RTX 4070 sistemde oyunlar durduk yere kapanıyor

MCOverse

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, geçenlerde yeni bir sistem aldım. Windows 11 yükledim ve lisansla etkinleştirdim, ancak ne zaman oyun oynasam oyunlar durduk yere kapanıyor. Bunu farklı oyunlarda defalarca kez yaşadım. RAM'lerden şüphelendim ancak Memtest86 ile kontrol ettiğimde bir sorun çıkmadı. En son sorunu Forza 5 oynarken yaşadım oyun kapandıktan sonra görselde ki hatayı aldım, buna ek olarak Windows'un görev çubuğunda simgeler birbirine girmeye ve "ara" bölümü sağa sola hareket etmeye başladı. Neden kaynaklanabilir?
SUNRISE-4070 / AMD Ryzen 5 7500F MPK / GALAX 1-Click OC 2X GeForce RTX 4070 12GB / 16GB RAM / 500GB M.2 SSD Gaming Bilgisayar - Gaming.Gen.TR

Windows sürümü: Windows 11 Home 23h2.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    8,5 KB · Görüntüleme: 25
Oyunlar kapanırken sadece uygulamadan mı atıyor? Eğer öyleyse sorun yazılımsal veya diskten dolayı olmalı. Donanım sorunlarında genel olarak bilgisayar kendisini yeniden başlatır.

Oyunlar kapanırken sadece uygulamadan mı atıyor? Eğer öyleyse sorun yazılımsal veya diskten dolayı olmalı. Donanım sorunlarında genel olarak bilgisayar kendisini yeniden başlatır.

Uygulama kapanıyor, bunu yaşadığımda GPU, CPU sıcaklıklarını kontrol ettim ama normal aralıkta idi. Bende yazılımsal bir sorundan şüphelendim defalarca Windows Update kontrolü yaptım, belki driver sorunu vardır diye. Ancak bir sonuç alamadım, en son şüphem Windows 11ile alakalı bir sorun yaşamış olabileceğim.

İşletim sistemini kuran bozuk kurmuş olabilir. Rufus ile format deneyebilirsin ayrıca driver için hem NVIDIA Experience'tan ekran kartı ve AMD'den chipset driverlarını kurmayı unutma.

Hocam işletim sistemini ben kurdum. Kurduktan sonra ilk yaptığım BIOS Update ve ve bütün yazılımsal Update'leri yapmaktı. Ancak AMD chipset driveriını kurmayı unutmuşum onu da biraz önce yaptım. Şimdi baştan mı format atmalıyım, yoksa yapmam gereken başka bir şey var mı?

Hocam işletim sistemini ben kurdum. Kurduktan sonra ilk yaptığım BIOS Update ve ve bütün yazılımsal Update'leri yapmaktı. Ancak AMD chipset driveriını kurmayı unutmuşum onu da biraz önce yaptım. Şimdi baştan mı format atmalıyım, yoksa yapmam gereken başka bir şey var mı?

Hayır format atmaya gerek yok. Hata devam ederse ve çözüm bulamazsan deneyebilirsin. İstersen BIOS'u normal ayarlara döndürüp öyle test yapabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı