Çözüldü RTX 3090 Bilgisayar oyunları düzgün çalıştırmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Bismarck_Crow

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 7 5800x
Asus prime x-570pro
Asus tuf RTX 3090 (24Gb)
G.skill 8+8 (3600Mhz)
Samsung Evo 970 (Tb)
Corsair RM850-E
Meslek
İSG uzmanı
RAM
G.skill Trident Z 8x8
Ekran kartı
Evham RTX 3080 10Gb
Anakart
Asus prime X570 pro
İşlemci
Ryzen 7 5800x
Merhaba arkadaşlar, benim derdim büyük çıldırmak kafayı yemek üzereyim. Bilgisayarım belli başlı oyunlarda gıcıklık yapıyor. Mesela Valorant'ı hiç açmıyor Squad'ı pencereli oynarsam oynatıyor tam ekran yaparsam bilgisayar kilitleniyor. LoL ve Company of Heroes'te sıkıntısız oyun oynayabiliyorum. Sorunun neden kaynaklandığını bulamıyorum alta çözüm için yaptıklarımı sıralacağım.

-Format denendi.
-Sürücüler ve BIOS güncellendi.
-DX12 ve diğer gerekli yazılımlar silinip yüklendi.
-RAM'ler ve slotlar kontrol edildi.
-RTX3080 kart 3090 ile değiştirilip kontrol edildi.
-İşlemci termal macunu yenilendi sıvı soğutma kontrol edildi.
-Sıcaklık değerlerine bakıldı (65-70)
-SSD'lere sağlamlık testi yapıldı.
-Olay görüntüleyici kontrol edildi. Orada oluşan hatalar giderildi.
-TPM 2.0 kapatıldı açıldı.

Güç kaynağına kadar baktım nuh diyor peygamber demiyor. Artık kafayı yiyeceğim yazılımsal ve donanımsal olarak aklına bu saydıklarım dışında bir şey gelen var mı? Yaşayan ve çözen var mı? Windows 11 kullanıyorum.

Düzeltme; telefon klavyesinin saçma sapan düzeltmesiyle bazı kelimeler saçma sapan olmuş ekran kartı EVGA.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Arkadaşlar sorunu çözdüm hayatımda bu kadar saçma bir şey görmedim. Windows’u tekrar sitesinden indirip kurdum. TPM’i de kapadım. Sorun çözüldü. Bilginize herkese çok teşekkür ederim. Çok yardımcı oldunuz.
Oyunu açın bırakın bilgisayar kilitlensin kapatıp açtıktan sonra olay görüntüleyicide hata gözükmesi gerekiyor bunun dışında ekiden aldığınız hatalar neydi bunları nasıl düzelttiniz. Ekran kartında herhangi bir problem yok gibi.

Merhaba arkadaşlar, benim derdim büyük çıldırmak kafayı yemek üzereyim. Bilgisayarım belli başlı oyunlarda gıcıklık yapıyor. Mesela Valorant'ı hiç açmıyor Squad'ı pencereli oynarsam oynatıyor tam ekran yaparsam bilgisayar kilitleniyor. LoL ve Company of Heroes'te sıkıntısız oyun oynayabiliyorum. Sorunun neden kaynaklandığını bulamıyorum alta çözüm için yaptıklarımı sıralacağım.

-Format denendi.
-Sürücüler ve BIOS güncellendi.
-DX12 ve diğer gerekli yazılımlar silinip yüklendi.
-RAM'ler ve slotlar kontrol edildi.
-RTX3080 kart 3090 ile değiştirilip kontrol edildi.
-İşlemci termal macunu yenilendi sıvı soğutma kontrol edildi.
-Sıcaklık değerlerine bakıldı (65-70)
-SSD'lere sağlamlık testi yapıldı.
-Olay görüntüleyici kontrol edildi. Orada oluşan hatalar giderildi.
-TPM 2.0 kapatıldı açıldı.

Güç kaynağına kadar baktım nuh diyor peygamber demiyor. Artık kafayı yiyeceğim yazılımsal ve donanımsal olarak aklına bu saydıklarım dışında bir şey gelen var mı? Yaşayan ve çözen var mı? Windows 11 kullanıyorum.

Düzeltme; telefon klavyesinin saçma sapan düzeltmesiyle bazı kelimeler saçma sapan olmuş ekran kartı EVGA.
Biosu sıfırla. Anakartsal bir arıza olabilir. Ssdyi farklı portlara tak (sata ise)

Oyunu açın bırakın bilgisayar kilitlensin kapatıp açtıktan sonra olay görüntüleyicide hata gözükmesi gerekiyor bunun dışında ekiden aldığınız hatalar neydi bunları nasıl düzelttiniz. Ekran kartında herhangi bir problem yok gibi.
Hocam TPM 2.0 verdirmiş olduğu bir hata vardı. Onu düzelttim. Sertifika ile ilgili bir hata vardı onu da düzelttim.

Hocam M.2 kullanıyor musun ve ekran kartın hangi PCI socketinde 2 kanallı PCI sockete sahip bazı anakartlarda M.2'de 2. kanalı kullandığı için buna benzer hatalar çıka biliyor.

Bütün parçalar tek tek değiştirilerek test edilir sorun kesin olarak tespit edilir. Güvendiğin bir bilgisayarcıya götür 1 saat içinde arıza tespiti yapılsın. Geçmiş olsun dostum.

Yeni konular

Geri
Yukarı