RTX 4060 - R5 7500F sistemde ''VIDEO_TDR_FAILURE'' mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 11

ferdir

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. Vatan'dan yeni hazır sistem aldım. Kurulumu kendim yaptım. Windows kurulumu sorunsuz. Sonrasında ekran kartı driverını kurar kurmaz, mavi ekran yiyorum. Driverı sıfırdan temiz şekilde kursamda bu hatayı alıyorum. Aygıt yöneticisinde görüntüleme aygıtlarında, driversız Windows görüntüleme olunca sorun yok. Ne zaman driver kursam mavi ekran alıyorum. Güvenli moda geçiyorum, Aygıt Yöneticisi'nden driver siliyorum, RTX 4060 oradan gidip Windows'a dönünce ancak öyle normal modda başlatabiliyorum. Başlıktaki hatayı almaktayım. DDU ile temizleyip sıfırdan kurulum yaptım sonuç yine mavi ekran.

Sıfır bilgisayara dört defa format attım. Yine sonuç “vıdeo TDR faılure”. Memtest ile RAM'leri kontrol ettim. Sorun yok. Güç kaynağını başka sistemde denedim sorunsuz çalışıyor. Ekran kartını başka sistemde denedim. Sorunsuz çalışıyor. OCCT üzerinden işlemci testi yaptım. Bir soruna rastlamadım, mavi ekran vermedi. Bir tek test edemediğim anakart kaldı. Sorun anakarttan kaynaklanıyor olabilir mi? Ya da ilk DDR5 sistemimde, kurulumda ben mi bir şeyleri yanlış yapıyorum?

Bana yardımcı olursanız sevinirim. Çıldırmak üzereyim.

Sistem özellikleri:
  • AMD R5 7500F Soket AM5 5.0GHz 38MB MPK
  • ASUS Prime A620M-K 6400MHz(OC) DDR5 Soket AM5 M.2 HDMI VGA mATX anakart
  • ASUS Dual GeForce RTX 4060 OC 8 GB GDDR6 128Bit NVIDIA DLSS 3 ekran kartı
  • XPG HUNTER 8 GB (1x8GB) 5200MHz DDR5 CL38 RAM
  • WD 500GB Green SN350 NVMe M.2 SSD (Okuma 2400 MB / Yazma 1500 MB)
  • Thermaltake S200 TG 650W 80Plus ARGB 4x120mm Fanlı MidT ATX siyah kasa
  • İşletim sistemi: Windows 11

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartın PCI-e slotunda sorun olabilir belki.
Bende onu düşünüyorum. Fikir alışverişi yapmak için konu açtım. Acaba diyorum ilk defa DDR5 sistem topladım. Yapmam gereken özel bir ayar mı var? Yada bir bios ayarı. Birde SSD test etmedim fakat hata kodu direkt video ile alakalı. Anakartı garantiye göndereceğim yarın. Sayfalarca konu okudum. Tüm çözümleri denedim. Olmadı. Büyük ihtimalle bende PCI-e slotundan şüpheleniyorum. Vatan Bilgisayar’ın bana sattığı üçüncü arızalı parça. Şaşırmıyorum artık. Konu hakkında bilgisi olan yazabilir. Bende çözümü bulunca güncelleme yapacağım.

Arkadaşlar konuyu kapatılması adına açıklama yapıyorum. Sorun tespit edildi. Vatan Bilgisayar tarafından, kutusuz gönderilen işlemci ok işaretli kısımdan darbeli ve yamuk gelmiş. Montajlanmış şekilde almadığımdan ve kendim montaj yaptığımdan büyük ihtimalle hakkımı arayamayacağım. Bilgisayar mükemmel çalışıyor. Driver kurunca işlemcinin PCI exp. Kısmında hasar olduğu için ekran kartı haberleşemiyor ve bu hatayı alıyorum. Keşke daha adaletine inandığım bir yerde yaşasam ve hukuki hakkımı arayabilsem. Maalesef mümkün değil. 6500TL'ye yeni işlemci hayırlı olsun. Böyle yeni sistem alacak arkadaşlarada bu açıklama altın niteliğinde olsun. Vatan Bilgisayar'dan MPK işlemci almayın. İlla alacaksanız veya hazır sistemde geliyorsa benim gibi, gelir gelmez kutusunu açmadan videolu kanıt alın. Ya da direkt montaj işini onlara bırakın. İhaleyi üzerinize almayın. Sonra benim gibi üzülürsünüz. Herkese iyi günler.

Arkadaşlar konuyu kapatılması adına açıklama yapıyorum. Sorun tespit edildi. Vatan Bilgisayar tarafından, kutusuz gönderilen işlemci ok işaretli kısımdan darbeli ve yamuk gelmiş. Montajlanmış şekilde almadığımdan ve kendim montaj yaptığımdan büyük ihtimalle hakkımı arayamayacağım. Bilgisayar mükemmel çalışıyor. Driver kurunca işlemcinin PCI exp. Kısmında hasar olduğu için ekran kartı haberleşemiyor ve bu hatayı alıyorum. Keşke daha adaletine inandığım bir yerde yaşasam ve hukuki hakkımı arayabilsem. Maalesef mümkün değil. 6500TL'ye yeni işlemci hayırlı olsun. Böyle yeni sistem alacak arkadaşlarada bu açıklama altın niteliğinde olsun. Vatan Bilgisayar'dan MPK işlemci almayın. İlla alacaksanız veya hazır sistemde geliyorsa benim gibi, gelir gelmez kutusunu açmadan videolu kanıt alın. Ya da direkt montaj işini onlara bırakın. İhaleyi üzerinize almayın. Sonra benim gibi üzülürsünüz. Herkese iyi günler.
bende 2 hafta önce aldım aynı yerden,bende mavi ekran alıyordum ne yapsam düzelmedi ram ları test ettim gece biri bozuk çıktı.

Yeni konular

Geri
Yukarı