RTX 3080 vs RTX 3080 Super

Bunun hakkında şu videoyu izlemenizi tavsiye ediyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çoktan izledim ve oradaki sonuçlara göre konuşuyorum bazı yerlerde fazla darboğaz yapıyor ama optimize edildikten sonra düzelebilir dediğim gibi zaten kart 4K'lık kart 2K'da kullancak olan 3070 alsın.

Anladım teşekkür ederim yorumlarınız için.

Bende beklemeyi şu an için düşünmüyorum ama sonra pişman olurum diye korkuyorum.

Bütçem 10.000TL.

RTX 3080 fiyatları 8000 - 10.200 arası değişiyor. Super çıktıktan sonra fiyatlandırması sanırım 12.000 civarı olacak bu kadar da bütçem yok ne yazık ki. Arada 30 40 FPS olacağını düşünmüyorum RTX 3080 - 3090 arası da çok uçurum bir fark göremedim ama daha detaylı bilginiz varsa düşüncelerinizi bekliyorum.

10 - 15 FPS fark için 1-2 milyar fazla vermek boşa olacağını düşünüyorum. 20GB VRAM farkı var sanırım bir. Oynadığım oyunları şu anki ekran kartımda 8K açtığımda ortalama 5-8 GB arası VRAM tüketiyor. 4K'da sorun olmaz sanırım 3080 10GB ile.
Kartların arasındaki farkı FPS ile mi ölçüyorsunuz?

Ağalar beyler,

Bu ekran kartı yeni çıkmış olmasına rağmen 3 sene sonra çöp. Neden mi?

Yeni bir sıkıştırma formatı geliyor, h.266 şu bildiğimiz h.264 ve h.265'in devamı. 8K için diskte yazma miktarı oldukça fazla. Bu miktarı %50 oranında azaltmak için bu yıl sonuna doğru bu yeni codek piyasaya çıkmış olacak. Bu ne anlama geliyor?

Televizyondan, telefona, işlemciden, ekran kartına, uydu alıcısından, tuvalet fırçasına (şaka tabi bu) her tür video alakalı elektronik cihaz için yeni bir standart.

Dövizin Dolar için +8.5 ve Euro için +10 olduğu şu günlerde, çok iyi hesap yapmak gerekiyor.

Haberiniz olsun....

Almayı düşündüğünüz ekran kartını oyun oynamak için alacaksanız oynamayı düşündüğünüz oyunlarla yapılmış testlere bakmanız en mantıklı yol. AMD ve Nvidia kartlar her yıl farklı mimariler kullanırlar. Karşılaştırma için teknik özelliklerdeki rakamları seçerseniz çok yanlış seçim yapabilirsiniz.
H266 konusuna gelecek olursak. Handbrake ve Davinci Resolve kullanıyorum. Yüksek bitrateli oyun kayıtlarını Davinci'nin H264 (H265 seçeneklerde yoktu) ile 1080P'den 2K'ya upscale ediyorum. Seçeneklerde Nvidia ekran kartına yüklenme seçeneği yoktu upscale ederken. İşlemci ile yapılıyor.
Upscale edilen bu video çok yer kapladığından Handbrake ile Nvidia kart destekli H265 seçeneği ile sıkıştırıyorum. İşlemci destekli H265 seçersem 1 saati aşarken, Nvidia ekran kartlı seçenekte 10 dakikayı geçmiyor. H265 ile ortaya çıkan dosya en az yarı yarıya daha az yer kaplıyor.
Bu işlemlerden sonra Youtube'a upload ediyorum.
H266 çıkarsa onun için ekran kartı değiştirmene gerek yok. İş için kullanacaksan ilgili uygulamaya güncelleme ile gelir. Ekran kartı desteği olmayınca yazılımla yük işlemciye biner. Hiçbir şey çöp olmaz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı