RTX 3080 PC için 15 bin TL yükseltme

Schweppes

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Başlıkta belirttiğim işlemci ve ekran kartına sahibim. Bazı oyunlarda can sıkıcı şekilde performans düşüşleri yaşatıyor işlemcim ve bu yüzden sistemi yükseltmeye karar verdim. Belli bir bütçem yok fakat çok uçmak istemiyorum optimum seviyede bir işlemci yeterli. DDR5 sisteme geçeceksem de SSD, ekran kartı ve güç kaynağı hariç diğer parçalara ihtiyacım olacak maksimum bütçeye de 15 bin diyebilirim ama ne kadar az o kadar daha iyi.

Anakartınız için piyasada sıfır olarak pek bir işlemci seçeneği yok 2.el düşünürseniz İ9 9900 serileri olabilir.
Hem yeni anakart hem de işlemci alayım derseniz yerinizde olsam mümkün oldukça ekonomik bir anakart alırım ki güçlü bir işlemci alabileyim.

13 bin eder hocam. işlemci 7700x de yapılırsa ve ram 16 olursa yine 15 in altında tutulabilir.

Son düzenleme:
DDR4 ile kalmak isterseniz;

DDR5 geçmek isterseniz bence AMD tercih edin. Çünkü en azından bu platformda 2 jenerasyon daha kalacaklarını söylediler.

DDR5 bellekleri pek bilmiyorum, o yüzden yukarıda attığım en iyi seçenek olmayabilir.

En ekonomik çözüm 5800X3D ve B550 anakart ile olur. DDR5'e geçmeye kalkışırsan anakart-işlemci-RAM üçlüsü için 20 bini gözden çıkar.
En mantıklı bu geldi banada.
DDR4 ile kalmak isterseniz;

DDR5 geçmek isterseniz bence AMD tercih edin. Çünkü en azından bu platformda 2 jenerasyon daha kalacaklarını söylediler.

DDR5 bellekleri pek bilmiyorum, o yüzden yukarıda attığım en iyi seçenek olmayabilir.
Çok teşekkürler DDR4 de kalmak daha mantıklı geliyor bana şuan acaba intel mi AMD mi seçmeliyim orda kararsızım. Birde Z serisi anakart almayı düşünmüyorum. OC yapan biri değilim çok ultra bi anakart gereksiz geliyor artık.

En mantıklı bu geldi banada.

Çok teşekkürler DDR4 de kalmak daha mantıklı geliyor bana şuan acaba intel mi AMD mi seçmeliyim orda kararsızım. Birde Z serisi anakart almayı düşünmüyorum. OC yapan biri değilim çok ultra bi anakart gereksiz geliyor artık.
Yapmasanız da 4K fiyatı varken o anakartı almak daha mantıklı.

Şahsen 13600KF'yi tercih ederdim. Daha güncel ve güçlü bir işlemci. 5800x3D eğer hazırda AM4 anakartınız varsa daha mantıklı oluyor. Fakat seçmesi size kalmış.

Şuan testlere baktım da 13600 bariz öndeymiş. 850W güç kaynağım var acaba 13600 sıkıntı yaşatır mı. Şuan ki işlemcimin TDP 95W 13600 ün 125W mış.

Geri
Yukarı