RTX 3080 sisteme yükseltme önerisi

Redlineeeeee

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba.

Şu an kullanmakta oldugum MSI Z490 Gaming anakart, i9 10900 işlemcim, 64 GB DDR 4 RAM ve ASUS ROG 3080 10GB OC ekran kartım var.

13900k DDR 5 ve GeForce 4090'a geçmek istiyorum ama şu an bütçem doğrultusunda aynı anda geçemeyeceğim. Sizce 13900k, DDR5 alıp GeForce 3080 mi bir süre kullanmalıyım? Yoksa bu sisteme GeForce 4090 alıp bir süre kullanmalıyım? Bu arada bu sistemde 4090 calışacak mi veya DDR5 sistemde 3080 calisıcak mi o konudada bilgim yok. Sizce ne yapmalıyım?

Teşekkürler vakit ayırdiginiz icin. Bu arada belirtmeyi unutmuşum CoD MW2 oynuyorum oyun amaçlı kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
13900K için bütçe var ise AM5 e yatırım daha mantıklı olur, 7800X3D tercih edilebilir.
Monitör çözünürlüğünüzü belirtin, elde 64 GB RAM varken DDR4 ü çöpe atmayın, oyun tarafında parasına değecek performans farkı yok.
3080 i her türlü sokette kullanabilirsiniz.

13900K için bütçe var ise AM5 e yatırım daha mantıklı olur, 7800X3D tercih edilebilir.
Monitör çözünürlüğünüzü belirtin, elde 64 GB RAM varken DDR4 ü çöpe atmayın, oyun tarafında parasına değecek performans farkı yok.
3080 i her türlü sokette kullanabilirsiniz.

Monitorum asus tuf 1080p 280hz 24"

Diğer monitorumde 1440p 165hz 32" 32 buyuk ama fps oyun oynanmiyor.

THERMALTAKE TH360 ARGB FANLLI 360MM INTEL/AMD4 su sogutucu var islemci icin. Am5 uyum saglar mi bilmiyorum.

Direk 4090 ekran kartı alsam ilk once daha mi mantikli olur?

Sistemi DDR5'e yükseltip aynı 3080 ekran kartıyla devam edin derim. Ben de ddr4 sistemden ddr5'e geçtim. Oyunlarda çok fark etmiyor denilse de fark ediyor ve oyun dışı günlük kullanımda çağ atlıyorsunuz resmen. Her şey çok hızlanıyor.
RTX 4090 alırsanız o işlemciyle ne kadar tat verir bilmiyorum. İşlemciniz eskimiş artık.

Bir de şunu ekleyim RTX 4090, 1080p için çok fazla. İşlemciniz düşük çözünürlükte dar boğaz yapabilir. Bunu araştırın. 1440p veya 4k kullanımda işlemci darboğazı azalır.
Düşük çözünürlükte dar boğaz saçma gibi gelse de öyle oluyor malesef.
O yüzden güçlü işlemci almanız gerekiyor ilk etapta.

Monitorum asus tuf 1080p 280hz 24"

Diğer monitorumde 1440p 165hz 32" 32 buyuk ama fps oyun oynanmiyor.

THERMALTAKE TH360 ARGB FANLLI 360MM INTEL/AMD4 su sogutucu var islemci icin. Am5 uyum saglar mi bilmiyorum.

Direk 4090 ekran kartı alsam ilk once daha mi mantikli olur?
AM4 e uyumlu her soğutucu AM5 e uyumlu hocam, sorun olmaz kullanabilirsiniz.
4090 alacaksanız 4K/+ öneririm, 2K da olur.
İşlemciniz zaten güçlü, hikayeli oyunları ve Modern Warfare 2 yi 2K monitörde, rekabetçi oyunları 280 Hz monitörde oynarsınız.

Sistemi DDR5'e yükseltip aynı 3080 ekran kartıyla devam edin derim. Ben de ddr4 sistemden ddr5'e geçtim. Oyunlarda çok fark etmiyor denilse de fark ediyor ve oyun dışı günlük kullanımda çağ atlıyorsunuz resmen. Her şey çok hızlanıyor.
RTX 4090 alırsanız o işlemciyle ne kadar tat verir bilmiyorum. İşlemciniz eskimiş artık.

Bir de şunu ekleyim RTX 4090, 1080p için çok fazla. İşlemciniz düşük çözünürlükte dar boğaz yapabilir. Bunu araştırın. 1440p veya 4k kullanımda işlemci darboğazı azalır.
Tamam sizi dinleyeceğim.

13900k , ana kart ve ram alıyorum.

Anakart ne önerirsiniz?

MSI MAG Z790 TOMAHAWK alırsam direk 13900k takinca calistirabilirmiyim bios update filan ugrasmadan?

Oyunlarda aman aman fark yok, sistemin hızlı olması ile RAM in alakası yok.
10900 eski falan değil, halen taş gibi işlemci.
Düşük çözünürlükte darboğaz nasıl saçma gelsin onu da anlamadım.
Arkadaşın elinde 64 GB DDR4 RAM var iken DDR5 RAM alıp ölü sokete yatırım yapması mantıklı değil.

Tamam sizi dinleyeceğim.

13900k , ana kart ve ram alıyorum.

Anakart ne önerirsiniz?

MSI MAG Z790 TOMAHAWK alırsam direk 13900k takinca calistirabilirmiyim bios update filan ugrasmadan?
Ben hiç bir şey önermiyorum. Zevklere saygım var. Bir kaç ay önce asusun top seviye bir anakartını alıp sorun yaşamıştım. Onun değişim süreci filan... O yüzden herkes kendi şansını denemeli bence.
Oyunlarda aman aman fark yok, sistemin hızlı olması ile RAM in alakası yok.
10900 eski falan değil, halen taş gibi işlemci.
Düşük çözünürlükte darboğaz nasıl saçma gelsin onu da anlamadım.
Arkadaşın elinde 64 GB DDR4 RAM var iken DDR5 RAM alıp ölü sokete yatırım yapması mantıklı değil.
1-DDR5 sistemin hızını kastettim.
2-1080p monitörü varmış. O 10900k işlemci rtx 4090 ile 1080p monitörde dar boğaz yapar mı araştırması gerektiğini yazdım.
3-Darboğaz mevzusu bana saçma gelmişti zamanında. Ona da gelebilir diye düşündüm.
4-İntel sistemi al filan demedim. Kendim am5 kullanıyorum.

Bir insan ddr5 sistem toplamak istiyorsa zevkine de olabilir. Ben de 32gb ddr4 sistemden imkanlarım dahilinde 7700x ve 4070ti'li ddr5 sisteme geçtim. Kimilerine göre israf olsa da kimisi de böyle tercih eder.

AM4 e uyumlu her soğutucu AM5 e uyumlu hocam, sorun olmaz kullanabilirsiniz.
4090 alacaksanız 4K/+ öneririm, 2K da olur.
İşlemciniz zaten güçlü, hikayeli oyunları ve Modern Warfare 2 yi 2K monitörde, rekabetçi oyunları 280 Hz monitörde oynarsınız.

Genel olarak kafam karıştı ve anladığım kadariyla cod mw2 oynadığım icin ilk etapta ekran kartini degistirmem daha faydali olur diyorsunuz.

Bu paylaştıginiz ekran kartini almayi dusunuyordum bende.
Darboğaz konusu soru isareti sadece.

Darboğaz yasayip yasamayacagima veya yasar ne yapacagim konusunda nasil emin olabilirim?

Ben hiç bir şey önermiyorum. Zevklere saygım var. Bir kaç ay önce asusun top seviye bir anakartını alıp sorun yaşamıştım. Onun değişim süreci filan... O yüzden herkes kendi şansını denemeli bence.

1-DDR5 sistemin hızını kastettim.
2-1080p monitörü varmış. O 10900k işlemci rtx 4090 ile 1080p monitörde dar boğaz yapar mı araştırması gerektiğini yazdım.
3-Darboğaz mevzusu bana saçma gelmişti zamanında. Ona da gelebilir diye düşündüm.
4-İntel sistemi al filan demedim. Kendim am5 kullanıyorum.

Bir insan ddr5 sistem toplamak istiyorsa zevkine de olabilir. Ben de 32gb ddr4 sistemden imkanlarım dahilinde 7700x ve 4070ti'li ddr5 sisteme geçtim. Kimilerine göre israf olsa da kimisi de böyle tercih eder.
1- DDR5 sistemde RAM in oyunlarda fark ettiğini söylediniz ve oyun dışı "çağ atlanıyor" dediniz, sistemin işlem hızına etki eden RAM değil depolama birimidir.
2- 10900 ün eski olduğunu, darboğaz yapar mı diye araştırmasını söylediniz, ki bu çok saçma, zaten 4090 ı 1080P de tam anlamıyla besleyen işlemci yok.
Diğer konularda arkadaş kendince soru sorduğu için sizin yorumunuz üzerinden cevap verdim.

Arkadaş şu durumda hem ekran kartı hem diğer donanımlar için parça ayıramıyorken DDR5 israf olur.

Geri
Yukarı