RTX 4070 Super için AM4 işlemci tavsiyesi

Bütçe
5000
Bütçeyi bilmiyorum ama 5700X3D yada 5800X3D alabilirsiniz.

Bu da tam yükte darboğaz yapacak yüksek ihtimalle boşa geçmiş olur. (tabii çekirdek sayısından avantajı olur da 7 bin serisi kadar beslemez tam yükte) yoksa 5600 ile de oynar:

7500F ile nasıl darboğaz yaşayacak dostum gayet yeterli.

Ram+işlemci+anakart yaklaşık 15-17k bandında DDR5 sistem parçalarını alabiliyorken AM4 ryzen işlemcialmanız çok mantıklı olmaz. Ayrıca elinizde ki parçaları da en düşük 5K gibi bir fiyata satarsınız, 10-12K bandında yani 5800x3d fiyatına AM5 sistem almış olursunuz.

7500F ile nasıl darboğaz yaşayacak dostum gayet yeterli.
Sıfır darboğaz kelimesi geçtiğim için o kadar üzerinde durdum yoksa ekran kartı kullanımı %90 olsa da çok sorun olmaz ama Ryzen 5 serisi 4000 serisi ekran kartları için tam yükte tam besleme sağlamayacaktır. F/P olarak eşleştiriliyorlar ama 4000 serisinin hakkı 7000 serisi işlemcilerle başlar 9000 serisine kadar gider. Tabi biz CPU ve GPU darboğazına takılı kaldığımız için işlemci üzerine konu yoğunlaştı ama
Bu arada bellekler kurtarıyor değil mi?
bellek darboğazını da dikkate almak lazım. Hatta bellek darboğazı CPU'dan çok daha beterdir. Zira CPU darboğazında CPU, GPU tam besleyemediği için GPU kullanımı bir nevi kısıtlanır
(duruma göre çözünürlük artışıyla kurtarılabilir de) yani tam gücüne çıkamaz ama yine oynatır, bellekte ise CPU'ya bakayım derken bellek yetersizliğinden ciddi drop, hatta duruma göre mavi ekran yemekte var. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı