Çözüldü RTX 3090 sistem kapanıp açılıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ArdaStrix

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
FurMark tersindeyken sistem kapanmıyor. Oyuna girdiğimde henüz daha açılış ekranındayken sistem kendini kapatıyor, daha sonra tekrar açılıyor.
Superposition testinde ayarlar ortadayken kapanmıyor ama yüksek veya Extreme'ye çektiğimde yine kapanıp açılıyor. FurMark'ta 370W çekiyor ekran kartı.
Sorunun güç kaynaklı olduğunu düşünmüyorum çünkü ondan dolayı olsaydı FurMark'ta da kapanırdı.
Sistem özellikleri:
i9 13900K.
G.Skill Trident Z5 32 GB 5600MHz CL36
ASUS ROG STRIX Z790F
Fury renegade 2TB
Palit GameRock RTX 3090
ROG STRIX 750W
Bir aydan fazladır bu sorunu yaşıyorum. İllallah ettirdi artık. @Recep Baltaş

Şunu da ekleyeyim:
MSI Afterburner üzerinden ekran kartı gücünü %30-40 civarına çektiğimde oyunda kapanma yaşanmıyor. Ama gücü kısıtladığım için yer yer donmalar vb. yaşıyorum.

Çözüm
PSU gücü yetmiyor, OCCT Power testi yaparak netleştirebilirsiniz.
Tam yükte 700W üstüne çıkar o sistem.
Sisteminizde sadece ekran kartı yok, o yüzden tüm sisteme yük bindirin, OCCT Power testi yapın.

Tüm sisteme yük bindirmeye çalıştığım anda gidiyor sistem. Kapatıp tekrar açıyor kendini.
Ekran kartına güç bindirdiğimde de aynı sorun oluyor.

RTX 3080 e geçtiğimde 650W PSU furmark yada OCCT de kapanmamasına rağmen GOD OF WAR' a girdiğimde sistem kapanıyorudu. Bazı oyunlar ilginç peek değerlerine ulaşıyor. OCCT, Furmark gibi programlarsa çok stabil güç çekiyor ve ucu ucuna kapanmayabiliyor.

Bendede buna benzer olay var kitlenip kalıyor oyle 3080 var prime 95 ten sadece memory kontrol testi yapar mısın bakalım oyle olucak mı yıne benım de diğer testleri geçmesine rağmen blend testte kaldı tek tek yaptım geçti sadece memory kontrolu geçmiyor bu intel anakartlardan bence bu lanet

Bende 850 w var hocam yok psu değil bu olay
Birde win 11 mi yüklü

RTX 3080'e geçtiğimde 650W PSU FurMark'ya da OCCT de kapanmamasına rağmen God of War'a girdiğimde sistem kapanıyorudu. Bazı oyunlar ilginç peek değerlerine ulaşıyor. OCCT, FurMark gibi programlarsa çok stabil güç çekiyor ve ucu ucuna kapanmayabiliyor.

Siz tespit etmişsiniz zaten sorunu, o sisteme 1000W PSU lazım minimum 850W.

VRAM arızasından şüpheleniyordum bende. Bir de anakartımın Ethernet portunda sorun var, sökmeye üşendiğim için garantiye göndermedim. Acaba başka kısımlarında da mı sorun var. Ondan da şüpheleniyorum.

Bendede buna benzer olay var kitlenip kalıyor oyle 3080 var prime 95 ten sadece memory kontrol testi yapar mısın bakalım oyle olucak mı yıne benım de diğer testleri geçmesine rağmen blend testte kaldı tek tek yaptım geçti sadece memory kontrolu geçmiyor bu intel anakartlardan bence bu lanet

Birde win 11 mi yüklü
Evet win 11 yüklü ama sorun ondan kaynaklı değil. Windows 10'da da yaşadım aynı sorunu. Prime testini birazdan yapacağım, sistemi formatlıyorum.

Birde win 11 mi yüklü
Kitlenip kalması ile yeniden başlatması çok farklı olaylar.

Geri
Yukarı