RTX 4070 Ekran kartını tam performansta kullanmak

Hocam zaten 300 400 fps yeterli ekran hertzi ile beraber. Yukarıda arkadaşlar güzel açıklamış ben de şu videoyu atacağım ama yanlış anlaşılmasın. Bakış açısı olarak belki böyle düşünüyorsunuzdur.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Selam, yeni bir RTX 4070'li bir laptop aldım ancak MSI Afterburner ile monitoring ettiğimde, bazı oyunlarda maksimum watt değerinde çalışmadığını fark ettim.

Örneğin LoL oynarken 300-400 FPS alıyorum ama 40 watt kullanıyor.

Starfield oynarken 90-100 watt kullanıyor.

Ben merak ediyorum ki LoL'de de yüksek wattlar kullanarak çalışsın ki ekran kartı o oyunda en fazla nasıl bir performans gösteriyor ona bakayım.

Büyük ihtimalle GPU üzerindeki güç ve verimlilik algoritması çok zorlamayacak bir durum olduğunda en düşük değerlerde çalışıyor, fan bile açmıyor.

Bu güzel bir şey ama bunu elle nasıl manipüle edebilirim?

Sürekli yapacağım bir şey olmayacak sadece bazı durumlarda aktif edeceğim.

Teşekkürler.
MUX switch ile oyuna girdiğinize emin olun.

RTX 4070 Mobile'ın PC kartına göre voltaj eğrisi çok daha hızlı maks. voltaja ulaşıyor. Muhtemelen buradaki olay da bu.

Selam, yeni bir RTX 4070'li bir laptop aldım ancak MSI Afterburner ile monitoring ettiğimde, bazı oyunlarda maksimum watt değerinde çalışmadığını fark ettim.

Örneğin LoL oynarken 300-400 FPS alıyorum ama 40 watt kullanıyor.

Starfield oynarken 90-100 watt kullanıyor.

Ben merak ediyorum ki LoL'de de yüksek wattlar kullanarak çalışsın ki ekran kartı o oyunda en fazla nasıl bir performans gösteriyor ona bakayım.

Büyük ihtimalle GPU üzerindeki güç ve verimlilik algoritması çok zorlamayacak bir durum olduğunda en düşük değerlerde çalışıyor, fan bile açmıyor.

Bu güzel bir şey ama bunu elle nasıl manipüle edebilirim?

Sürekli yapacağım bir şey olmayacak sadece bazı durumlarda aktif edeceğim.

Teşekkürler.

GPU ihtiyactan fazla kullanmaz bir de LoL işlemci bazlı ekran kartını çok az kullanır bir de sanırım sürekli en iyi performans kullanmasını iyi bir şey sanıyosunuz çok güç tüketmesi iyi değil zaten boşuna PC ısındırırsınız.

Hocam zaten 300 400 fps yeterli ekran hertzi ile beraber. Yukarıda arkadaşlar güzel açıklamış ben de şu videoyu atacağım ama yanlış anlaşılmasın. Bakış açısı olarak belki böyle düşünüyorsunuzdur.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Teşekkürler, zaten fazlasıyla yetiyor tabii ki. Normalde dikey yenileme açık oluyor zaten 144 veya harici monitörüme takarsam 165 i geçmiyor. Benim için 60fps üstü okeydir kaldı ki 100fps üstü fps alıyorum her oyunda.

Sadece benim buradaki merakım, teknik olarak gpu nun çok güç harcamaya gerek duymadığı oyunlarda, tam güce zorlayıp oyunda da fps artırmak mümkün mü? Onu sormuştum, öyle bir şey olmuyormuş. Yoksa yetmediğinden falan değil. Sadece merak ve test için soruyorum.
MUX switch ile oyuna girdiğinize emin olun.

RTX 4070 Mobile'ın PC kartına göre voltaj eğrisi çok daha hızlı maks. voltaja ulaşıyor. Muhtemelen buradaki olay da bu.
Evet açık ama voltajı da monitoring ediyorum, LoL gibi oyunlarda çok aşağılarda geziyor yani çok güç harcamıyor. spider man, hogwarts falan açarsam 80 90 watt üstüne çıkıyor. Benim merak ettiğim, LoL veya diğer basit oyunlar için de tam performansa zorlasak, FPS artar mı idi. Yoksa FPS yetmediğinden değil. Sadece merak. İleride benzer bir durum yaşarsam ell müdahale etmem gerekir belki diye...

GPU ihtiyactan fazla kullanmaz bir de LoL işlemci bazlı ekran kartını çok az kullanır bir de sanırım sürekli en iyi performans kullanmasını iyi bir şey sanıyosunuz çok güç tüketmesi iyi değil zaten boşuna PC ısındırırsınız.
Hayır iyi bir şey sanmıyorum neden şebekeden 50 watt çekmek varken durduk yere 100 watt çektireyim. LoL için harici gpu ya bile ihtiyaç yok onboard olan da yeter aslında onda da oynarım sorun değil. Benim amacım sadece "test için" sınırları zorlayabilir miyim bu tarz hafif oyunlarda, onu görmek idi ama mümkün değilmiş öyle bir şey.

İstersen 700 800 FPS al ne onemı varkı? Zaten Türkiye'nın bıtkı ortusu 144-165Hz dıyelım kı durumun cok ıyı alabileceğın en fazla Hz 360-540 bosuna zorlamanın mantıgı yok AC V-Sync bak keyfıne.

Zaten sürekli olarak yapacağım bir şey değil sadece sınırlarını görmek istemiştim.

Mesela rocket league de fps sınırını kaldırdım. Orada da 500 fpslere çıktı ve ekran kartı güç kullanımı da 100 wattlara kadar çıktı. Demek ki oraya tam güç ayırabiliyor. Demek ki sorun denildiği gibi LoL'deymiş.

Dikey yenilemeyi açınca zaten gpu yorulmayı kesti watt ı 20-30 lara düşürdü. Normalde kullanacağım kısım burası zaten dediğiniz gibi.

Evet açık ama voltajı da monitoring ediyorum, LoL gibi oyunlarda çok aşağılarda geziyor yani çok güç harcamıyor. Spider-Man, Hogwarts falan açarsam 80 90 watt üstüne çıkıyor. Benim merak ettiğim, LoL veya diğer basit oyunlar için de tam performansa zorlasak, FPS artar mı idi. Yoksa FPS yetmediğinden değil. Sadece merak. İleride benzer bir durum yaşarsam ell müdahale etmem gerekir belki diye...

Yanlış mı anladım bilmiyorum ama watt değeri güçtür voltaj değil. Zaten çekirdek voltaj limitine ulaştığı için daha çok güç çekmiyor muhtemelen. HWiNFO veya MSI Afterburner (voltaj takibinin açılması gerekir) gibi uygulamalarla görülebilir.

Teşekkürler deneyeceğim.

Laptoplara da yapılıyor az da olsa. Zaten limiti aşarsanız uygulama veya oyun kapanıyor çok sorun olduğunu görmedim. MSI ın kendi uygulamasınından bile saat hızlarını +200MHZ arttırmaya izin veriyor. Üstüne bir de afterburner ile +50-100 bişeyler ekleyebildim.

Bu şekilde cyberpunkta falan 4-5FPS fark ediyor.

Ama dediğim gibi bu çözüm olmadı LOL açınca yine kendini çok zorlamak istemiyor GPU.
Hocam o oc mu ki deneyim masası ayarı degilmi daha fazla ısınır ama daha fazla performans verir.

Geri
Yukarı