RTX 4060 Ti 16 GB Piyasaya Sessiz Sedasız Çıkacak

İyi hoş teknoloji fakat RT ve DLSS3 olmayan oyunları ne yapacağız?

Pascal zamanı Hairworks, Physx vb bir ton teknolojisi vardı Nvidia'nın Witcher 3'e doldurmuşlardı mesela. Kimse adını bile hatırlamıyor bunların artık.

Yaygınlaşmadıktan sonra pek bir anlamı yok. Kaç nesil oldu RT halen opsiyonel ve çoğu oyunda yüzeysel kalan bir özellik. RT ile öne çıkan istisnasız bütün oyunlar Nvidia sponsorlu.

Fi tarihinden beri PC kullanırım, o kadar teknoloji gördüm bunun gibisini oyun özelinde görmedim. Frame Generation absürt bir şey ve DLSS'den bağımsız biliyor musun? DLSS kapatıp bunu açabiliyorsun ve direk native çözünürlükten kare yaratıp önüne koyuyor.

Bunun olmayacağı bir AAA oyun çıkmasına ihtimal veremiyorum artık.

Yani şimdi şöyle. Uzun vadeli alacağım için her şeyin kalitelisini almak istiyorum 1080p olarak oynayacağım için darboğaz 4070'de kesin olur. Bir de Ryzen 5 5600 muhtemelen ana işlemcim olacak. Yani eğer kendim toplaya toplaya ucuza denk getirirsem öyle alırım. En kötü internetten parçaları falan nasıl takacağıma bakarım. Şimdi ülkede ben hiç fiyat düştüğünü göremedim. Bir ara 3000 serisi ekran kartlarında azıcık bir düşüş oldu o kadar. 4000 serisinin düşüşü için bence 5000 serisi çıkması lazım. Zaten AMD tarafına kayarsam 6700XT, 6800 alacağım muhtemelen. Onlarda da darboğaz yaşarım.

Darboğazı kafana takma bütçen dahilinde alabildiğin en iyi bileşenleri al. Oynadığın oyunlara göre bütçeni ekran kartı ya da işlemci ağırlıklı kaydırırsın.

4070 alabiliyorsan yine 40 serisi içinde alınabilecek mantıklı kartlardan bir tanesi. Eğer böyle sürekli MMO ya da diğer işlemci ağırlıklı oyunlar oynuyorsan o zaman mesela 5600 yerine 5800X3D alabilirsin ekran kartından ödün vererek.

Darboğazı kafana takma bütçen dahilinde alabildiğin en iyi bileşenleri al. Oynadığın oyunlara göre bütçeni ekran kartı ya da işlemci ağırlıklı kaydırırsın.

4070 alabiliyorsan yine 40 serisi içinde alınabilecek mantıklı kartlardan bir tanesi. Eğer böyle sürekli MMO'ya da diğer işlemci ağırlıklı oyunlar oynuyorsan o zaman mesela 5600 yerine 5800x3D alabilirsin ekran kartından ödün vererek.

Yani şöyle. Oynayacağım oyunlar ETS 2 (Truckers MP), CS:GO, Valorant, RDR2, xplane 11, GTA 5 falan olacak. Bir de yeni hikayeli oyunlar almayı planlıyorum TLOU part1 gibi. İlerleyecek oyun listem. Zaten 900-1000TL olan oyunları muhtemelen alamam.

Fi tarihinden beri PC kullanırım, o kadar teknoloji gördüm bunun gibisini oyun özelinde görmedim. Frame Generation absürt bir şey ve DLSS'den bağımsız biliyor musun? DLSS kapatıp bunu açabiliyorsun ve direk native çözünürlükten kare yaratıp önüne koyuyor.

Bunun olmayacağı bir AAA oyun çıkmasına ihtimal veremiyorum artık.

Hocam fg DLSS olan oyunlarda mı var sadece?

Son düzenleme:
Yani şöyle. Oynayacağım oyunlar ETS 2 (Truckers MP), CS:GO, Valorant, RDR2, xplane 11, GTA 5 falan olacak. Bir de yeni hikayeli oyunlar almayı planlıyorum TLOU part1 gibi. İlerleyecek oyun listem. Zaten 900-1000TL olan oyunları muhtemelen alamam.

RTX 4070 fazlasıyla yeterli bu oyunlar için. DLSS'e bile gerek yok saf performansı yeter artar bile. Saydığınız diğer ekran kartları (RX 6700XT/6800) yine yeterli bu oyunları oynamak için fakat bütçe yetiyorsa elbette 4070 alın.

ETS ve xplane ne kadar işlemciye yüklenir bilemiyorum fakat genelde 5600 iyi bir işlemci, daha iyisini istiyorsanız 5800X3D en iyi AM4 işlemcisi, 12900K/13900K tokatlıyor çoğu oyunda.

RTX 4070 fazlasıyla yeterli bu oyunlar için. DLSS'e bile gerek yok saf performansı yeter artar bile.

ETS ve xplane ne kadar işlemciye yüklenir bilemiyorum fakat genelde 5600 iyi bir işlemci, daha iyisini istiyorsanız 5800x3D en iyi AM4 işlemcisi, 12900K/13900K tokatlıyor çoğu oyunda.

Hocam seçenek olarak istediğim sistemlerde yok 5800x3D. Nasip işi artık. Eğer ben alacağım vakit 4070 bulursam toplama ne kadar sevmesemde toplaya toplaya alırım. Yoksa artık 4060 Ti veya RX 6700 XT arasında kalırım.

Hocam seçenek olarak istediğim sistemlerde yok 5800x3D. Nasip işi artık. Eğer ben alacağım vakit 4070 bulursam toplama ne kadar sevmesemde toplaya toplaya alırım. Yoksa artık 4060 Ti veya RX 6700 XT arasında kalırım.

Hazır sistemler hep hayal kırıklığı zaten şaşırtmadı beni. 5600 varsa yine iyidir. (En kötü ihtimal ileride 5600 satılır 5800X3D alınır fazla para kaybı olmadan). Anakartı A serisi almamaya özen gösterin B450/550 ya da X serisi olsun. Eğer monitör 1440P olacaksa ekran kartını en azından RX 6800 almayı tavsiye ederim. 6700XT yine fena değil 1440P için fiyatına göre çok başarılı ama uzun vadede kurtarmaz diye düşünüyorum.

Kendim şu an bahsettiğiniz tarz eski oyunlarda 6700XT ile 1440P hatta 4K upscale yapıp oynuyorum ya da oyun içi supersampling varsa onu sonuna kadar açıyorum. Sadece modern AAA tip oyunlarda 1080P bırakıyorum ellemiyorum.

Hazır sistemler hep hayal kırıklığı zaten şaşırtmadı beni. 5600 varsa yine iyidir. (En kötü ihtimal ileride 5600 satılır 5800x3D alınır fazla para kaybı olmadan). Anakartı A serisi almamaya özen gösterin B450/550 ya da X serisi olsun. Eğer monitör 1440p olacaksa ekran kartını en azından RX 6800 almayı tavsiye ederim. 6700XT yine fena değil 1440p için fiyatına göre çok başarılı ama uzun vadede kurtarmaz diye düşünüyorum.

Kendim şu an bahsettiğiniz tarz eski oyunlarda 6700XT ile 1440p hatta 4K upscale yapıp oynuyorum ya da oyun içi supersampling varsa onu sonuna kadar açıyorum. Sadece modern AAA tip oyunlarda 1080p bırakıyorum ellemiyorum.

1080p olarak oynayacağım. 2k monitörler çok pahalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı