RTX 4050 laptop Valorant'ta 200 FPS veriyor

Öncelikle bilgisayarım laptop, özellikleri şu şekilde:
RTX 4050.
Intel i5 12th gen.
8 GB RAM vs.
bilgisayarımdan beklediğim performansı alamadım halbuki özellikler bayağı iyi. Benim fikrimce RAM 8 olduğu için bilgisayar tam performans çalışmıyor. Valorant'ta 200 FPS civarı alıyorum ortalama ama bazen 150'lere düşebiliyor. RAM yetersiz diye mi sizce? 8 GB taktırırsam düzelir mi? Bir arkadaş taktırmış ısınma sorunu bile düzelmiş laptopta.

Kk bilgisayarda bir problem olmalı.
3060 ekran kartında bile Full ayarlarda 240FPS alıyorum.

NVIDIA Control Panel 'den 3D Gelişmiş Grafiklere gel ekranın ortalarına doğru birsürü grafik ayarı çıkıcak onların üstünde bir seçenek kısmı var "Entegre Grafik" 'ten "Yüksek Performanslı NVIDIA İşlemcisi" 'ne tıkla işlemciyi rahat bırakıp Ekran Kartını kullanmaya başlarsın. Bu ayar 3D yani karakterin gözünden X, Y ve Z 'yi görebildiğin oyunlarda FPS Artışı sağlayacaktır. RAM 'den birebir aynısını alırsan artış sağlar. Umarım yardımcı olabilmişimdir :)

Öncelikle bilgisayarım laptop, özellikleri şu şekilde:
RTX 4050.
Intel i5 12th gen.
8 GB RAM vs.
bilgisayarımdan beklediğim performansı alamadım halbuki özellikler bayağı iyi. Benim fikrimce RAM 8 olduğu için bilgisayar tam performans çalışmıyor. Valorant'ta 200 FPS civarı alıyorum ortalama ama bazen 150'lere düşebiliyor. RAM yetersiz diye mi sizce? 8 GB taktırırsam düzelir mi? Bir arkadaş taktırmış ısınma sorunu bile düzelmiş laptopta.

En baştan laptop alman hataymış zaten. En iyisi masaüstü kabul edin.

q9650 işlemci ile ajan seçim ekranında 250-350...
oyun içinde 60-150 fps arası alıyorum.
Bahsettiğim işlemci 17 senelik bir işlemci. Senin o sistemle 300-350 fps görmen lazım ancak sistem içi ayarları yaptın mı ?
Yüksek ayarlarda ve güç ayarlarını yapmadan oynuyorsan 200 fps gayet normal.

Düşük kare hızı için şöyle öneriler vereyim:
Windows ayarlar>Sistem>Ekran>Grafikler>Varsayılan Grafik ayarlarını değiştir>Donanımsal hızlandırmalı GPU zamanlaması aç (açık ise kapalı dene restart atıp, ancak rtx40 olduğundan dlss 3 ü açamazsın kapatırsan)
Windows ayarlar>Sistem>Ekran>Grafikler>Varsayılan Grafik ayarlarını değiştir>Değişken yenileme hızı ve pencereli oyunlar için iyileştirmeleri kapat
Windows ayarlar>Oyun>Oyun Modu>Oyun modu yazanı aç (açık ise kapalı dene restart atıp)
Windows ayarlar>Güç ve pil>Güç modunu Dengeli kipinden En iyi performans kipine al restart at
Windows ayarlar>Uygulamalar>Başlangıç>Ekran kartı, Ses kartı gibi sürücülerin yazılımları var ise bunlar haricindekilerin hepsinin tikini kaldır ve restart at

Nvidia Denetim masasına gel:
3D ayarlarının yönetilmesi>Geri yükle bas ve ardından Uygula bas
3D ayarlarının yönetilmesi>Bağlantılı optimizasyon açık (çoklu çekirdek kullanımını aktifleştirir, valorant vb. oyunlar işlemci ağırlıklıdır)
Düşey senkronizasyon kapalı (gsync var ise kapatmanı tavsiye ederim, aksi halde vsync açmak gerekecek ve buda yenileme hızının 3-4 fps altına otomatik kilitleyecek, gsync ile ayar önerisi isteyenlere de ayrı yazabilirim bana geri dönebilirler)
İsteğe bağlı Düşük gecikme oranı modu Ultra seçip restart at (gecikmeyi düşürür az bir şey kare hızından feragat edip, ancak kare hızı sorunun düzelmediği sürece açma)

MUX Switch var ise:
Üreticinin yazılımı var ise oraya gir Ekran kartı çalışma kipi/Mux Switch gibi bi seçenek var ise Hybrid olan seçeneği dGPU olarak değiştir ve restart at
Yine aynı şekilde üreticinin yazılımı var ise Extreme Performans, Ultra performans, Yüksek performans veya Performans isminde bir kipi var ise o güç kipine geçip restart at
Üreticinin yazılımı yok ise BIOS gir, Dynamic Graphics seçeneğini Discrete Graphics olarak değiştir (veya iGPU/Auto modunu dGPU olarak değiştir) F10 basıp kaydet ve otomatik restart atsın

Farklı güç profili denemek için:
CMD yönetici olarak çalıştır> powercfg.exe /setactive e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61 bu kodu gir, Nihai performans açacaktır ancak bazı bilgisayarlarda açmaz
CMD yönetici olarak çalıştır> powercfg.exe /setactive 8c5e7fda-e8bf-4a96-9a85-a6e23a8c635c bu kodu gir, Yüksek performans açacaktır

Çok restart at demişimde bunların hepsini tekte uygulayıp 1 kere de restart atabilirsin :D

Bu arada düşük kare hızından ziyade akıcı deneyim için herkes masaüstü/laptop fark etmez deneyebilir. Ek olarak ekran kartı sürücülerinizi ve işlemci için chipsetinizi güncel tutmayı unutmayın.

8+8 RAM takarsan bayağı kendine gelir PC
RAM yetersiz.
Şuan kullandığım bilgisayarı yeni aldığımda 8GB RAM i5 10. Nesil ve 1660TI ile birlikte valorantta 240'un altına zar zor düşüyordum. Bu arkadaşın bilgisayarda sıkıntı olmalı.

Extra RAM tabiki etkiler ama tek problem o değil muhtemelen. Ya da valorantta bir sıkıntı var.

150 ile 200 FPS neyine yetmiyor anlayamadım.

Ramleri çift kanal yaparsan FPS artışı yaşarsınız.

Geri
Yukarı