RTX 3080 mining yaparken termal kısma

PS1K0

Hectopat
Merhabalar, Gigabyte Vision RTX 3080 modelinde bir ekran kartına sahibim. ETH Mining yaparken "HWiNFO" programından ekran kartımın VRAM sıcaklığının 110 dereceye kadar çıktığını görüyorum. Ekran kartım normalde 100mh/s gücüne ulaşması gerekirken GPU işlemcisi 45 derecelerdeyken VRAM ise 110 dereceye çıktığından dolayı Termal kısma yapıyor ve gücünü 80 mh/s ye kadar düşürüyor. Türkçe kaynak bulamadım, yabancı kaynaklarda ise termal padlerin ve macunun değişmesi gerektiği ve sorun çözülmez ise ek olarak VRAM'lere denk gelecek şekilde kartın arka plakasına 3mm kalınlığında termal ped eklenmesi gerektiği söyleniyor ama bunların kaliteli termal ped (Thermal Grizzly veya Gelid) olması gerektiği söyleniyor fakat şu an stokta kaliteli 2mm ve 3mm termal ped bulamadım ne olduğu belirsiz markası bile belli olmayan ürünler var. Bu ürünler işe yarar mı? Başka bir çözümü var mı?

Yabancı kaynaklarda bu soruna "RTX 3080 Thermal Thorttling" deniyor.
Stoklarda bulunan termal ped önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Ayrıca Arctic markasının ürünleri de güzeldir.
Kartın arka plakasına 2 adet arctic marka 1.5mm padi yapıştırırsam 3mm elde etmiş olurum bu bir sıkıntı yaşatırmı hocam? araştırdığım kanyaklarda bir kullanıcı aynen böyle yapmıştı 2x 1.5 mm pedi katlamıştı ve kartın arka plakasına eklemişti sorunu çözmüştü. Arctic en kalın modeli 1.5mm daha kalın üretimi yok.

Kartın arka plakasına 2 adet arctic marka 1.5mm padi yapıştırırsam 3mm elde etmiş olurum bu bir sıkıntı yaşatırmı hocam? araştırdığım kanyaklarda bir kullanıcı aynen böyle yapmıştı 2x 1.5 mm pedi katlamıştı ve kartın arka plakasına eklemişti sorunu çözmüştü. Arctic en kalın modeli 1.5mm daha kalın üretimi yok.
Sıkıntı olacağını düşünmüyorum, yapabilirsiniz. :)

Aynı sorunu ben de yaşıyorum, az önce dandik noname pad kullanarak işlemi yaptım fakat daha beter oldu. 85mh kazım yaparken 70lere düşüyor şu an (gigabyte rtx 3080)
Siz sorunu çözebildiniz mi ? @PS1K0

Aynı sorunu ben de yaşıyorum, az önce dandik noname pad kullanarak işlemi yaptım fakat daha beter oldu. 85mh kazım yaparken 70lere düşüyor şu an (gigabyte rtx 3080)
Siz sorunu çözebildiniz mi ? @PS1K0
Öndeki padlerimi değiştirdiniz? ben öndeki pedleri değiştirmedim arka plakaya ped ekledim 80 mhs'den 90 mhs'ye çıktım fakat kullandığım pedin markasını bile bilmiyorum. kaliteli ped olursa sorunun tamamen çözüleceği düşüncesindeyim fakat stoklarda kaliteli 3mm ped yok

Geri
Yukarı