Çözüldü RTX 4070 Ti sistem düşük FPS veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

xPreFricks

Hectopat
  • i5 13400F işlemci.
  • H610M k D4 ASUS anakart.
  • RTX 4070 Ti MSI Ventus 3X.
  • 2x8 16 GB 3200 MHz RAM.
  • CV650 watt Corsair PSU.
Evet arkadaşlar sorunum FPS sıkıntısı hatta olması gerekenin yarısı kadar normalde CS:GO'da Full ayarlarda 1080p de 300-350 FPS alan bir ikili şu an benim bilgisayarımda 130-160 FPS veriyor. Ayrıyeten GPU kullanımı hep çok düşükte kalıyor. Daha önce açtığım bir konuda RTX 4070 Ti ile Corsair CV650 PSU kullanılır mı? bahsettiğim gibi RTX 4070 Ti PSU'dan 2 kablo çıkışı istiyor fakat benim PSU mda bir kablodan çıkıp 2x8 pine dönüşüyor.

Bundan dolayı olabilme şansı var mıdır acaba mesela 1000W PSU alsam düzelir mi yoksa anakart yetmeme gibi bir şey olmuş olabilir mi bunu hiç sanmıyorum ama her ihtimal olabilir ya da anakart BIOS ayarlarından mı bir şeyi açmam gerekiyordu. Ve Cinebench R15 testinde önceki bileşimlerimle (i3 12100F - GTX 1660 Super) ile aldığım FPS'den bile daha az veriyor. Sürücüler günceldir.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    145,2 KB · Görüntüleme: 100
  • aida 64 test.png
    aida 64 test.png
    1,2 MB · Görüntüleme: 100
  • bf5.png
    bf5.png
    3,5 MB · Görüntüleme: 106
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
İşlemcinin iletkenliğinde sorun olmasın?

Alakası yok çünkü testlerini yaptım normal skorlarıyla aynı alıyor.

Evet arkadaşlar sıkıntılı bir sürece kendi kendimi soktum. Fiyatların artacağını öngörerek güçlü bir ekran kartı aldım ve anakartım bile başlangıç seviyelerinde olduğundan yüksek işlemci takmak istemedim. Daha sonra R7 7700 ya da 7800x3D işlemcilerden birine geçeceğim. O zaman sorunum ortadan kalkacaktır diye düşünüyorum. Son olarak sıkıntıları biraz da olsa giderdim. FPS'ler normal olması gerekenden düşük fakat 1000W ASUS STRIX 80 Plus Gold PSU alıp taktım bilgisayara şu anda FPS'ler biraz normalleşti.

CS:GO'da 1280-960 düşükte 200-330 arası alırken şu an 350-600 civarlarında alıyorum. Bunun için ekran kartını bayağı yormam gerekti. DSR'yi 1.78X de yani 1080p monitörüme 1440 p görüntüyü sıkıştırdım. Ayrıyeten CS:GO içerisinden MSAA ayarını 4'ten 8'e çıkarıp doku filtreleme modunu 16X yaptım shader ayarını ve gölgelendirme ayarlarını en yükseğe aldım. FurMark testinde ortalama test sonucunda 1080p'de 330 alırken şu an 402 yani normal değerine ulaştı.
Alakası yok çünkü testlerini yaptım normal skorlarıyla aynı alıyor.

Evet arkadaşlar sıkıntılı bir sürece kendi kendimi soktum. Fiyatların artacağını öngörerek güçlü bir ekran kartı aldım ve anakartım bile başlangıç seviyelerinde olduğundan yüksek işlemci takmak istemedim. Daha sonra R7 7700 ya da 7800x3D işlemcilerden birine geçeceğim. O zaman sorunum ortadan kalkacaktır diye düşünüyorum. Son olarak sıkıntıları biraz da olsa giderdim. FPS'ler normal olması gerekenden düşük fakat 1000W ASUS STRIX 80 Plus Gold PSU alıp taktım bilgisayara şu anda FPS'ler biraz normalleşti.

CS:GO'da 1280-960 düşükte 200-330 arası alırken şu an 350-600 civarlarında alıyorum. Bunun için ekran kartını bayağı yormam gerekti. DSR'yi 1.78X de yani 1080p monitörüme 1440 p görüntüyü sıkıştırdım. Ayrıyeten CS:GO içerisinden MSAA ayarını 4'ten 8'e çıkarıp doku filtreleme modunu 16X yaptım shader ayarını ve gölgelendirme ayarlarını en yükseğe aldım. FurMark testinde ortalama test sonucunda 1080P'de 330 alırken şu an 402 yani normal değerine ulaştı.

Çözdüğünüze sevindim hayırlı olsun.

Ve ayrıyeten bugün yaptığım araştırmalar sonucunda CS:GO'da tam performans alabilmek için Ryzen 7 7800x3D ya da Ryzen 9 7900X almam gerekiyor yani 1080P'ya da altında CS:GO oynamaya alışan arkadaşlar minimum bu işlemcileri almalı RTX 4070 Ti yanına.

öyle bir ekran kartıki mübarek besleyecek doğru düzgün işlemci yok. hesaplı olması açısından uğraştığım için çok ykarı çıkmakta istemiyorum ffakat tam performansını yediremiyoruz sanırım ekran kartının. psu 850 watt gold msi marka psu benimde. modüler olduğu için tam güçç verebiliyor çıkışlerını ona göre ayarladım fakat yok abi besleyemiyoruz santral gibi ekran kartı arkadaş.

Öyle bir ekran kartıki mübarek besleyecek doğru düzgün işlemci yok. Hesaplı olması açısından uğraştığım için çok ykarı çıkmakta istemiyorum ffakat tam performansını yediremiyoruz sanırım ekran kartının. PSU 850 watt Gold MSI marka PSU benim de. Modüler olduğu için tam güçç verebiliyor çıkışlerını ona göre ayarladım fakat yok abi besleyemiyoruz santral gibi ekran kartı arkadaş.

Doğru söylüyorsun fakat ayarladım sonunda bilgisayarı tüm parçalarına kavuşturdum.
  • Ryzen 7 7800x3D işlemci.
  • X670e MSI Carbon anakart.
  • RTX 4070 Ti MSI Ventus 3X.
  • 2x16 42 GB 6000 MHz Trident Z EXPO
  • 1000 watt Gold ASUS ROG PSU.
  • 2 TB KC3000 Kingston M.2 SSD.
  • Thermaltake wiev 51 RGB kasa.
  • MSI CoreLiquid 240R V2 sıvı soğutucu.

Yeni konular

Geri
Yukarı