RTX 3080 sıcaklık ve kullanım değerleri normal mı?

cankocaman

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Herkese merhaba;
EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 10GB ekran kartım var. Çeşitli stres testleri yaptığımda 70-76 derecelerde sıcaklık değerleri aldım. FurMark testlerinde maksimum 74. MSI kombuster testlerinde de 76 dereceleri gördüm. Ayrıca ekran kartı kullanımı hiçbir testte %97'yi geçmedi. Sizce bu değerler normal midir? (boşta ekran kartı sıcaklığı ortalama 35-42 derecelerde geziyor)
Fikir vermesi açısından görselleri yükledim;

Dosya Ekleri

• customtest.jpg
    customtest.jpg
    64,6 KB · Görüntüleme: 137
  • customtest2.jpg
    customtest2.jpg
    65,2 KB · Görüntüleme: 120
  • msikombustor.jpg
    msikombustor.jpg
    109,3 KB · Görüntüleme: 113
  • 1.jpg
    1.jpg
    172,1 KB · Görüntüleme: 122
  • 2.jpg
    2.jpg
    149,4 KB · Görüntüleme: 117
  • 3.jpg
    3.jpg
    416 KB · Görüntüleme: 127
Son düzenleyen: Moderatör:
Normal. Bende aynı modelin 3080 Ti'ı var o da bu derecelerde. Warzone 2K high ayarlarda 70-75 arası. Benchmark'ta 80 görüyor ama 450W çekiyor.

NVIDIA kartlar 83 dereceden sonra frekans kısmaya başlıyor. 90a dayanırsa zaten 500MHz'lere düşer. 10 FPS oyun keyfi.

Varsayım üzerinde evet pratikte standart değerler sıkıntısız problemsiz kullanırsın şahsımca boyle bir kanıya hiç varmamıstım demek ki sen deneyimlemişsin bence sorun yaşanmaz.

Varsayım üzerinde evet pratikte standart değerler sıkıntısız problemsiz kullanırsın şahsımca boyle bir kanıya hiç varmamıstım demek ki sen deneyimlemişsin bence sorun yaşanmaz.

Dediğiniz gibi zaten sıcağa dayanıklı parçalar. 90 derece kadar sıkıntısız kullanılabilir ancak dediğim gibi tek sorun NVIDIA'nın 83 dereceden sonra performans düşürmesi. Çok tavsiye etmesem de gerekirse MSI Afterburner ya da NVIDIA'nın yazılımı ile Max sıcaklık 83'ten yukarı manuel olarak çıkarılabiliyor.

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Bilgisayarı normalde oyun için kullanmıyorum basit 1-2 program çalıştırıyorum gün içinde,o programlar da açıkken sıcaklık 35-45 derece arasında oluyor. Ama test etmek amacıyla sıcaklıkları görünce sizlerin de fikirlerinizi almak istedim.Bugün çok ekran kartı istemese de Valorant indirip bir de oyunda test edeyim dedim 45 dereceyi geçmedi. Başka oyun da indiremedim malum oyun fiyatları uçmuş :D

Yeni konular

Geri
Yukarı