Çözüldü RTX 3080'den 3090'a geçiş sonrası ReSize BAR açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Justosious

Hectopat
Yer
Berlin
Dostlar 3080 Ti kullanırken ReSize BAR çalışıyordu. Bugün 3090 taktım ReSize BAR kendini kapatmış. Tekrardan BIOS'tan açtım ama GPU-Z de açılmamış olarak gözükmekte. Çözümünü bulamadım.

Çözüm
Coil Whine'ın sesten başka bir sorunu yok hocam o konuda endişeniz olmasın. Fanları da ayarlayıp devam edebilirsiniz bence.

Tekrar deneyeceğim hocam, buraya son gelişmeyi atarım.

ASUS'un verdiği VBIOS'u. Tekrar kurdum az önce olduğu gibi fanlar yine yoktu, ASUS GPU Tweak ile Custom fan curve kurmayı denedim ama çalışmadı MSI Afterburner ile curve attım fanlar artık otomatik bir şekilde çalışmakta ReSize BAR aktif ve çalışmakta bilginize @Roverandom hocam desteğiniz için sağ olun.

Net Çözüm:
  1. G Drive adresindeki ASUS Support'un verdiği RTX3090_V3 dosyasını indir ve aç
  2. VBIOS sürümünü kur ve yeniden başlat
  3. Anakart BIOS'undan gereklileri aktif et
    1. Above 4G decoding (açılacak)
    2. Re-size bar Support (açılacak)
    3. CSM (kapatılacak, bazı sistemlerde otomatik kapalı oluyor)
  4. Sistemi Açın ve MSI Afterburner aracılığı Custom fan curve yap (zorunlu + fanlar bu BIOS'ta çalışmıyor)

Bütün serilerden sadece 3090 Turbo modelinin sitesini kaldırmış ASUS nedense. Ama uygun sürümü TechPowerUp'dan bulup güncelleyebilirsiniz.

Güncelledim ama maalesef yine olmadı, Reddit'e baktım orada bu sorunu yaşayan biri daha varmış ama 1 yıl sonradan yaptığı konu güncellemesinde ASUS desteği ona ASUS TUF 3090 modelinin BIOS sürümünün exesini vermiş ve sorunları çözülmüş bunu yapmak ne kadar mantıklı?

Güncelledim ama maalesef yine olmadı, Reddit'e baktım orada bu sorunu yaşayan biri daha varmış ama 1 yıl sonradan yaptığı konu güncellemesinde ASUS desteği ona ASUS TUF 3090 modelinin BIOS sürümünün exesini vermiş ve sorunları çözülmüş bunu yapmak ne kadar mantıklı?
Güvenilir bir yol bu da yapın bence.

Evet onu yaptım şimdi ve ReSize BAR aktif oldu ama bu sefer fanlar devreye girmiyor ekran kartı aşırı coil whine sesi yapıyor ve sıcaklıklar çok artıyor.
Fan ayarını Asus'un yazılımından değişebilirsiniz nasıl istiyorsanız. Coil whine duyma sebebiniz fanların az çalıştığı için olabilir. Çektiği watt artmadıysa coil whine'ı arttıracak başka bir neden yok gibi eskisine göre.

Fan ayarını ASUS'un yazılımından değişebilirsiniz nasıl istiyorsanız. Coil whine duyma sebebiniz fanların az çalıştığı için olabilir. Çektiği watt artmadıysa coil Whine'ı arttıracak başka bir neden yok gibi eskisine göre.

Korkudan NVFlash ile tekrar en eski VBIOS sürümüne geri döndüm ben hocam :D

Coil Whine'ın sesten başka bir sorunu yok hocam o konuda endişeniz olmasın. Fanları da ayarlayıp devam edebilirsiniz bence.

ASUS'un verdiği VBIOS'u. Tekrar kurdum az önce olduğu gibi fanlar yine yoktu, ASUS GPU Tweak ile Custom fan curve kurmayı denedim ama çalışmadı MSI Afterburner ile curve attım fanlar artık otomatik bir şekilde çalışmakta ReSize BAR aktif ve çalışmakta bilginize @Roverandom hocam desteğiniz için sağ olun.

Net Çözüm:
  1. G Drive adresindeki ASUS Support'un verdiği RTX3090_V3 dosyasını indir ve aç
  2. VBIOS sürümünü kur ve yeniden başlat
  3. Anakart BIOS'undan gereklileri aktif et
    1. Above 4G decoding (açılacak)
    2. Re-size bar Support (açılacak)
    3. CSM (kapatılacak, bazı sistemlerde otomatik kapalı oluyor)
  4. Sistemi Açın ve MSI Afterburner aracılığı Custom fan curve yap (zorunlu + fanlar bu BIOS'ta çalışmıyor)

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı