RTX 3080 Ti 24869TL

Bir ekran kartında Kingpin versiyonu varsa o en iyisidir. Arkasından Galax HOF gelir.
Son 10 yıldır böyle işliyor piyasa. :D

Ben PNY RTX 3080 10 GB'yi 19.500TL'ye aldıktan sonra Galax RTX 3080 12 GB, 18.500 TL'ye düşmüştü. Konusunu gördüm. İçim yanmadı da değil ama beklemek riskliydi.
Keşke bekleseydin 12gb versiyonu 18.300 Tl'ye aldım.

Keşke bekleseydin 12gb versiyonu 18.300 Tl'ye aldım.
Ben almadan önce seni görmüştüm zaten "Gainward RTX 3080 12 GB 18.300TL'ye aldım satmayı düşünüyorum." tarzı bir yorum atmıştın. Ancak ben tam doların artacağı noktadaydım. "Dolar artacak bundan sonra düşmez" diye düşündüm. Ben aldıktan 1 ay sonra dolar artmasına rağmen konusu açıldı.

Demek ki neymiş dolar artınca fiyatlar anında uçmuyormuş. Satıcılar elinde kalmaması için çok cazip indirimler yapıp dolar uçmadan önce stokları eritip eline geçen parayı da dolara çeviriyormuş. Onu öğrenmiş olduk. :)

Şimdiki indirimlerin sebebi aynen budur diye düşünüyorum.

Ancak, aldığım üründen memnunum. Memnun olayım da gerisi önemli değil.
Düşündüğün için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
@P R O F O U N D @Mithat Berhan şöyle atayım.
1653595367906.png

Ben almadan önce seni görmüştüm zaten "Gainward RTX 3080 12 GB 18.300TL'ye aldım satmayı düşünüyorum." tarzı bir yorum atmıştın. Ancak ben tam doların artacağı noktadaydım. "Dolar artacak bundan sonra düşmez" diye düşündüm. Ben aldıktan 1 ay sonra dolar artmasına rağmen konusu açıldı.

Demek ki neymiş dolar artınca fiyatlar anında uçmuyormuş. Satıcılar elinde kalmaması için çok cazip indirimler yapıp dolar uçmadan önce stokları eritip eline geçen parayı da dolara çeviriyormuş. Onu öğrenmiş olduk. :)

Şimdiki indirimlerin sebebi aynen budur diye düşünüyorum.

Ancak, aldığım üründen memnunum. Memnun olayım da gerisi önemli değil.
Düşündüğün için teşekkür ederim.
Ekran kartı piyasasını doların yönetmediğini çokça belirtmemize rağmen aldırış etmeyenler vardı. Piyasayı yakından takip edenler bu durumu biliyordu.

Ekran kartı piyasasının uçuk olmasının 2 sebebi vardı: Miningciler ve fırsatçılar. Mining kanadı yara aldıkça piyasa düşmeye başlıyor.

Luna'dan sonra coinlerin güveni çok sarsıldı, borsada sıkıntılar çıktı. ETH'ye de yansıdı ve miningciler darbe aldı. Ama bu durum düzelmeye başlasın, fiyatlar tekrar artacaktır.

Bir de şu an Rusya ve Ukrayna'ya gidemeyen ekran kartları hep bize geldiği için ekran kartı bolluğundayız.

Evet bundan 1 hafta sonra da Galax RTX 3080 12 GB düştü. :D
Ancak ben RTX 3080Ti'in 18.500TL civarınna düştüğünü duyunca İnanılmaz attım.
Zaten RTX 3080, 18.500TL civarına düşüyordu fakat en son 2 ay önce düştü bildiğim kadarıyla.
Ekran kartı piyasasını doların yönetmediğini çokça belirtmemize rağmen aldırış etmeyenler vardı. Piyasayı yakından takip edenler bu durumu biliyordu.

Ekran kartı piyasasının uçuk olmasının 2 sebebi vardı: Miningciler ve fırsatçılar. Mining kanadı yara aldıkça piyasa düşmeye başlıyor.

Luna'dan sonra coinlerin güveni çok sarsıldı, borsada sıkıntılar çıktı. ETH'ye de yansıdı ve miningciler darbe aldı. Ama bu durum düzelmeye başlasın, fiyatlar tekrar artacaktır.

Bir de şu an Rusya ve Ukrayna'ya gidemeyen ekran kartları hep bize geldiği için ekran kartı bolluğundayız.
Aslında aldırış etmedim değil. Piyasayı da takip ediyordum. Fakat Mining geleceğin gerçeklerinden biri, geleceğin teknolojisi önünün kesileceğini düşünmüyordum ki zaten kesildi sanıldıktan sonra LHR kilidi kırıldı. :D Şu an kırık. :D

Ekran kartı piyasasının uçuk olmasının bir diğer sebebi de enflasyondur. Artan enflasyon dolayısıyla satıcılar kiraları, masrafları ödeyebilmek için fiyatları yüksek tutuyorlar.

Aslında bu tam olarak borsada oluşan olaylardan dolayı değil de RTX 4000 serisi Haziran'da gelecek ve Ethereum 2.0 söylentileri dolayısıyla fiyatlar düştü.

Ayrıca, sizin bahsettiğiniz kartlar, alt segment yani RTX 3070Ti ve altı. RTX 3080 ve üstü Türkiye'ye gelmedi çünkü Avrupa'da stokta yoktu bu kartlar. Almanya'dan 800 Euro'ya RTX 3080 Suprim X getirmeye çalıştım ancak stokta yoktu. RTX 3080 ve üstü kartlar muhtemelen Avrupa'ya dağıtıldı. Türkiye'ye değil.

Sonuç olarak, yine benim dediğime geliyorsunuz. Türkiye'deki aracı firmalar elindeki ürünleri cazip fiyata satıyor elde ettikleri parayı da dolara çeviriyor. Böylece hem paralarını korumuş oluyorlar hem kendi para birimlerine göre daha fazla para elde ediyorlar. Maaşlar TL üzerinden ödendiği için bu, firmaların işine geliyor.

Ekran kartı piyasasının uçuk olmasının bir diğer sebebi de enflasyondur. Artan enflasyon dolayısıyla satıcılar kiraları, masrafları ödeyebilmek için fiyatları yüksek tutuyorlar.
Şu an enflasyon zirvede olmasına rağmen (kötü anlamda) kartlar düşüşte.
Ayrıca, sizin bahsettiğiniz kartlar, alt segment yani RTX 3070Ti ve altı. RTX 3080 ve üstü Türkiye'ye gelmedi çünkü Avrupa'da stokta yoktu bu kartlar. Almanya'dan 800 Euro'ya RTX 3080 Suprim X getirmeye çalıştım ancak stokta yoktu. RTX 3080 ve üstü kartlar muhtemelen Avrupa'ya dağıtıldı. Türkiye'ye değil.
RTX kartların indirime girmeme sebebi mining kilidinin %100 kırılmasından kaynaklı.

Şu an enflasyon zirvede olmasına rağmen (kötü anlamda) kartlar düşüşte.
Türkiye'de enflasyona karşı korunmanın en iyi yollarından biri de döviz olduğu için firmalar döviz çok uçmadan önce elinde kalan fazlaca stoklu ürünlere cazip bir indirim yapıp yüklü miktarda para elde edip elde edilen parayı dövize çevirmeyi amaçlıyor. Düşüşün nedeni bu. Dolar daha fiyatlara etki etmedi.
RTX kartların indirime girmeme sebebi mining kilidinin %100 kırılmasından kaynaklı.
Evet ben de yukarıdaki yazımda bundan bahsettim zaten.

Geri
Yukarı