RTX 4060 vs RTX 3060

Özellik ve yenilik bakımından demiştim ama detaylı yazmamışım.

Yenilik tabii ki önemli. Zaten dediğim gibi sıfır alınacaksa kesinlikle 4060 alınmalı bu iki kart arasında. Ama bende 3060 var ve zaten çok ufak bir OC ile 4060 seviyesine gelebiliyor kart. Frame Gen için de mod var ben kullanmıyorum ama Frame Gen de aktif edilebiliyor. O yüzden ikinci el ucuza 3060 bulunabilirse ve temizse değerlendirilebilir dedim.

Güncel modellere yönelmekte fayda var elbette fakat 4060'ın 3060'a kıyasla öne çıkan iki avantajı var biri DLSS frame Generation desteği ikincisi ise daha az güç tüketimi (RTX 3060 170 watt, RTX 4060 110 watt) Başka hiçbir espirisi yok RTX 4060'ın.

Kas gücü açısından iki kartta birbirine denk aslında.

Son düzenleme:
Güncel modellere yönelmekte fayda var elbette fakat 4060'ın 3060'a kıyasla öne çıkan iki avantajı var biri DLSS Frame Generation desteği ikincisi ise daha az güç tüketimi (RTX 3060 170 watt, RTX 4060 110 watt)
Bunlar dışında kas gücü açısından iki kartta birbirine denk aslında.

Evet tabii ki. Ben 4060 için çok üzülüyorum. Şu kartı 12 GB VRAM yapsa üzerine biraz daha fiyat eklese bile sorun değil. O zaman stoklarda 4060 bulamazdık kesinlikle çok satılırdı.

Evet tabii ki. Ben 4060 için çok üzülüyorum. Şu kartı 12 GB VRAM yapsa üzerine biraz daha fiyat eklese bile sorun değil. O zaman stoklarda 4060 bulamazdık kesinlikle çok satılırdı.
DLSS Frame Gen destekli oyunlarda 4060'la 1440p ve daha yüksek çözünürlüklere çıkınca bazı oyunlarda VRAM darboğazı yaşanıyor. Nvidia cimri davrandı malesef. 4060Ti'da başta 8GB olarak çıkış yaptı daha sonradan 16GB modelini piyasaya sürdüler.

Güncel modellere yönelmekte fayda var elbette fakat 4060'ın 3060'a kıyasla öne çıkan iki avantajı var biri DLSS Frame Generation desteği ikincisi ise daha az güç tüketimi (RTX 3060 170 watt, RTX 4060 110 watt) başka hiçbir espirisi yok RTX 4060'ın.

Tabii ki sizde haklısınız.

1080p de de VRAM yetmediği oyunlar var hocam.
Çok az o dediğin oyunlar, bir de 4060 laptoplar ve hazır sistemler için iyi bir kart yani üzülüyorsanız buna gülerim. Nvidia cimrilik yaptı olay bu, bunda üzülecek bir şey yok. Sonuçta fiyatı düşürmek zorunda kaldılar tepki sonucu. Ayrıca 3060 çok fazla güç tüketiyor ikinci el bakacaksa 3060 ile 4060 yerine başka kartlar baksın. Sıfır için 4060 ikinci el için ise ikisini de önermem. Kısacası 3060'ın yerini 4060 alıyor 2. el diyerek 3060 al demekten ziyade AMD tarafı veya RTX 4070 daha iyi olacaktır.
Güncel modellere yönelmekte fayda var elbette fakat 4060'ın 3060'a kıyasla öne çıkan iki avantajı var biri DLSS frame Generation desteği ikincisi ise daha az güç tüketimi (RTX 3060 170 watt, RTX 4060 110 watt) Başka hiçbir espirisi yok RTX 4060'ın.

Hayır, saf güç diyerek ışın izleme yani RTX durumunu ve render gibi şeyleri atlıyorsunuz hem RTX hem Render performansları denk değil bu kartların. Ha ne kadar RTX kullanabileceksin ki ? Zaten dersen ona bir şey diyemem. 😀

Hayır, RTX performansları denk değil bu kartların. Ha ne kadar RTX kullanabileceksin ki ? Zaten dersen ona bir şey diyemem. 😀
Doğrudur Ray tracing'i hesaba katmadım ben ama sonuçta her yeni seriyle birlikte tensör çekirdeklerini arttırıyor Nvidia. Performansa etkisi muhakkak vardır.

Doğrudur Ray tracing'i hesaba katmadım ben ama sonuçta her yeni seriyle birlikte tensör çekirdeklerini arttırıyor Nvidia. Performansa etkisi muhakkak vardır.
Render performansları da farklı zaten yani oyunlardaki aldığın fpse bakarak sanırım saf güçte benzer kartlar diyorsunuz ama hem 60W daha az güç tüketip hemde aslında RTX ile Render gibi işlerde daha başarılı bir kart oluyor. İkinci el içinde RTX 4070 veya AMD RX7700XT gibi AMD tarafını önerirdim 3060 artık önerilmez, sıfır için 5060 çıkana da kadar 4060'ın gideri var.

Geri
Yukarı