RTX 3080 sistem nasıldır?

Bütçe
24000
Bıldırım koymama ragmen yaklayamam cıdden üzücü 😟 sıze hayırlı olsun.

Teşekkür ederim başka forumlarda yakında gelir acele etmeyin demelerine kanıp durdum bir ekim ortası bir kasım diye diye, kasımın 7'sindeyiz güya 17 eylül çıkış tarihi kartların fakat hala palitler bile adam akıllı oturamadı piyasaya. Geldiği gibi bitiyor kanmayın dolar her geçen gün arttıkça zarar ediyoruz eğer paranız dolar değilse bulduğunuz gibi yapışın. FTW3 Ultra arada bir Vatan'a geliyor takip ederseniz ve çıkarsa 12.000 TL'ye dilerseniz tercih edebilirsiniz yine flagship kartı olduğu için performans anlamında başarılı olacaktır.

Teşekkür ederim başka forumlarda yakında gelir acele etmeyin demelerine kanıp durdum bir ekim ortası bir kasım diye diye, Kasım'ın 7'sindeyiz güya 17 Eylül çıkış tarihi kartların fakat hala Palit'ler bile adam akıllı oturamadı piyasaya. Geldiği gibi bitiyor kanmayın dolar her geçen gün arttıkça zarar ediyoruz eğer paranız dolar değilse bulduğunuz gibi yapışın. FTW3 Ultra arada bir Vatan'a geliyor takip ederseniz ve çıkarsa 12.000 TL'ye dilerseniz tercih edebilirsiniz yine flagship kartı olduğu için performans anlamında başarılı olacaktır.

Sanırım ablamla getırtecegım yurt dışından orada 9600TL xd.

ASUS ROG STRIX OC RTX 3080.
Ryzen 7 5800X veya Ryzen 9 5900X.
ASUS Crosshair VIII Dark Hero.
Trident Z Neo DDR4-3600MHz CL16-19-19-39 1.35V 32 GB (2x16 GB) - Kasım'ın sonunda 4000MHz CL16 G.Skill bellekler sürüleceği söyleniyor onlara geçebilirim.
Phanteks P500A drgb kasa

Bu parçaların 2-3 tanesi elimde duruyor kalanları da alacağım. SSD, harddisk, işlemci soğutucusu, PSU vs. ne önerebilirsiniz acaba? Ayrıca sistem nasıldır en az 4 yıl götürmeyi planlıyorum. Eğer ekran kartının belleği yetmezse RTX 4080 çıktığında alabilirim. RX 6800XT tercih etmeme sebebim çoğu oyunda NVIDIA gibi DLSS ve Ray Tracing desteği olmaması. Cyberpunk 2077 gibi oyunları Ray Tracing teknolojisi ile oynamayı çok istiyorum fakat AMD cephesine bu özellik daha yeni geliyor. ASUS temalı bir sistem dizmeyi düşünüyorum o yüzden PSU'yu ASUS ROG STRIX 850W tercih edebilirim eğer yetecekse. Aynı şekilde işlemci sıvı soğutucuyu ASUS LC RGB 360ML tercih edebilirim. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Kesinlikle güncel Ryzen bir işlemciye 3600 MHz yakışmaz en az 4000 MHz performansını yayabilmesi açısından öneririm.
R7 FPS oyunlarında ufak takılmalar yaşatabilir en azından şimdi olmasa da yeni çıkacak olanlarda yaşatacağını düşünüyorum çünkü yeni nesil oyunlar işlemci yüküne ağırlık vermeye başladı. Bu yüzden bütçenize uygunsa R9 tercih edin, çekirdek olarak en minimum 6 önerilen olarak 8-10 o ekran kartını besleyebilir. Üstü bir çekirdek cebe zarar verir. İşlemciye OC yapacaksanız Intel 10. nesil işlemcileri öneriyorum. Neden derseniz derecesi daha düşükte çalışıyor, OC için daha müsait.
Kesinlikle OC yapacaksanız 1000-1500 TL arası çift fanlı kaliteli bir sıvı soğutma şart. PSU olarak kaliteli bir 850W 80+ işinizi görecektir, içim daha rahat etsin tadını çıkarayım sorunda yaşamayayım derseniz 1000W 80+ bir PSU almanızı tavsiye ederim.
Ekran kartı markası olarak ekran kartına OC yapacaksanız kesinlikle ASUS ROG STRIX, yapmayacaksanız Palit 3080 alırsanız cebiniz zarar görmez o bütçeyle Samsung 970 Pro SSD alabilirsiniz.

Siz sistemi topladınız mı? Ufak bir inceleme gelir mi? 🙂

Maalesef daha toplamadım, Ryzen 9 5900x almaya karar verdim daha piyasada yok. Ryzen 7 5800x hakkında sıkıntılar çıkmış galiba çok sıcak çalıştığı söyleniyor. Nedenini anlayamadım ayrıca uzun ömürlü olması açısından Ryzen 9 5900x daha mantıklı. Ryzen 5 5600x'de olabilir fakat yakında oyunların 8 çekirdeğe optimize edileceği söyleniyor bu yüzden 6 çekirdekli işlemci tercih etmek istemiyorum. Bir de anakartı bekliyoruz o da ayrı 5 bin lira masraf nasıl bir ülkeye düştük. :(
Çok teşekkür edıyorum. Yarına dayanabılırse alıcam.

Alabildiniz mi hocam son durum nedir?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı