RTX 3080 termal pad değişimi

Timci

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Zotac Gaming GeForce RTX 3080 Trinity OC LHR model ekran kartına sahibim ve ısıların artmasından dolayı macun ile ped değişimi yapacağım. Aşağıda vermiş olduğum linkte termal ped ölçüleri yazıyor ancak hangi marka ve ölçülerdeki pedleri almam gerek bilmiyorum. Yardımcı olur musunuz?

Hocam ben de 3070 için kısa bir süre önce araştırdım.

Yukarıdaki linkte çeşitli kalınlıklarda mevcut. Ama mesela benim ekran kartım için 4 farklı kalınlıkta gerekli ve 1000 TL'yi geçiyor sırf pad maliyeti. Macun olarak MX-6 hazırda duruyor. Hangi termal pedlerin gerektiğini ya açınca anlayabiliyorsun ya da açan birinini videosunu izleyerek. Benim şansıma TUF 2070 için hangi pad'in gerekli olduğunu anlatan bir site bulmuştum.

Aşağıdaki TUF'un ihtiyacı olan kalınlıklar mesela. BÜyük ihtimalle 1,5 ve 2 olanlar için 2mm olan pad'den alacağım. 2,5 ve 3mm olanlar için de 3mm. İki farklı Pad ile olayı kotarıyorum gibi.

1703236285918.png

Ben MSI Ventus 3080 Ti için Pullsar Ice Dragon 17w/mk 10cmx10cm 2.0mm kullanmıştım gayet iyi bir performansı var. Ventus kötü bir soğutmaya sahip olmasına rahmen VRAM'leri güzel soğutuyordu ice Dragon.

VRAM Front için: Pullsar Ice Dragon 17w/mk | 10cmx10cm | 2.0mm | Thermal Pad - Termal Ped Fiyatı, Yorumları - Trendyol
VRAM Back için: Pullsar Ice Dragon® Thermal Pad 100*100*3.0 Mm 17.0 W/m*k Fiyatı, Yorumları - Trendyol

Uygun mudur?

Hocam ben de 3070 için kısa bir süre önce araştırdım.

Yukarıdaki linkte çeşitli kalınlıklarda mevcut. Ama mesela benim ekran kartım için 4 farklı kalınlıkta gerekli ve 1000 TL'yi geçiyor sırf pad maliyeti. Macun olarak MX-6 hazırda duruyor. Hangi termal pedlerin gerektiğini ya açınca anlayabiliyorsun ya da açan birinini videosunu izleyerek. Benim şansıma TUF 2070 için hangi pad'in gerekli olduğunu anlatan bir site bulmuştum.

Aşağıdaki TUF'un ihtiyacı olan kalınlıklar mesela. BÜyük ihtimalle 1,5 ve 2 olanlar için 2mm olan pad'den alacağım. 2,5 ve 3mm olanlar için de 3mm. İki farklı Pad ile olayı kotarıyorum gibi.

Eki Görüntüle 2061014
Hocam atmış olduğum linkte 2 ölçü termal ped yeterli gözüküyor. O sitedeki bilgiler doğru mudur?

Gerekli boyutlarda aldığınız sürece evet uyundur ben hepsinde 2.0mm kullandım gayet yetiyordu.

VRAM front için: Pullsar Ice Dragon 17w/mk | 10cmx10cm | 2.0mm | Thermal Pad - Termal Ped Fiyatı, Yorumları - Trendyol
VRAM back için: Pullsar Ice Dragon® Thermal Pad 100*100*3.0 Mm 17.0 W/m*k Fiyatı, Yorumları - Trendyol

Uygun mudur?

Hocam atmış olduğum linkte 2 ölçü termal ped yeterli gözüküyor. O sitedeki bilgiler doğru mudur?

YouTube'da vardır yabancı kanallar illa çekmiştir onlardan bakabilirsin doğru mu diye.

Yani 3mm olan kısımlar için 2mm biraz risk olabilir. Mesela 1,5mm olanlar için de 3mm kalın gelebilir. Her kart m odelinin soğutma bloğu ve board yapısı birbirinden farklı olabiliyor. O nedenle kendi kartınıza uygun bir video veya site bulmanız ya da üretici ile irtibat kurmanız gerekli. Üretici bence bu konuda en iyi bilgiyi verecek kurum.

Yani 3mm olan kısımlar için 2mm biraz risk olabilir. Mesela 1,5mm olanlar için de 3mm kalın gelebilir. Her kart m odelinin soğutma bloğu ve board yapısı birbirinden farklı olabiliyor. O nedenle kendi kartınıza uygun bir video veya site bulmanız ya da üretici ile irtibat kurmanız gerekli. Üretici bence bu konuda en iyi bilgiyi verecek kurum.
O yüzden hem 2mm hem 3mm almayı düşünüyorum hocam. Backplate tarafı için 3mm, ön taraf için 2mm yazıyor sitede.

Yeni konular

Geri
Yukarı