RTX 4070 Ti için sistem önerisi

SnowBody6910

Decapat
Daha fazla  
Dün PNY GeForce RTX 4070 Ti XLR8 sipariş ettim. Şu an işlemcim Ryzen 5 3600X. Anakartım ise MSI B450M-A Pro Max. Darboğaz olacağını biliyorum ve normalde birkaç ay sonra yeni işlemci olacaktım, fakat fiyatların yeniden artması ihtimaline karşı şu an almaya karar verdim. Eğer uygun fiyatlı ve kaliteli bir anakart tavsiyeniz var ise yeni işlemciyle uyumlu olması adına anakartı da değiştirebilirim. İşlemci soğutucusu konusunda hiç sıvı soğutucu kullanmadım, mümkünse kutu içerisinde var ise çıkan soğutucu ile düzgün soğutması bana yeter, zaten overclock yapmak gibi bir planım yok. Fakat eğer ayrıca soğutucu gerekiyor ise fiyat performans bir soğutucu olsa çok iyi olur.

Şu an 2X 8 GB DDR4 RAM kullanıyorum. Yeni sistemde 32 GB RAM olacak şekilde bir sistem almayı planlıyorum. Şu an kullandığım RAM'leri kardeşime hediye etmeyi planlıyorum. Eğer 2 tane daha 2X 8 GB RAM alırsam çok daha iyi bir performans ile karşılaşmayacağım sürece 2 tane 16 GB RAM önerebilirseniz sevinirim.

PSU olarak ise 600W'lık bir hazır sistem PSU' m var. Doğrusu kalitesinden oldukça şüpheliyim. 12V'ta 504W iletiyor, yani RTX 4070 Ti'de sıkıntı çıkarabilir. 750W veya üzeri fiyat performans PSU'lar önerebilirseniz sevinirim.

Şu an net bir bütçe belirlemedim. Fakat olabildiğince fiyat performans olursa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet, fakat stok soğutucu olması şart değil.
Siparişi iptal edebilirseniz ve biraz daha koyma şansınız varsa

Bunu kesin öneririm. Yoksa:

2K'da kullanmanız lazım.

Siparişi iptal edebilirseniz ve biraz daha koyma şansınız varsa

Bunu kesin öneririm. Yoksa:

2K'da kullanmanız lazım.
Hocam bu sistemde soğutucu var mı? Yoksa ekstra soğutucu gerekir mi?

Dün PNY GeForce RTX 4070 Ti XLR8 sipariş ettim. Şu an işlemcim Ryzen 5 3600X. Anakartım ise MSI B450M-A Pro Max. Darboğaz olacağını biliyorum ve normalde birkaç ay sonra yeni işlemci olacaktım, fakat fiyatların yeniden artması ihtimaline karşı şu an almaya karar verdim. Eğer uygun fiyatlı ve kaliteli bir anakart tavsiyeniz var ise yeni işlemciyle uyumlu olması adına anakartı da değiştirebilirim. İşlemci soğutucusu konusunda hiç sıvı soğutucu kullanmadım, mümkünse kutu içerisinde var ise çıkan soğutucu ile düzgün soğutması bana yeter, zaten overclock yapmak gibi bir planım yok. Fakat eğer ayrıca soğutucu gerekiyor ise fiyat performans bir soğutucu olsa çok iyi olur.

Şu an 2X 8 GB DDR4 RAM kullanıyorum. Yeni sistemde 32 GB RAM olacak şekilde bir sistem almayı planlıyorum. Şu an kullandığım RAM'leri kardeşime hediye etmeyi planlıyorum. Eğer 2 tane daha 2X 8 GB RAM alırsam çok daha iyi bir performans ile karşılaşmayacağım sürece 2 tane 16 GB RAM önerebilirseniz sevinirim.

PSU olarak ise 600W'lık bir hazır sistem PSU' m var. Doğrusu kalitesinden oldukça şüpheliyim. 12V'ta 504W iletiyor, yani RTX 4070 Ti'de sıkıntı çıkarabilir. 750W veya üzeri fiyat performans PSU'lar önerebilirseniz sevinirim.

Şu an net bir bütçe belirlemedim. Fakat olabildiğince fiyat performans olursa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
işlemciyi bence ryzen 5 5600al rtx3080 e kadar rahatlıkla besleyebiliyor ram inde aslında yeterli oynadığın oyunlar ağır ise ram i bencede 32gb yapmanı öneririm

Önerileriniz için çok teşekkürler. Sipariş vermiş olduğum PNY GeForce RTX 4070 Ti XLR i iptal ettirdim ve Alfa V1 Oyun Bilgisayarı – GeForce RTX 4070TI – PcKolik.com | Gaming PC ve Bilgisayar Bileşenleri sistemini satın aldım. Araştırdığım kadarıyla ekran kartları soğutma performansı olarak da birbirine denk, işlemci vs. de özellikle 1440p de darboğaza neden olmayacak kadar iyi gibi. 32 gb ram ve anakart da fiyat performans olarak oldukça ideal geldi. Bir tek güç kaynağını ileride sisteme yeni bir upgrade yaptığımda değiştirmem gerekebilir gibi. 650W olsa da 12V'ta 600W iletiyor.
İşlemci soğutucusunda sanırım benim şu an kullandığım Ryzen 5 3600x' in soğutucusu uyumluymuş Ryzen 5 7600 ile ama emin değilim. Bilgisi olan arkadaş var yardımcı olur ise çok memnum olurum.
Eğer sistem veya parçaları hakkında gözümden kaçan bir sıkıntılı bir parça vs. var ise bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı