RTX 40 serisi laptop GPU'lar, daha ucuz modellerle benzer oyun performansı sunuyor

SuitonKoton

Hectopat
Jarrod Techs'in yaptığı testlere göre yüksek güçlü RTX 4050, 4060 ve 4070 laptop GPU'ların satın alınması, daha düşük güçlü sürümlere sahip daha ucuz dizüstü bilgisayarlara kıyasla oyunlarda daha iyi performans sunmayabilir. Daha yüksek güçlü GPU'lar eskiden oyunlarda daha iyi FPS sağlarken, NVIDIA'nın yeni RTX 40 serisi bu konuda tutarlı değil. GPU performans sınırlayıcıları altında, güvenilirlik voltaj sınırının daha düşük seviyedeki GPU'ların güçlerini artırmalarını önlediği görülüyor. Bu nedenle, 140 Watt'ta oyunlar çok daha iyi performans göstermiyor. Ayrıca, güç ne kadar yüksek olursa, elde edilen performans artışı o kadar az oluyor. 90 Watt üzerinde azalan bir getiri söz konusu ve voltaj sınırı performans tutarlılığını etkiliyor. Öte yandan, daha yüksek seviyeli RTX 4080 ve 4090 laptop GPU'lar, daha fazla güçle daha yüksek puanlara ulaşmakta zorlanmıyor.

RTX 4050'yle 10 oyunda yapılan ortalama FPS test sonuçları:

1683098403510.png

RTX 4060'la 10 oyunda yapılan ortalama FPS test sonuçları:

1683098442577.png

RTX 4070'le 10 oyunda yapılan ortalama FPS test sonuçları:

1683098487865.png

Full video ve tüm testler:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu seride soyle bir dengesizlik var, kartlar 100W uzerine cikmiyor zaten oyunlarda. Ben RTX 40 mobil kartlarda NVIDIA ne yapmaya calisti cozemedim. Hem kartlari teknik anlamda cok kisti hem de bu watt olaylarini karistirdirdi iyice. Ya 4080 alin ya da hic almayina getirdi bu seride resmen.

RTX 30 serisi laptoplarda aradaki fark daha fazla cihazı alırken en yüksek watt değerini tercih etmiştim 130watt aldıktan sonra 140 olan modelleride gördüm
Yeni cihaz alacaklar için iyi olmuş o kadar araştırmaya gerek yok satıcılar yazmadığı için göbeğimiz çatlıyordu o bilgiyi bulana kadar.

RTX 30 serisi laptoplarda aradaki fark daha fazla cihazı alırken en yüksek watt değerini tercih etmiştim 130watt aldıktan sonra 140 olan modelleride gördüm
Yeni cihaz alacaklar için iyi olmuş o kadar araştırmaya gerek yok satıcılar yazmadığı için göbeğimiz çatlıyordu o bilgiyi bulana kadar.
Görünüşe göre RTX 30 ila 40 serisi arasında bu noktada büyük bir fark var. Bakalım belki ilerleyen yıllarda 140W'lu sistemler gitgide daha güçlü performans verebilir.

Geri
Yukarı