RTX 3080, R5 3600X ile kullanılır mı?

sinancaglar

Kilopat
Başlıkta belirttiğim gibi bu iki bileşeni kullanabilir miyim? Ve evet biliyorum 1080p hariç diğer çözünürlük ayarlarında fazla darboğaz yaşanmayacaktır ama benim monitörüm 1080p olduğu için NVIDIA'nın DSR özelliği ile çözünürlük yükseltip kullanabilir miyim?

1080P için 3700X ile sıkıntılar yaşamıştım. O yüzden hiç tavsiye etmem. Hatta 2K için de yetersiz gördüğüm için 5600X'e geçtim. En az 2K tercih etmeniz daha iyi olur.

@sinancaglar Ekran kartı kullanım yüzdesi düşük kalıyor. Alman gereken FPS'ten daha düşük alırsın. Yoksa oynanışa fazla etki etmez. Ama bazen de droplara yol açabilir. Bu da oyunlarda takılma demek oluyor. Ayrıca DSR açmanın bir yararı olmuyor. 1080P için tek çekirdek performansının iyi olması lazım. Hele ki 3080 gibi bir kart ile kullanılacaksa. 2K geçme imkanın yoksa 3060Ti'da işini görür. Sonradan 2K kesin geçerim dersen 3070-3080 ikilisi olabilir. Fakat forumlarda 3600X ile bu kartları kullananların şikayeti çok. Zaten çıktıklarında en az 3700X işlemci kullanılması öneriliyordu.

Eğer uzun bir süre 1080P kullanırım diyorsan, benim sana önerim dediğim gibi 3060Ti veya en fazla 3070 olur. Kartın tam gücünü elde edemeyeceğin için 3080 aşırı fazla kaçar. 3080 almak yerine 2K'ya geçip 3070'te kullanabilirsin. Senin için en mantıklı seçenek olur. Çünkü 3080 fiyatları zaten uçuk. Aradaki farka güzel bir 2K monitör alınabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu video fikir verecektir, DSR ile çözünürlük yükseltebilirsiniz sorun olmaz o konuda.

@sinancaglar ekran kartı kullanım yüzdesi düşük kalıyor. Alman gereken FPS'ten daha düşük alırsın. Yoksa oynanışa fazla etki etmez. Ama bazen de droplara yol açabilir. Bu da oyunlarda takılma demek oluyor. Ayrıca DSR açmanın bir yararı olmuyor. 1080p için tek çekirdek performansının iyi olması lazım. Hele ki 3080 gibi bir kart ile kullanılacaksa. 2K geçme imkanın yoksa 3060 Ti'da işini görür. Sonradan 2K kesin geçerim dersen 3070-3080 ikilisi olabilir. Fakat forumlarda 3600X ile bu kartları kullananların şikayeti çok. Zaten çıktıklarında en az 3700X işlemci kullanılması öneriliyordu.

Eğer uzun bir süre 1080p kullanırım diyorsan, benim sana önerim dediğim gibi 3060 Ti veya en fazla 3070 olur. Kartın tam gücünü elde edemeyeceğin için 3080 aşırı fazla kaçar. 3080 almak yerine 2K'ya geçip 3070'te kullanabilirsin. Senin için en mantıklı seçenek olur. Çünkü 3080 fiyatları zaten uçuk. Aradaki farka güzel bir 2K monitör alınabilir.

Zaten şu an nedense hiçbir ekran kartının stoğu yok olsa dahi bir "PC" fiyatına yakın piyasası var RTX 3080 yerine 1080p için RTX 3070 makul gibi tabii tam uygun olması için RTX 3060 Ti daha iyidir ama ben uzun ömürlü olması için tercih yapıyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu video fikir verecektir, DSR ile çözünürlük yükseltebilirsiniz sorun olmaz o konuda.

Evet bu incelemeyi gördüm ve bu yüzden böyle bir konu açtım çünkü incelemede öyle çok ahım şahım bir fark yok bana göre evet Intel'e oranla fark var ama yine de yeterli bir seviyede ki DSR özelliğini yapınca o fark biraz daha kapanabilir diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı