RTX 4070 Ti sistemde oyunlarda ekran kartı kullanımı neden %100 değil?

RoaringLion

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Araf
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
• Gainward GeForce RTX 4070 Ti 12GB Ekran Kartı
• Intel Core i7 13700K İşlemci
• GSKILL 64GB(2x32) TRIDENT Z5 RGB SİYAH DDR5 5600MHz CL28 Çift Kanal Bellek
• Asus Prime Z790-A Anakart
• Samsung 990 Pro Soğutuculu 2 TB SSD x2
• Samsung HD103SI HDD
• Asus ROG Strix Helios GX601 Kasa
• MSI MPG A1000G PCIE5 1000W 80+ Gold Güç Kaynağı
• Asus ROG Ryuo III 360 ARGB 360mm İşlemci Sıvı Soğutucu
• Asus VP249QGR
• SS Apex 7
• SS Rival 600
• Logitech Z207
Profil Kapağı
1522506711
Merhaba,
The wticher 3 wild hunt oyununda ekran kartı kullanımı %98 iken, Grand Theft Auto V'te %50'lerde ve Call of Duty Black Ops III'te ise %30'larda. Nedeni nedir? Problem midir?
Sistem:
Ekran kartı: RTX 4070 Ti.
İşlemci: i7 13700K.
Bellek: 64 GB 5600 MHz.

witcher.png

gta.png

1.png

GTA V'te 144 FPS yazıyor VSync açık olabilir mi?
Evet! Sahiden de dikey senkronizasyonu kapatınca kullanım %100'lere çıktı. Peki CoD BOIII için ne söyleyebilirsin. Onda 60 FPS alabiliyorum.
1695503393676.png

Merhabalar, aslında attığınız ekran görüntüleri cevapları sizlere veriyor.

Witcher oynarken GPU sıcaklık değeriniz fazla, GPU fanınız çalışıyor ve asıl önemli olan GPU, VRAM frekanslarınız fazla. Yani GPU biriminizin ana işlemci biriminde çok daha fazla iş yapılıyor.

Diğer iki oyunda ise ekran kartınız tam yük altına girmeye uzak bir şekilde fana ihtiyaç duymadan çalışıyor.

Eğer diğer oyunlarda da daha yüksek kullanım değerleri elde etmek isterseniz. Görsel kalite ayarlarını yükseltebilir, ayrıca @Yusuf Liebert 'in dediği gibi açıksa Vsync ayarını kapatabilirsiniz.

Not: Ekranınızın yenileme hızından fazlasını kullanarak ekran kartınızı yormanızı önermiyorum. (Her zaman yükte tutarak ısıl değerini arttırmak uzun oyun sürelerinde anlık drop oluşturabilir.) Örneğin 144Hz monitörünüz varsa 180fps değerine sahip olsanızda ekranınız size o görüntüyü sunmayacaktır.

Evet! Sahiden de dikey senkronizasyonu kapatınca kullanım %100'lere çıktı. Peki CoD BOIII için ne söyleyebilirsin. Onda 60 FPS alabiliyorum.
Oyunla alakalı bir sorun sanırım. Şu videodaki yöntemi deneyin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Merhabalar, aslında attığınız ekran görüntüleri cevapları sizlere veriyor.

Witcher oynarken GPU sıcaklık değeriniz fazla, GPU fanınız çalışıyor ve asıl önemli olan GPU, VRAM frekanslarınız fazla. Yani GPU biriminizin ana işlemci biriminde çok daha fazla iş yapılıyor.

Diğer iki oyunda ise ekran kartınız tam yük altına girmeye uzak bir şekilde fana ihtiyaç duymadan çalışıyor.

Eğer diğer oyunlarda da daha yüksek kullanım değerleri elde etmek isterseniz. Görsel kalite ayarlarını yükseltebilir, ayrıca @Yusuf Liebert 'in dediği gibi açıksa Vsync ayarını kapatabilirsiniz.

Not: Ekranınızın yenileme hızından fazlasını kullanarak ekran kartınızı yormanızı önermiyorum. (Her zaman yükte tutarak ısıl değerini arttırmak uzun oyun sürelerinde anlık drop oluşturabilir.) Örneğin 144Hz monitörünüz varsa 180fps değerine sahip olsanızda ekranınız size o görüntüyü sunmayacaktır.
Evet evet tam da o nedenle dikey senkronizasyonu açıyorum zaten. Böylelikle daha fazla kare alamadığım için ekran kartı tam gücünü kullanamıyormuş. Çok mantıklı. 😁
Oyunla alakalı bir sorun sanırım. Şu videodaki yöntemi deneyin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Oyunla alakalı evet aynen şimdi hatırladım. Ana menüde de ikide bir takılıp duruyor oyun zaten. Çözümü vardı da unuttum gitti. Zaten oynamayacağım. Sadece merak ettiğim için sordum. BO3'ü bozuk olduğu için önemsemeye gerek yok. Yorumlar için teşekkür ederim. 🙏

Geri
Yukarı