RTX 3080 ve R5 3600 sistem için R5 5600X vs 2K 144Hz monitör

Söylediğiniz sav'a katılmıyorum ekran kartına binen yük ne kadar fazla olursa işlemci o kadar rahatlar youtube'da incelemeler mevcut forumlarda da bu konu hakkında kullanıcıların deneyimleri mevcut.

@SezerBey98 https://www.hepsiburada.com/msi-opt...tent=c&utm_term=k&wt_pc=akakce.c.k.pc&v=1.9.9
2K da darboğaz olacağını sanmıyorum. Örnek video çok fazla ben de benzer bir kombin yapacağım.
Zaten bu kaynağı biliyorum ve gördüğünüz gibi bazı oyunlarda %40 en az %15-20 darboğaz olmuş.
5600X alması hem FPS artıracaktır hem darboğazı düşürecektir, ileride de 1440P bir monitöre geçer olay kapanır.

RTX3080 gibi bir kartta neden ısrarla 1080p kullanmak istiyorsunuz ki?
Hocam yüksek fps alma gibi fantezilerim var. DLSS açmama gibi fantezilerim var. Hatta 1080p hala kötü değil. Çoğu oyunda Res. Scale veya ciddi kenar yumuşatmaları zaten mevcut :) 1080p o yüzden işimi hala görüyor. 2Kyı sırf darboğaz biterse düşünürüm
Zaten bu kaynağı biliyorum ve gördüğünüz gibi bazı oyunlarda %40 en az %15-20 darboğaz olmuş.
5600X alması hem FPS artıracaktır hem darboğazı düşürecektir, ileride de 1440p bir monitöre geçer olay kapanır.

Aslında şöyle söyleyeyim 5600X oyunların %90ında darboğazı yok ediyor. Fakat işlemci al sat işleri benim canımı sıktığından 2K da yeterli gelir mi diye düşündüm. Açıkçası inceleme videolarında 1080PDE R5 3600'ün bile darboğaz yapmadığını görüyorum. Çok yanıltıcı videolar oluyor. 5600X almak daha ağır basıyor. Bazı inceleme videolarında " donanımarşivi " gibi 3600ü test eden kanallarda 5600X'e göre 2K'da daha düşük FPS çıktığını ve darboğazın hala devam ettiğini gördüm. Kime nasıl inanacağımı şaşırsam da 5600X ile başlamak en doğrusu olacaktır.

Hocam yüksek FPS alma gibi fantezilerim var. DLSS açmama gibi fantezilerim var. Hatta 1080p hala kötü değil. Çoğu oyunda Res. Scale veya ciddi kenar yumuşatmaları zaten mevcut :) 1080p o yüzden işimi hala görüyor. 2K'yı sırf darboğaz biterse düşünürüm

Günümüz için 1080P yeterli, kötü değil lakin 4K verebilecek kartı 1K’da kullanmak o karta biraz hakaret gibi.

Günümüz için 1080P yeterli, kötü değil lakin 4K verebilecek kartı 1K’da kullanmak o karta biraz hakaret gibi.

1080p Ultra - RTX Ultra- DLSS kapalı bir şekilde 144 FPS BFV oynamanın tadı çok farklı ya. 2K en ideal çözünürlük olacak sanırım. Ne darboğaz çok ne de 1080p gibi hafif ne de 4K kadar ağır .
2K bir monitörle darboğaz olacağını sanmıyorum.

Bazıları da darboğaz olur diyor. Hatta YT'a bakayım dedim orda bile R5 3600 darboğazsız çalışıyordu. 3080 bi geldi piyasayı altüst etti ya ...

Geri
Yukarı