RTX 4060 Ti - R5 7500F sistemde oyunlarda drop oluyor

BerkayGly

Centipat
Daha fazla  
RAM
G SKİLL 32 (16x2) 6000MHz
SSD veya HDD modeli
MLD M500 Nvme 500GB
Ekran kartı
RTX 4060 Ti
Anakart
PRIME A620M-K
İşlemci
Ryzen 5 7500F
Merhaba, yeni bir sistem topladım. Elime geçeli birkaç gün oldu testlerini yaptım ama pek bir bilgim yok. Oyunların çoğunda drop yiyorum ve bu beni gerçekten delirtiyor. Test sonuçlarını sizinle paylaşıyorum, bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Ek olarak oyunlar esnasında gözlemlediğim kadarıyla GPU kullanımı %0-%10'lara kadar saniyelik bir düşüş yaşıyor ve bu esnada drop giriyor.
Geeks3D FurMark testi;

Ekran görüntüsü 2024-02-20 213703.png

AIDA64 testi;

Ekran görüntüsü 2024-02-20 213518.png

Performancetest;

Ekran görüntüsü 2024-02-20 212324.png

Oyun sırasındaki değerler;

Ekran görüntüsü 2024-02-20 215213.png

Ekran görüntüsü 2024-02-20 215626.png

Ekran görüntüsü 2024-02-20 220101.png

Ekran görüntüsü 2024-02-20 220338.png

Ekran görüntüsü 2024-02-20 220715.png

Ekran görüntüsü 2024-02-20 222822.png

Ekran görüntüsü 2024-02-20 223202.png

Ekran görüntüsü 2024-02-20 223529-min.png

Aynı şekilde bir değişiklik yok maalesef. Darboğaz söz konusu olabilir mi?
Hayır. R5 7500F rahat besler.

1080 de bile rahat besler. Ama CPU Throttle yani PPT limitlemesi varsa epey uyumlu görünse de gizli darboğaz potansiyeli olabilir. Derinlemesine bakmak lazım.

Hayır. R5 7500F rahat besler.

1080 de bile rahat besler. Ama CPU throttle yani ppt limitlemesi varsa epey uyumlu görünse de gizli darboğaz potansiyeli olabilir. Derinlemesine bakmak lazım.

Nasıl bir yol izleyebiliriz? Ek olarak isterseniz Discord kullanıcı adınızı verin o şekilde de iletişim kurabiliriz. Bilgisayara bağlanmak isterseniz vb.

O işlerden forumda başıma bayağı bela aldım ya. Zaten forumda da yasak özel adres.

Anladım, o zaman buradan devam edeceğiz. Ne yapabiliriz?

BIOS PPT'ler Auto da gözüküyor fakat Manuel alıp düzeltmeler yapabilirim ama işte bilgim olmadan da kurcalamak istemiyorum.

BIOS PPT'ler Auto da gözüküyor fakat Manuel alıp düzeltmeler yapabilirim ama işte bilgim olmadan da kurcalamak istemiyorum.
Ben pek bir yöntem göremiyorum doğrusu ya şu an için. Laptopta bu sorunları misal gidermek daha kolay. Laptopta uzmanlar her yerinden inceleme alıyorlar sorun varsa anlıyorlar. Desktop toplayınca bir yerde bir sıkıntı varsa bile biz acemiler göremiyoruz. Bunları tasarlayan EEE'ler asıl bu işin piri. Ben tıp okuyorum. Bilgi birikimim gerçekten iyi seviyede olsa da bunu tasarlayan adam benden daha iyi bilir.

Ben pek bir yöntem göremiyorum doğrusu ya şu an için. Laptopta bu sorunları misal gidermek daha kolay. Laptopta uzmanlar her yerinden inceleme alıyorlar sorun varsa anlıyorlar. Desktop toplayınca bir yerde bir sıkıntı varsa bile biz acemiler göremiyoruz. Bunları tasarlayan Eee'ler asıl bu işin piri. Ben tıp okuyorum. Bilgi birikimim gerçekten iyi seviyede olsa da bunu tasarlayan adam benden daha iyi bilir.

O halde revizeye gitmekten başka bir yol gözükmüyor ya da teknik desteğe teslim edeceğim.

Merhaba, birkaç gündür bazı ayarlarda değişikliklere gittim akabinde drop sorunumun büyük bir kısmı kalktı. C-state ayarını BIOS da kapattım, ek olarak ez System tuning kısmını PBO'ya çektim. NVIDIA Denetim Masası ekran kartı güç ayarını maximum performansa aldım. Windows oyun modunu ve eklentilerini kapattım. Oyunlarda da grafik ayarlarında birkaç düzenleme yaptım. Sıvı soğutucum olduğu için “C-state ayarı ısımda pek oynama yapmadı değerlerim iyi gözüküyor” fakat bir şey sormak istiyorum @erengore GPU %100 olduğunda bazı oyunlarda saniyelik takılma oluşuyor ek olarak GPU değerlerim çok dalgalanıyor, yani şöyle anlatayım %100 çalışan GPU ara ara %50 - %60'lara düşüyor ve drop yaptırıyor ama bu saniyelik oluyor tabii. Bu sorunu nasıl çözebiliriz? Uzun süre tam performans çalışmıyor gibi.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı