RTX 4070 Ti Super sistemin sıcaklık değerler nasıl?

Daha fazla  
Sistem Özellikleri
► Intel® core™ i7-6700K @4.0GHz
► Corsair 780 T Full Tower kasa
► Corsair Hydro series H115i 240mm sıvı soğutma
► ASUS Maximus VIII Hero anakart
► Corsair Vengeance 16 GB DDR4 3200MHz RAM
► NVIDIA GTX 1070 FTW ekran kartı
► Samsung 850 EVO 265 GB SSD
► EVGA 80+ Gold Modüler 650W PSU
Meslek
Gayrimenkul Değerleme Uzmanı
RAM
Gskill Trizent Z5 Neo RGB DDR5 32 GB (2x16) 6400 MHz 32CL
Ekran kartı
Asus Rog Strix RTX 4070 Ti Super
Anakart
Asus Rog Crosshair X670E Hero
İşlemci
AMD Ryzen 7 7800x3D
Öncelikle herkese merhaba;

Yeni bir sistem topladım ve Cyberpunk 2077'de sistemin değerlerini takip ettim. Sonuçları paylaşacağım. Sizce değerler ne durumda ve aynı sistemi kullanıp farklı değerler alan bir kullanıcının videosuna denk geldim, neden bu şekilde yardımcı olursanız çok sevinirim.
Sistemde kullandığım parçalar:

Anakart: Asus ROG Crosshair X670e Hero.
Ekran kartı: Asus ROG STRIX RTX 4070 Ti Super.
İşlemci: AMD Ryzen 7 7800x3D.
RAM: 2x16 (32 GB) DDR5 G.Skill Trident Z5 Neo RGB 6400 MHz AMD EXPO.
SSD: Samsung 990 Pro 2 TB.
PSU: 850W Asus ROG Thor planinum II 80+Platinum
Soğutma: Arctic Liquid Freezer III 360mm ARGB.
Kasa: Asus ROG Helios.
Riser kablo: Lian Li premium PCI-e 4.0 16X 240mm.

Aşağıda ilk görseldeki benim değerlerim ve ikinci görseldeki de bir videoda başla bir kullanıcının aynı parçaları kullanarak aldığı değerler. Video Link merak ettiğim şu ki; diğer kullanıcı, işlemci saat hızı 5050MHz ve sıcaklığı 59 derece olurken benim çekirdek saat hızım 4875 MHz ve sıcaklığım 71 derece. Daha az saat hızı kullanarak daha yüksek ısınmaya çıkıyorum ve ekran kartı tarafında da ben 70 derece alırken diğer kullanıcı 58 derece alıyor. Fakat şöyle de bir şey var ben ortalama 100 - 102 FPS alırken diğer kullanıcı ortalama 83 FPS alıyor, aynı zamanda %1 Low FPS değeri benim 81 iken diğer kullanıcının 60, %0.1 Low FPS ise bende 81 iken diğer kullanıcıda 39 FPS'leri görüyoruz.

Özet olarak; burada anlayamadığım 3 durum var. Birisi benden daha yüksek saat hızı kullanırken nasıl daha az ısındığı, ekran kartı tarafındaki sıcaklık farkı nedeni ve buna karşın benim ondan daha fazla FPS alıyor olmam.

Yardımcı olursanız çok sevinirim, teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• Değerler.jpeg
    Değerler.jpeg
    102,8 KB · Görüntüleme: 57
  • Örnek.jpeg
    Örnek.jpeg
    180,3 KB · Görüntüleme: 56
In-Game benchmark karşılaştırırsan daha verimli sonuçlar elde edersin. Açık dünya haritada minimum FPS değerlerini karşılaştırman hiç doğru değil.

Kasa içi hava akışı ve oda sıcaklığı da çok büyük etken.

Ayrıca videodaki arkadaş PBO + CO yapmış olabilir. Sen sadece XMP açıp tamamiyle stok halde kullanıyorsan bu değerler normal.

Bkz :
1715431000982.png

In-Game benchmark karşılaştırırsan daha verimli sonuçlar elde edersin. Açık dünya haritada minimum FPS değerlerini karşılaştırman hiç doğru değil.

Kasa içi hava akışı ve oda sıcaklığı da çok büyük etken.

Ayrıca videodaki arkadaş PBO + CO yapmış olabilir. Sen sadece XMP açıp tamamiyle stok halde kullanıyorsan bu değerler normal.
Öncelikle cevabınız ve ilginiz için çok teşekkürler.
Bugün tekrar oyuna girip benchmark testi yapacağım değerleri yine burada paylaşıyor olacağım. Kasam önde 3 adet 140mm havayı içeriye alan ve arkada 1 adet 140mm dışarı atan egzoz fanı, bunun yanında üstte 360mm havayı dışarı atan işlemci soğutucusu fanlarım mevcut.

Oda sıcaklığın yüksek ise bu konfigrayonun hiçbir önemi yok. Videodaki adamın yaşadığı yer hakkında hiçbir bilgimiz yok.

PBO + CO nedir bilmiyordum ama sanırım overclock gibi bir durum, bu durum işlemcinin ısısını daha da artırmaz mı?

Video kayıt alırken bir miktar FPS kaybı yaşanır. Aradaki fark o sebepten olabilir.
Sıcaklık farkları ise ortam şartları ile veya soğutucu ile alakalı olabilir.

Hayır arttırmıyor, voltajı azaltarak daha yüksek frekansa çıkmasını sağlıyorsun. x3D işlemciler zaten voltaj kilitli.

İşlemciye negatif voltaj verip hem daha yüksek frekanslara çıkmasına hem de daha az güç tükettiği için daha serin çalışmasını sağlıyorsun. Ryzen'ların olmazsa olmazı.
Aa o zaman ben o nasıl oluyor tam olarak nasıl yapabilirim ona bi bakayım. Görünene göre çünkü tüm test videolarında işlemci 50W güç çekerken benim işlemcim 250W çekiyor fakat ekran kartı tarafında 15 derece sıcaklık farklılıkları var bu nasıl oluyor hiç anlamış değilim :(

Aa o zaman ben o nasıl oluyor tam olarak nasıl yapabilirim ona bi bakayım. Görünene göre çünkü tüm test videolarında işlemci 50W güç çekerken benim işlemcim 250W çekiyor
Senin işlemcin 250W çekemez daha az çekiyordur. Belki 70W civarlarındadır.

Geri
Yukarı