RTX 3080 Ti vs RTX 4070

Bwerken

Hectopat
Makaleler
2
Arkadaşlar render makinem için bir ekran kartı alacağım. Ya EVGA'nın 3080 Ti ekran kartını alacağım şu an 21k ya da 4-5 ay bekleyip 4070 ama o zamana kadar kur ne olur bilmiyorum, şuna da eminim ki 4080 ROG vs. şu an 35k+ yani 4070 aşağı yukarı 25k+ olacağını düşünüyorum. Çok iyimserde bakamıyorum ucuza bile satsalar kartı bizim açgözlü yerli satıcılarımız bırakmazlar o fiyata. 3080 Ti ile 4070 arasında bir fark olur mu yoksa hiç mi olmaz arada kaldım fikirleriniz nedir?

İkinci el alınacaksa 3080 Ti çünkü bedava parasına gidiyorlar, sıfır ise her türlü RTX 4070. NVIDIA ne bulduysa bu mimariye, seriye bastı yüksek paralar verilecekse yeni nesil tercih etmek daha iyi olur.

Hocam ikinci el düşünmüyorum ben 3-5 fazla verip 0 almaktan yanayım her zaman. Yukarıda arkadaşın dediğini düşünerek hareket etmek istiyorum bir yandan ama sizin dediğiniz gibi 4000 seriside gümbürdeterek geliyor. Ama ne olursa olsun 4000 serisinin şu anki seriden çok daha pahalı olacağına kesinlikle eminim yani şu fiyata gidip 4070 alınamıyabilir bile. Aşırı kararsızlık durumu...

Hocam ikinci el düşünmüyorum ben 3-5 fazla verip 0 almaktan yanayım her zaman. Yukarıda arkadaşın dediğini düşünerek hareket etmek istiyorum bir yandan ama sizin dediğiniz gibi 4000 seriside gümbürdeterek geliyor. Ama ne olursa olsun 4000 serisinin şu anki seriden çok daha pahalı olacağına kesinlikle eminim yani şu fiyata gidip 4070 alınamıyabilir bile. Aşırı kararsızlık durumu...

Açıkçası artık "eski nesil" olmuş bir serinin amiral gemilerinden birine bu parayı vermekten çekinirdim. Hali hazırda RTX 4080, 3090 Ti'ı bile tokatlarken 4070'in yapabilecekleri de heyecan verici duruyor. Aslında ben bu kartın ne kadar kırpıldığına ve ortalama performansının tehmini ne olacağına bakıp aradaki farkı az çok tahmni edebilirim fakat şimdi biraz işim var. 1-2 saate yazarım.

@Bwerken şöyle bir konu açtım biraz hesaplama yaparak, göz atarsın.

Son düzenleme:
Beyler hangi akla hizmet 2023 yılında gpu fiyatları uçacak yazdınız. Her şeyden önce kripto piyasası çakıldı ve kara borsa olayı bitti, dahası yeni mimari şirketlerin maliyetleri azalttı. Bu gelişmelerden dolayı da gpu'nun ana piyasası olan Çin'de de fiyatlar önemli ölçüde düştü. Hatta ben şu an ülkemizde fiyatların normal düzeyin üstünde olduğunu düşünüyorum. Vergiler ve satıcı faktörü ülkemizde %25 lik bir fiyat farkı oluşmasına neden oluyor yurt dışına göre. Sonuç olarak bilgisayar alacak olanların acele etmelerine gerek yok. Lütfen herkesten de ricam; bilinçli olalım hikmetini bilmediğimiz konularda insanları yanlış yönlendirmeyelim, kul hakkına girmeyelim.

Yeni konular

Geri
Yukarı