Çözüldü RTX 4060'lı sistem kendi kendine kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Paranoyaq

Hectopat
Merhaba dostlar, 2 gün önce bir sistem yükseltmesi ile 4060 ekran kartı, R5 5600 ve MSI 650W yaptım.
Sistemde şu an herhangi bir sorun gözükmüyor CS2 PUBG Valorant gibi oyunlarda herhangi bir sıkıntı yaşamadım. FPS falan da normal fakat bugün Call of Duty Warzone yükledim, oyun ilk giriş ekranında bir anda kapanıyor. 3 4 kere denedim aynı olunca zorlamadım. Sizce neden olabilir?
Tek şüphelendiğim sürdüğüm termal macun eskimiş olabilir mi acaba diye bir de ekran kartı anakartın panel girişlerine biraz yakın oldu gibi. Başka aklıma gelen bir şey yok. Siz ne önerirsiniz?
Teşekkürler.

Çözüm
Arkadaşlar herkesin yorumları cevapları ve telkinleri için teşekkür ederim.
Konu tamamen kötü işlemci macunu ve özensiz işlemci takımı, şimdi her şey düzeldi ve sorun yok teşekkürler.
Merhaba dostlar, 2 gün önce bir sistem yükseltmesi ile 4060 ekran kartı, R5 5600 ve MSI 650W yaptım.
Sistemde şu an herhangi bir sorun gözükmüyor CS2 PUBG Valorant gibi oyunlarda herhangi bir sıkıntı yaşamadım. FPS falan da normal fakat bugün Call of Duty Warzone yükledim, oyun ilk giriş ekranında bir anda kapanıyor. 3 4 kere denedim aynı olunca zorlamadım. Sizce neden olabilir?
Tek şüphelendiğim sürdüğüm termal macun eskimiş olabilir mi acaba diye bir de ekran kartı anakartın panel girişlerine biraz yakın oldu gibi. Başka aklıma gelen bir şey yok. Siz ne önerirsiniz?
Teşekkürler.
Sistem yükseltmesi yaptım diyorsunuz, CS2 PUBG Valorant'ta sorun yaşamıyorsunuz ve CoD Warzone'da yaşıyorsunuz. Sorun yaşamadığınız 3 oyun Warzone'a göre çok daha iyi optimize edilmiş oyunlar diye biliyorum. Fikir yürütmeye çalışıyorum aklıma ilk gelen PSU yahut işlemcinin oyunu açarken anlık yüke girmesi ve kendisini korumak amaçlı kapatması da olabilir. Ben böyle bir sorun yaşadım daha önce 2 kere. Birinde sorun işlemcimde çıkmıştı. Termal macun değişimi yaptıktan sonra olmuştu. İşlemcimi eldiven kullanarak çok az temasla temizleyip termal macunu değiştirip tekrar takmıştım ve düzelmişti. Sanırım elimizden statik elektrik geçebiliyor. Diğer sorun da çok daha sonra PSU arızamdan dolayı olmuştu. PSU değiştirmiştim ve düzelmişti.

Teşekkürler.

Bence sorunun kaynağı PSU. Ancak ekran kartı ve işlemci sıcaklıklarını kontrol edin.

Öncelikle cevap veren arkadaşlara çok teşekkür ederim , OCCT İLE cpu testi açtım 10 saniye içerisinde bilgisayar kapandı.
Tekrar açıp bu sefer Power testini başlattım ve yaklaşık 2 dakika işlem yaptı. İşlemci 85 derecelere, ekran kartı ise 60 derecelere yükseldi ve bilgisayar kapanmadı .

Dosya Ekleri

• Screenshot_2024-04-03-14-20-07-476_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2024-04-03-14-20-07-476_com.android.chrome.jpg
    164,4 KB · Görüntüleme: 12
Öncelikle cevap veren arkadaşlara çok teşekkür ederim, OCCT İLE CPU testi açtım 10 saniye içerisinde bilgisayar kapandı.
Tekrar açıp bu sefer Power testini başlattım ve yaklaşık 2 dakika işlem yaptı. İşlemci 85 derecelere, ekran kartı ise 60 derecelere yükseldi ve bilgisayar kapanmadı.

İşlemci veya ekran kartını düşük voltajla çalıştırdığınızda o işlemcinin çalışması için gerekli olan yeterli enerjiyi alamamasına neden olursunuz. Voltaj düşürmenin arkasındaki fikir, işlemcinin performans kaybına veya kararsızlığına neden olmadan kullanabileceği en uygun minimum voltajı bulmaktır. Sizin ki 1.03. CPU Core ratio kaç olarak kullanıyorsunuz?

Ben herhangi bir değişiklik ve ayar yapmadım eski işlemcimi çıkarıp macunlayıp yeni işlemcimi taktım.

Tamam işlemciniz şu anda default olarak çok düşük bir voltaj alıyor PSU'dan. Ve bu üzerine fazla yük binmesine sebep oluyor. Gerekli voltajı alamadığı için kapatıyor çok yüksek ihtimalle. AMD'nin önerdiği ayar 1.3 siz 0.3 az kullanıyorsunuz ki bu çok ciddi bir değer. Bunu optimize ettikten sonra sorununuz çözülebilir. Uzaktan erişim ile kontrol edebilirim isterseniz bilgisayarınızda herhangi bir değişiklik yapmadan.

Geri
Yukarı