RTX 4080 DLSS FPS katkısı sağlamıyor

HOPES7AR

Centipat
Daha fazla  
Başlıkta da söylediğim gibi oyun fark etmeksizin DLSS ve FSR FPS arttırmıyor sistemimde darboğaz var ama bununlamı ilgilidir bilmiyorum. Ekran kartını %50 işlemciyi %40 kullanan başka bir oyunda test ettiğimde ise yine aynı sorun var DLSS FPS arttırmıyor.

GPU: RTX 4080.
CPU: Ryzen 5 5600X.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemciniz ekran kartınızı besliyemediği için, bir de siz üstüne FPS'yi 2 kata çıkaran bir teknoloji çalıştırdığınız zaman bu etki etmeyebilir. Yük yine CPU'ya biner çünkü. Bu çözmek için oyunun grafiklerini kökleyin. Sonra çözünürlük yükseltin geçecektir.

DLSS görüntüyü daha düşük çözünürlükten upscale ettiği için GPU yükünü azaltıp CPU'ya bindirir. Sizin durumunuzda CPU zaten aşırı geride kaldığı için üzerine daha da yük binince normal olarak bir artış yaşanmıyor. Hatta tam tersine görüntü kalitesi düştüğü için deneyiminiz daha kötü hale geliyor.

Çözünürlük ve grafik arttırıp olabildiğince ekran kartına yüklenmeye çalışın.

DLSS görüntüyü daha düşük çözünürlükten upscale ettiği için GPU yükünü azaltıp CPU'ya bindirir. Sizin durumunuzda CPU zaten aşırı geride kaldığı için üzerine daha da yük binince normal olarak bir artış yaşanmıyor. Hatta tam tersine görüntü kalitesi düştüğü için deneyiminiz daha kötü hale geliyor.

Çözünürlük ve grafik arttırıp olabildiğince ekran kartına yüklenmeye çalışın.
ekran kartı çok güçlü olduğu için ne kadar yük bindirirsem bindiriyim olmuyo %40 cpu %50 gpu kullanan oyundada denedim yine işe yaramadı dlss te fsr da

İşlemciniz ekran kartınızı besliyemediği için, bir de siz üstüne FPS'yi 2 kata çıkaran bir teknoloji çalıştırdığınız zaman bu etki etmeyebilir. Yük yine CPU'ya biner çünkü. Bu çözmek için oyunun grafiklerini kökleyin. Sonra çözünürlük yükseltin geçecektir.
denedim kral last of us part 1 de grafikleri max yaptım dsr ile 4k yaptım oyunumu ancak işlemci kullanımı yine %90 civarlarında ekran kartı kullanımı ise %96 falandı dlss i açtığımda ise fpsde hiçbir oynama yoktu yine işlemci kullanımını %90 nın üstüne ne yaptıysam düşüremedim benimde aklıma şöyle birşey geldi düşük güçte bir oyunda test etmek hemen alan wake remasterede girdim pcnin en az zorlanıcağı dlss destekliyen bir oyun o geldi aklıma gpu %50 cpu %40 civarı kullanıyodu oyun ama oyunda sanırım fps sınırlama var ne yaptıysam kapatamadım onu fpsimim 200 ile sınırlıyodu bende grafikleri maxladım dlss kapalıyken fpsin 189 188 e düştüğü bir yer buldum ve oraya baktım sadece sonra dlss i açtığımda fpsim yine değişmedi ultra performansa alsam dahi değişmiyor

fsr da dener misin? deney olsun belki işe yarar. bu arada rekabetçi oyunlarda kurulmaması öneriliyor, ona da dikkat et
dostum fsrda denedim zaten ondada durum aynı fsr 3 frame generation modunu diyorsan eğer frame generationda sorun olmuyo fps artıyor ama normal fsr ve dlss te sorun var fps artmıyor onlarda spiderman remasteredde normal fpsim 70 iken frame generationu açtığımda 120 lere çıkıyor ama dlss açtığımda hiçbirşey değişmiyor yine 120 kalıyor bunlar yaşanırken cpu kullanımı %100 gpu kullanımı %50 lerde darboğaz full var yani ama darboğaz olmayan oyunda denediğimdede birşey değişmemişti anlamadım gitti kısaca frame generation sorunsuz çalışıyor ama düz fsr ile dlss hiçbir katkı sağlamıyor

Son düzenleme:

Geri
Yukarı