RTX 3090 Alt Tab atınca ekran kararıyor

Quistin

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: MSI B550 A-Pro
İşlemci: Ryzen 9 5900x
Ekran kartı: Zotac Trinity RTX 3090
RAM: Crucial Ballistix 4x8GB 3600MHz cl16
SSD: Silicon Power US70 2TB / Samsung 970 Evo 500gb
Hdd: hitachi 2tb
Kasa: Darkflash dlx-21
PSU: Highpower Performance GD 800w
AIO: Arctic Liquid Freezer 2 360mm
Monitör: Samsung Odyssey G7 28'' 4K 144Hz
Hoparlör: Logitech Z313
Koltuk: Hawk fab v4
RAM
crucial ballistix 3600mhz cl16 4x8
SSD veya HDD modeli
US70 2tb
Ekran kartı
Zotac Trinity RTX 3090
Anakart
Msi B550 A-Pro
İşlemci
r9 5900x
Belirteyim en baştan. Sorun HDMI kablosu ile alakalı değil 2.1 kablo kullanıyorum ve daha önce kullandığım ekran kartında sorun yaratmıyordu zaten. HDMI2 kısmına taktım gene düzelmedi. DisplayPort 1.4 kablosunu taktım monitörün kutusundan çıkan gene düzelmedi.
Arkadaşlar düne kadar 6900XT ekran kartı kullanıyordum ve böyle bir sıkıntı yaşamıyordum. Dün 3090'a geçtim ve dünden beri kartı sinirden kasadan çıkarıp duvara fırlatıcam en son. Açtığım her oyunda Alt+Tab attığım an HDMI bağlantısı kesiliyor ekran kararıyor, HDMI1 işareti çıkıyor geri bağlanıyor ama her Alt+Tab attığımda. Ya 5900X sistemde Valorant bile oynarken Alt Tab yapmaya korkuyorum. Düne kadar böyle bir problemim yoktu.
Şuunla alakalı olduğunu düşünüyorum. 6900XT kullanırken burada 144 yazıyordu bunda 143.857. oyunlarda ekranı seçerken 3840x2160p 144Hz yazıyor. Exclusive fullscreen olan oyunlarda oluyor bu. Yani pencereli moda alınca olmuyor fakat pencereli mod hem daha düşük FPS veriyor hem de input lag koyuyor o yüzden Valorant oynarken bunu yapmak istemiyorum. Bunun bir çözümü yok mu?

1681381111789.png

Reis çözünürlükten dolayı bende bagzı oyunlarda yapıyor
Hocam daha önceki ekran kartımda da aynı monitörü kullanıyordum. Bunun bir çözümü yok mudur? 2008'den kalma laptop gibi kullanıyorum bilgisayarı.

Belirteyim en baştan. Sorun HDMI kablosu ile alakalı değil 2.1 kablo kullanıyorum ve daha önce kullandığım ekran kartında sorun yaratmıyordu zaten. HDMI2 kısmına taktım gene düzelmedi. DisplayPort 1.4 kablosunu taktım monitörün kutusundan çıkan gene düzelmedi.
Arkadaşlar düne kadar 6900XT ekran kartı kullanıyordum ve böyle bir sıkıntı yaşamıyordum. Dün 3090'a geçtim ve dünden beri kartı sinirden kasadan çıkarıp duvara fırlatıcam en son. Açtığım her oyunda Alt+Tab attığım an HDMI bağlantısı kesiliyor ekran kararıyor, HDMI1 işareti çıkıyor geri bağlanıyor ama her Alt+Tab attığımda. Ya 5900X sistemde Valorant bile oynarken Alt Tab yapmaya korkuyorum. Düne kadar böyle bir problemim yoktu.
Şuunla alakalı olduğunu düşünüyorum. 6900XT kullanırken burada 144 yazıyordu bunda 143.857. oyunlarda ekranı seçerken 3840x2160p 144Hz yazıyor. Exclusive fullscreen olan oyunlarda oluyor bu. Yani pencereli moda alınca olmuyor fakat pencereli mod hem daha düşük FPS veriyor hem de input lag koyuyor o yüzden Valorant oynarken bunu yapmak istemiyorum. Bunun bir çözümü yok mu?

Eki Görüntüle 1738343

143.857 doğru yenileme hızı yuvarlanıp 144 oluyor, orada sorun yok.
Attığınız görseldeki, görüntü bağdaştırıcı özelliklerini seçin, monitör kısmında, farklı bir yenileme hızı varsa, 144 olarak değiştirip deneyin.

Eki Görüntüle 1738343

Hocam küsuratlı değil de tam sayı olan bir yenileme hızı seçip dener misiniz?

Hocam küsuratlı değil de tam sayı olan bir yenileme hızı seçip dener misiniz?
120hz yapınca düzeliyor zaten, orada da 119,küsüratlı ve 120hz var. Monitoru 120hz moduna alıp, Nvidia panelden 120 yapınca düzeliyor. Sorun valorantta 144hz olması ama ekranın 143.857hz olması. Oyundan cikinca farkli bir ekrana geçiyor işte.

120Hz yapınca düzeliyor zaten, orada da 119, küsuratlı ve 120Hz var. Monitoru 120Hz moduna alıp, NVIDIA panelden 120 yapınca düzeliyor. Sorun Valorant'ta 144Hz olması ama ekranın 143.857Hz olması. Oyundan cikinca farkli bir ekrana geçiyor işte.

Sorununuz çözüldü mü acaba? Bende de Alt Tab yapınca siyah ekran oluyordu anlık olarak. Ekranda bozulmalar oluyordu. Hatta çok sık yapınca monitöre sinyal gitmiyordu. 120 Hz yaptım bugün. Alt Tab sorunu çözüldü gibi görünüyor şimdilik. Ama sebebi nedir bilmiyorum. Neden 144 Hz kullanamıyorum bilmiyorum.
  • HDMI kablom 2.1
  • RTX 4080 ekran kartı
  • Samsung G7 4K 28 inç monitör

Sorununuz çözüldü mü acaba? Bende de Alt Tab yapınca siyah ekran oluyordu anlık olarak. Ekranda bozulmalar oluyordu. Hatta çok sık yapınca monitöre sinyal gitmiyordu. 120 Hz yaptım bugün. Alt Tab sorunu çözüldü gibi görünüyor şimdilik. Ama sebebi nedir bilmiyorum. Neden 144 Hz kullanamıyorum bilmiyorum.
  • HDMI kablom 2.1
  • RTX 4080 ekran kartı
  • Samsung G7 4K 28 inç monitör
Aynı monitor ve aynı özelliklerde kablo kullanıyormuşuz tek farkı benim ekran akrtım 3090 ve malesef hala çözülmedi. 144hz monitörümü Nvidiaya geçtiğimden beri 120hz olarak kullanıyorum. Yazılım yazılım diye çıldırırlar yeşile geçtiğimden beri yaşadığım rezilliğe bak gerçekten.

Aynı monitor ve aynı özelliklerde kablo kullanıyormuşuz tek farkı benim ekran akrtım 3090 ve malesef hala çözülmedi. 144hz monitörümü Nvidiaya geçtiğimden beri 120hz olarak kullanıyorum. Yazılım yazılım diye çıldırırlar yeşile geçtiğimden beri yaşadığım rezilliğe bak gerçekten.
Farklı bir hdmı kablo kullanmayı denediniz mi acaba? Bir de farklı bir monitör?

Bende nadiren oyunda ya da masaüstündeyken ekrar kararması oluyor anlık. Sanki ekran kartı güncellerkenki gibi.

120 hz yapınca düzeldi mi bilmiyorum ama bazen monitöre giden sinyal kesiliyor. bazen monitör desteklenmeyen çözünürlük tarzında uyarı veriyor. Bu dediklerim sık sık olan şeyler değil nadiren olan şeyler. Ama bir türlü sebebini çözemedim.
Farklı bir hdmı kablo denemeyi, kasayı farklı bir monitöre ya da evdeki tvde denemeyi, bilgisayara format atmayı, eve elektrikçi çağırıp elektrik hattında bir sorun var mı, bilgisayarın ve monitörün bağlı olduğu prizde bir sorun var mı diye kontrol ettirmeyi düşünüyorum.
Çok rahatsız edici bir durum. İnsanın bilgisayarı açası gelmiyor ama tam olarak emin olmadan bir parçayı garantiye göndermeyi de düşünmüyorum. Performans olarak herhangi bir sorunum yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı