RTX 3080 sistemde FPS düşmesi

darkkaos91

Kilopat
4K bir sistem kullanıyorum. Oyunlarımı genel anlamda Steam üzerinden oynuyorum. Özellikle herhangi bir oyuna girdiğimde oyun başında sistem bir müddet kendine gelemiyor bir gecikme gibi bir durum söz konusu kendine gelene kadar FPS düşüklüğü ve drop yaşıyorum sonrasında düzeliyor. Daha sonrasında ise oyunu yaklaşık 20-25 dk güzel bir FPS ile oynadıktan sonra bazen FPS düşmeye devam ediyor sorunun çözümünü ben bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.

MSI X570 Tomahawk
ASUS ROG STRIX RTX 3080.
Ryzen 7 5800x3D.
Corsair MP600 Pro M.2 2TB SSD.
G.Skill Trident Z Neo 2x8 16 GB 3600MHz CL16.
Phanteks 750W Gold PSU.

RAM yetersiz kalıyor olabilir.

SSD sıcaklığı 55 dereceyi geçmiyor sağlık durumu 99 çok iyi durumda. Ekran kartı sıcaklığı 71 derece en fazla. RAM'leri test ettim arıza bulunmadı. Aklıma bir şey gelmiyor. Özellikle aktif oynadığım bir oyun değil de bir müddet o oyuna girmeyip daha sonra girdiğim oyunlarda daha çok oluyor.

GPU sürücüsünden kaynaklı olabilir, 528.49 sürücüsünü dener misin?

Daha öncesinde de oluyordu aslında hocam son sürücüyü kurmadan önce de aynıydı yine de denerim tabii o ayrı. Yaklaşık 1 aydır Apex oyununa girmiyordum dün girdim ama nasıl takılıyor oyun başlangıçta FPS 7-8'lerde geziyor kendine gelemedi PC ekran kartımda hafif coil sesi vardır mesela coil sesi çıkmadı kendine gelene kadar sonradan coil sesiyle beraber kendine geldi oyun. Aynı şekilde Fortnite, PUBG ve diğer birkaç oyunda da yapıyor özellikle başlangıçta ufak ufak donuyor FPS yerlerde geziyor. Sonra toparlıyor daha sonrasında bazen her zaman olmuyor oyun içinde de uzun vadeli düşmeye başlıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı