RTX 4070 Sistem Toplama

Daha fazla  
Öncelikle selam;

Teknolojiye sizin kadar hakim değilim, elimden geldiğince karşılaştırmaları olarak teknolojik ürünleri kıyaslıyorum ancak kafama takılan birkaç soru var.

Öncelikle bütçe konusunda sıkıntı yok ancak ekran kartında NVIDIA'dan vazgeçmeyi düşünmüyorum.

Anakart olarak ASUS ROG STRIX B550-F satın aldım, özelliklerini inceledim Technopat forumundaki yorumları kıyasladım ve bu ürünü almakta karar kıldım.

1-) Ancak işlemci olarak Ryzen 5800X - 5800x3D - 5900X arasında gidip geliyorum. Sebebi ise, 5900X daha fazla çekirdeğe sahip ve temel hızı daha yüksek. 5800x3D tam bir oyun canavarı asla tartışmaya dahi gerek yok ancak fazla ısınıyor. 5800X ise stabil ve fazla ısınıyor. Bu 3 model arasında bir sıralama yaparsanız nasıl sıralarsanız? Birbirlerine karşı belirgin üstünlükleri nedir yazabilir misiniz?

2-) Ekran kartı olarak RTX 4070 kart almayı düşünüyorum. 1440p monitörde kullanacağım. Yeni nesil oyunlarda biliyorsunuz DLSS3 teknolojisi geldi ve bu özelliği aktif edince FPS'ler birden +40 +50 kadar artış gösteriyor. RTX 4070 alıp DLSS3 teknolojisi ile mi kullanmalıyım yoksa 4070 Ti alıp daha fazla para vermeli miyim? Aradaki fiyat farkına değer mi? Hangi markanın ürünü beni üzmez?

3-) RAM olarak Corsair Vengeance LPX 32 GB 3200 MHz var. Bu ürün ile bu sistem bileşenlerini kullanırsam sıkıntı yaşar mıyım?

4-) Kasa olarak TD500 Mesh V2 alacağım ve PSU konusunda kararsızım. Bu sistem 700W Gold sertifikalı PSU ile rahatça çalışır mı?

5-) Sıvı soğutma konusunda çok kararsızım ve hiçbir bilgim yok. Malum pahada ağır bileşenler satın alacağım için de iyisini almak istiyorum. Nasıl yapmalıyım arkadaşlar bana yol gösterir misiniz? Teşekkür ederim.

Not: AM5 sistem önermeyin, birkaç yıl daha AM4 devam edip AM5 tam anlamıyla ilerlediği zaman geçmeyi düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı