RTX 4080 laptop yükte 98 derece oluyor

Undertaker86

Picopat
Yer
Diyarbakır
Arkadaşlar HWMonitor'den kontrol ediyorum. Hangi oyunu oynasam CPU 98 dereceyi görüyor. CS oynarken de öyle. Metro Exodus oynarken de. Armoury Crate modu: Turbo.

ASUS ROG.
i9-13980hx - RTX4080.

Son düzenleyen: Moderatör:
Nasıl bir masanın üstünde duruyor? Altına biraz boşluk yaratmayı dener misin? Herhangi bir şey koyabilirsin altına. Yeter ki fanları yerden yükseltsin.

98 derece normal değil. Ne bilgisayar olursa olsun. 90 derece dese normal. 94-95 dese yine zor da olsa kabul edersin, 98 değil.
5 aydır kullanıyorum. Acaba bakıma mı vermeliyim? Ayrıca dediğiniz gibi bilgisayarı altında boşluk olacak şekilde kullanıyorum. 2 adet uzun tahta vasıtasiyle yükseltmiş bulunmaktayım. 2 Aydır bu şekilde kullanıyorum. Altında 4 parmak boşluk var.

98 derece normal değil. Ne bilgisayar olursa olsun. 90 derece dese normal. 94-95 dese yine zor da olsa kabul edersin, 98 değil.

ASUS'larda termal kilit modele göre değişiyor bende OLED model var performans modda 95 normal modda 90'a sabitliyor servis cihazın normali bu dedi. Bu cihazda da bu tarz bir durum olabilir belki 98 değil de bakımı yapılsa 90-95 arası olabilir diye düşündüm.

ASUS'larda termal kilit modele göre değişiyor bende OLED model var performans modda 95 normal modda 90'a sabitliyor servis cihazın normali bu dedi. Bu cihazda da bu tarz bir durum olabilir belki 98 değil de bakımı yapılsa 90-95 arası olabilir diye düşündüm.
zaten hep 98 olmuyor. 80-90 arası geziyor, 98 e kadar çıktığı oluyor. Bir ara hwmonitörde 101 i gördüm ama ben bir kaç derecenin yanlış hesaplandığını düşünüyorum. Mesela şardayken 70 dertece gösteriyor. Şarjdan çıkardığım anda 58 e düşüyor hemen. Bazen yalnızca tahmini hesap yaptığı için bu kadar yüksek çıkıyor diye düşünüyorum sizce?

zaten hep 98 olmuyor. 80-90 arası geziyor, 98 e kadar çıktığı oluyor. Bir ara hwmonitörde 101 i gördüm ama ben bir kaç derecenin yanlış hesaplandığını düşünüyorum. Mesela şardayken 70 dertece gösteriyor. Şarjdan çıkardığım anda 58 e düşüyor hemen. Bazen yalnızca tahmini hesap yaptığı için bu kadar yüksek çıkıyor diye düşünüyorum sizce?
Sarjdayken daha yüksek olması normal. Şarjda daha yüksek tdpye çıkıyor. 98e kadar nadiren çıkıyorsa bir problem yok. 80-90 arası normal değerler. Sürekli 98 civarında geziyorsa normal değil çünkü o işlemcinin throttle noktası zaten 100 derece. Sınırda dolaşıyor demek.

Sarjdayken daha yüksek olması normal. Şarjda daha yüksek tdpye çıkıyor. 98e kadar nadiren çıkıyorsa bir problem yok. 80-90 arası normal değerler. Sürekli 98 civarında geziyorsa normal değil çünkü o işlemcinin throttle noktası zaten 100 derece. Sınırda dolaşıyor demek.
Hocam bir de müsaadenizle bir şey sormak istiyorum. Yüksek sistem gerektiren hangi oyun olursa olsun mutlaka directx şeklinde bir hata alıyorum ve oyun çöküyor. Oyunların ortak noktası olarak bir tek işlemciyi buldum. Acaba bazen yüksek sıcaklığa çıktığında throtling yaptığı için mi çökme oluyor. Bir aralar sık yaşıyordum ama sonra windows'u temiz kurup sürücüleri ddu ile temiz bir şekilde yükledim. Sık olarak yaşamıyorum artık şükür. Ama bazen yine crash yiyorum. Hangi oyun olursa olsun hep en yüksek grafiklerde oynuyorum. Mesela death stranding oynarken çevrimiçi hizmetlere bağlanınca sık çöküyordu. Onu kapattıktan sonra toplamda 3 kez çöktü. Aralarında 10 saat gibi bir süre oynayış farkı var. Az önce metro oynarken crash yedim ve oyun çöktü. Acaba bunların hepsi aşırı işlemci sıcaklığından ötürü işlemci yetmezliğinden mi oluyor? Normal bir durum mu? Yoksa garantiye göndermeli miyim? Ha bu arada şunu ekleyeyim. Mesela metro exodus'da trenle giderken yük grafik kartında değil işlemcide oluyor. Mesela orada çöktü. Acaba işlemci aşırı yorulduğu veya ısındığı için mi bu çökmeler yaşanıyor? İşlemciye aşırı yükün bindiği durumlarda olması bana bunu düşündürdü. İşin garip tarafı en yüksek grafikte fazla karmaşaya girsem bile grafik kartı sıcaklığı çok yüksek olmuyor. İşlemci fanlarında bir problem olabilir mi? Bir de 5 aydır yoğun bir şekilde kullanıyorum. Bence bakıma göndermeliyim ki macunu değişsinler. Bir de herhangi bir sıkıntı var mı diye kontrol ederler hem.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı