübem yok ancak el verdikçe ileride yapabilirim. Tüm yorumlardan sonra kafama 5700X almak yatıyordu ancak yine karıştı şimdi :D

Hayır iyi değil ama arasındaki fiyat farkına değcek bir performans farkı yok render falan alıyorsanız 8 çekirdek olduğundan daha iyi 5700X ama oyun performansında çok fark yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı