RTX 4080 ekran kartı için işlemci tavsiyesi

Şuan modellere karar veriyorum hocam sonra anakart ve ram için bütçe ayarlaması yapacağım. DDR5 olacak ramler işlemci önceliğim olduğu için önce ona karar verip kalan bütçeye bakacağım.
7800x3D alabilirsiniz bütçeniz yetiyorsa.

Anakart degisimi de yapacaksaniz niye tekrar olu bir sokete geciyorsunuz ki? 2-3 yil sonra yine ayni seyi yasayacaksiniz. AM5 sokette 3-4 yiliniz daha var.
14. nesil işlemci de 1700pin gelecek diye biliyorum. üst 13. nesil i7 RTX4080 için fazlasıyla yeterli olur gibi 4-5 yıl götürmez mi? Uzun süredir intel kullanıyorum amd hakkında pek bilgim yok öneri modeliniz var mı?

14. nesil işlemci de 1700pin gelecek diye biliyorum. üst 13. nesil i7 RTX4080 için fazlasıyla yeterli olur gibi 4-5 yıl götürmez mi? Uzun süredir intel kullanıyorum amd hakkında pek bilgim yok öneri modeliniz var mı?
İntel alırsanız ileride tekrar anakart değişmeniz gerekecek. Ayrıca 14. Nesil geçen sene çıktı. Bu sene 15. Nesil farklı bir soketle çıkacak. AM5 ise yıllarca soket değişmeyecek.

7800x3D alabilirsiniz bütçeniz yetiyorsa.
bütçe konusu önce işlemciyi kafamda netleştirip o ne kadar tutar ise ona yönelmek. işlemci için 13k civarı maks bütçe ayırabilirim. Çokta kısmak istemiyorum.

İntel alırsanız ileride tekrar anakart değişmeniz gerekecek. Ayrıca 14. Nesil geçen sene çıktı. Bu sene 15. Nesil farklı bir soketle çıkacak. AM5 ise yıllarca soket değişmeyecek.
7800x3D bu işlemci için önereceğiniz anakart nedir? Giriş seviyesi istemiyorum. DDR5 olacak ram desteği

@bloodrap 7800x3D 13 bin TL. Bütçenizi sınırında. Emin olun pişman olmazsınız.

bütçe konusu önce işlemciyi kafamda netleştirip o ne kadar tutar ise ona yönelmek. işlemci için 13k civarı maks bütçe ayırabilirim. Çokta kısmak istemiyorum.
Yeni soketi bekleyecek vaktiniz varsa ve AMD'ye güveniniz yoksa (internetten merak ettiğiniz şeyleri araştırabilirsiniz) bekleyin derim. Eğer bekleyemem diyorsanız AMD şu an işlemci tarafında önde sayılır bence. Üstteki arkadaşın dediği gibi 7800X3D işinizi görür.

Geri
Yukarı