RTX 4060 Ti 16 GB Piyasaya Sessiz Sedasız Çıkacak

Başlık 4060, içerik 4060 Ti hata olmuş.

Modern bir oyun oynadığında yetmiyor.

Modern oyunlarda Frame Generation borusu ötecek. Saçma sapan bir teknoloji sen atıyorum 6800 ile ultra 70 FPS takılacaksın diğeri VRAM'den sebep yüksek ayarlara indirecek lakin Valorant oynar gibi 150 FPS alacak.

Bu teknoloji benim gözümde büyüyor. Arkadaş Path Tracing ve Frame Generation açtık 3300X denen bit yavrusu ile 70-80 FPS CP77 oynuyoruz. Ben bunu dümdüz ultra ayarlarda 6600 XT ile alamıyordum.

Şu anlık değil. Ekran kartı her zaman alınan bir şey değil ve Türkiye'de yaşıyoruz. Doğal olarak da oyuncular sağlam bir ekran kartı almak istiyor. Bunun ileriye yönelik yatırım olduğu söylenebilir. Şu anlık yeterli de ileride ne olacağı bilinmez.

Hocam ayar kısarak ömrü uzatılabilir elbette fakat yani yeni aldığınız ekran kartında doku ayarını kısmak üzer insanı oyunlarda en büyük detayı dokular veriyor ve RT ya da SSAA gibi ayarlar hep VRAM abanıyor ben bunları doya doya açamayacaksam 15 bin TL'lik ekran kartının gözümde bir tadı kalmaz zaten.

NVIDIA'nın iki farklı VRAM modeline sahip kart çıkartması, oldukça hayal kırıklığı yaratmakta. Bu kartın hayal kırıklığı yaratması, kullanıcılar için çok problem oluşturacağını sanmıyorum. İki farklı VRAM modelli kart çıkartarak ne yapmaya çalıştıklarını da anlayabilmiş değilim. Tek kart çıkart ama adamakıllı kart olsun ve kullanıcılar da doğrudan onu satın alsın da NVIDIA bu satış politikasını gütmeye devam edecek gibi gözüküyor. Kullanıcıları da hâlinden memnun, geriye denecek pek bir şey kalmıyor.

NVIDIA'da biliyor aynı Apple gibi bir kitleye hitap ettiğini. Bu yüzden güçsüz kart çıkartsa bile satıyor. Yurt dışında 8 GB alacaklarını çok sanmıyorum 50-100 dolar fazla vereyim kalitelisini alayım diyorlar bizim burada en az 4-5k vermemiz gerekiyor. :D zaten bu yüzden yurt dışında NVIDIA satışı daha yüksek. Bizde ileriye dönük almaya çalışıyoruz her ne kadar AMD düşünsem'de diyorum acaba 8 GB 4060 Ti mı tercih etsem. :D

@M3HM3TY Türkiye şartlarında F/P kartları tercih etmemiz gerekiyor. Gerçekte şu ki AMD'nin kartları daha F/P. Bu sebepten dolayı AMD tercih ediyorum.

AMD'nin amacı belli zaten. Bizim gibi ülkelerde bu yüzden çok satıyor. Her ne kadar AMD düşünsemde bir tarafım 8 GB 4060 Ti'ya kayıyor :D uzun yıllar boyunca kullanacağım için kararsızım. 1080P'de kullanırım bir de.

NVIDIA'da biliyor aynı Apple gibi bir kitleye hitap ettiğini. Bu yüzden güçsüz kart çıkartsa bile satıyor. Yurt dışında 8 GB alacaklarını çok sanmıyorum 50-100 dolar fazla vereyim kalitelisini alayım diyorlar bizim burada en az 4-5k vermemiz gerekiyor. :D zaten bu yüzden yurt dışında NVIDIA satışı daha yüksek. Bizde ileriye dönük almaya çalışıyoruz her ne kadar AMD düşünsem'de diyorum acaba 8 GB 4060 Ti mı tercih etsem. :D

RTX 4070 bu serinin en tatlı kartı. Kas gücü, RT performansı, 12 GB VRAM, DLSS 3.0 derken komple bir kart.

AMD getire getire 7800 XT 16 GB koyacak bunun karşısına. Zaten senin VRAM optimizasyonun NVIDIA'dan geri, teknolojin geri neyin havasını yapıyorsun.

AMD 7900 XT'den aşağısını çok ezik çıkarıyor. RTX 4060 sabah akşam döver o RX 7600'ü misal.

RTX 4070 bu serinin en tatlı kartı. Kas gücü, RT performansı, 12 GB VRAM, DLSS 3.0 derken komple bir kart.

AMD getire getire 7800 XT 16 GB koyacak bunun karşısına. Zaten senin VRAM optimizasyonun NVIDIA'dan geri, teknolojin geri neyin havasını yapıyorsun.

AMD 7900 XT'den aşağısını çok ezik çıkarıyor. RTX 4060 sabah akşam döver o RX 7600'ü misal.

4070 baktım da sistemleri aşırı pahalı. Benim muhtemelen 35k civarında olur bütçem ama 40K'ya falan gördüm 4070'i hazır sistem olarak.

4060'ın fiyatı gerçekten çok ucuz. 4060 Ti fiyatını görünce de hazır sistem olarak şaşırdım 25k idi Gaming Gen'de. Teknoloji tarafından kaysam mı diyorum. DLSS ile fg her oyunda olsaydı düşünmeden NVIDIA alırdım.

4070 baktım da sistemleri aşırı pahalı. Benim muhtemelen 35k civarında olur bütçem ama 40K'ya falan gördüm 4070'i hazır sistem olarak.

O fiyatlar kırılır biraz, sen 4070 al rahat edersin. Benim 4060 Ti taktığım ortama bak işlemci Ryzen 3300X. Senin 35K bütçede benimle aynı kartı kullanma gibi bir durumun olamaz. Daha iyisini almalısın.

O fiyatlar kırılır biraz, sen 4070 al rahat edersin. Benim 4060 Ti taktığım ortama bak işlemci Ryzen 3300X. Senin 35K bütçede benimle aynı kartı kullanma gibi bir durumun olamaz. Daha iyisini almalısın.

Yani şimdi şöyle. Uzun vadeli alacağım için her şeyin kalitelisini almak istiyorum 1080p olarak oynayacağım için darboğaz 4070'de kesin olur. Bir de Ryzen 5 5600 muhtemelen ana işlemcim olacak. Yani eğer kendim toplaya toplaya ucuza denk getirirsem öyle alırım. En kötü internetten parçaları falan nasıl takacağıma bakarım. Şimdi ülkede ben hiç fiyat düştüğünü göremedim. Bir ara 3000 serisi ekran kartlarında azıcık bir düşüş oldu o kadar. 4000 serisinin düşüşü için bence 5000 serisi çıkması lazım. Zaten AMD tarafına kayarsam 6700XT, 6800 alacağım muhtemelen. Onlarda da darboğaz yaşarım.

Başlık 4060, içerik 4060 Ti hata olmuş.

Modern oyunlarda Frame Generation borusu ötecek. Saçma sapan bir teknoloji sen atıyorum 6800 ile ultra 70 FPS takılacaksın diğeri VRAM'den sebep yüksek ayarlara indirecek lakin Valorant oynar gibi 150 FPS alacak.

Bu teknoloji benim gözümde büyüyor. Arkadaş Path Tracing ile Frame Generation açtık 3300X denen bit yavrusu ile 70-80 FPS oyun oynuyoruz. Ben bunu dümdüz ultra ayarlarda 6600 XT ile alamıyordum.

İyi hoş teknoloji fakat RT ve DLSS3 olmayan oyunları ne yapacağız?

Pascal zamanı Hairworks, Physx vb bir ton teknolojisi vardı Nvidia'nın Witcher 3'e doldurmuşlardı mesela. Kimse adını bile hatırlamıyor bunların artık. En azından o dönem saf güç olarak ezici üstün 1060, 1070, 1080 gibi kartlar vardı hem saf performans hem yan özellikler sunuyordu Nvidia.

Şimdi aynı muamele için 4080- 4090 almak gerek. Hadi 4070 yine fena değil. Ama 4060ti-4060 bunlara inene kadar tensor core kalmıyor kartlarda.

Yaygınlaşmadıktan sonra pek bir anlamı yok. Kaç nesil oldu RT halen opsiyonel ve çoğu oyunda yüzeysel kalan bir özellik. RT ile öne çıkan istisnasız bütün oyunlar Nvidia sponsorlu.

Geri
Yukarı