RTX 4080 için oyunda kullanılacak AM5 işlemci tavsiyesi

Bütçe
10000

TOYLAN

Decapat
Daha fazla  
Sistemimin tüm bileşenleri hazır sadece işlemci kaldı. Anakart olarak MSI B650 Carbon Wi-Fi aldım. Monitörüm 4K 144Hz oyunları 4K da oynamayı düşünüyorum. İleride Update yaparım diye düşünerek AM5 anakart aldım sizce 7600X yeterli olur mu yoksa 7700X e mi geçeyim? Az bir farkla diğer yandan 7900x3D çıkıyor bu ay sonu 4K oynayacağım için işlemciye çok yük binmez diye okudum, ne kadar fark eder bu işlemciler arasında bilgisayarın performans farkı sizce 7900x3D ye 7600X in 3 katı, 7700X in 2 katı para vermeye değer mi çıkış fiyatı 600 dolar dendi Türkiye'de 14 binden bulunacaktır diye tahmin ediyorum. Sıvı soğutucu olarak da MSI 360r V2 aldım. Bu arada şimdiden yardımcı olacak arkadaşlara teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bütçe 10.000TL ise Ryzen 9 7900X alınabilir.

Bütçe sınırım yok verdiğim paraya değip değmeyeceğini merak ediyorum daha çok. 4K da işlemcinin etkisi ne olacaktır gibi.
Hocam bütçe sorununuz yoksa bence 7000 serisinin 3D işlemcisini bekleyin. 5800x3D bile Ryzen 9 5900x'i oyun performansında geçiyordu. 7900x3D veya 7950x3D'nin yapabileceklerinin sınırı olmayacak gibi.

Oyun için kesinlikle 7000x3D modelleri bekleyin, bu ay sonunda çıkacaklar.

Aradaki fiyat farkına değer mi sizce 600 ve 700 dolardan çıkacaklar 14000-17000 TL civarında fiyatları olacak 7800x3D daha uygun ancak onun çıkış tarihi nisan sonunda.

7700X in 7bin lira 5600X in 5bin lira olduğunu düşünürsek ciddi fark var.

Üst düzey bileşenler ile geleceğe yönelik bir sistem kurduysanız, işlemciniz de bu sistemde geri kalır olmamalı. İşlemci oyun performans benchmarklarına bakarak fikir sahibi olabilirsiniz. X3D modelleri oyun anlamında performanslılar ama yüksek L3 cacheye her oyunun ihtiyacı olmuyor diye biliyorum. Oyun performans videoları sizi fikir sahibi edebilir. 4K oyunlarda yük GPU üzerine bineceği için CPU tarafından ne derece etkileneceğini araştırmakta fayda var.

Üst düzey bileşenler ile geleceğe yönelik bir sistem kurduysanız, işlemciniz de bu sistemde geri kalır olmamalı. İşlemci oyun performans benchmarklarına bakarak fikir sahibi olabilirsiniz. X3D modelleri oyun anlamında performanslılar ama yüksek L3 cacheye her oyunun ihtiyacı olmuyor diye biliyorum. Oyun performans videoları sizi fikir sahibi edebilir. 4K oyunlarda yük GPU üzerine bineceği için CPU tarafından ne derece etkileneceğini araştırmakta fayda var.

7600X ile piyasadaki en performanslı işlemci 13900k arasında 4K da yüzde 5-10 arası fark var maksimum, sanırım şimdilik 7700X alıp ileriki nesillerde yüzde 15-20 fark yaratabilecek bir işlemci çıktığında Update edeceğim. Hiç o kadar fark ettireceğini sanmıyorum ama yine de 1 hafta 7950x3D'nin çıkmasını bekleyeceğim.

Geri
Yukarı