RTX 3080 Ti & i5-13600K Sistem hakkında tavsiyeler

Özgün Dalar

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese mutlu yıllar. 2023 daha iyi bir yıl olsun hepimiz için.

2017'den sonra yeni sistem dizmeye karar vermiş bulunuyorum. Genellikle 5 yıllık periyotlarla komple sistem değiştiren biriyim diyebilirim. Dönem dönem değişse de hem hızlı rekabetçi veya ARPG türünde Online oyunlar hem de modern hikayeli AAA pek çok oyunu oynuyorum diyebilirim.

Sistem aşağıdaki gibi olacak. Size sorum olan, emin olamadığım her noktayı kolaylık olsun diye turuncu ile belirttim.

CPU: Intel i5-13600K
Anakart: MSI Pro Z690-A Wi-Fi DDR5
RAM: G.Skill Trident Z5 RGB 2x16 GB 6000 MHz DDR5 CL32
GPU: NVIDIA RTX 3080 Ti (Kutu-Fatura-Garanti ikinci el alınacak) (Hangi marka tercih edilmeli? Soğuk/Sessiz çalışan makul fiyatlı markalar? İkinci el piyasasında aynı veya çok yakın fiyatlara RTX 3090 kartlar mevcut, fikriniz nedir?)
SSD: NVMe M.2 1 TB
Kasa: Corsair 4000D Airflow (şu an TR stoku yok) veya Lian Li LANCOOL II Mesh (veya sizin önereceğiniz benzer fiyatlı ve performanslı güzel Air Flow mesh kasa?)
PSU: 850W 80+ Tam Modüler Gold
Monitör: 2560x1440, 144Hz veya 165Hz, IPS, 27-inch (Kutu-Fatura-Garanti ikinci el alınacak) (Marka/model önerileri alabilirim)
CPU Soğutucu: Noctua NH-D15 (veya sizin önereceğiniz benzer performans ve ses düzeylerinde çalışan bütçe dostu bir alternatif çok iyi olur)
Ekstra Kasa Fanı: (Ekstra fan gerekliyse kasayı da belirterek önerileri alabilirim)

Yukarıda da görüldüğü gibi ikinci el olarak almayı planladığım yalnızca iki parça var. (Ekran Kartı ve Monitör)
İkinci el piyasasındaki mining kartlarının tabii ki farkındayım. Bununla ilgili mümkün olduğunca yakın tarihli faturalı ve garantili ürünler tercih etmek ve elden FurMark/3DMark testleri yapmak dışında bir önlem yok. Sizin belirteceğiniz ekstra bir ikinci el ekran kartı satın alma kriteri varsa dikkate alırım.
Monitörde de kutu fatura garanti, ölü piksel ve fiziksel hasar olup olmaması dışında bir kriter aklıma gelmiyor.

Not: "Ekran kartını ikinci el alma şu kadar daha ekle RTX 4080 / RX 7900 XTX vs. al" gibi yaklaşımlarda bulunmazsanız sevinirim. Başka yatırımlarım olduğundan bütçem budur. Ama sıfır parçalar için elbette alternatif fikirleriniz önemli.

Şimdiden teşekkür ederim.

Ekran kartını 2. el almanı önermem çünkü senden önce kullanan kişininin nasıl kullandığını bilemezsin çok yormuşta olabilir ama monitörü 2. el almana katılıyorum şu an 144-165Hz monitörler nereden baksan 3-4K'den başlıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı