RTX 4080 mi, 3090 mı alınmalı?

Şahsen benim AMD almama amacım stabil olmaması. 6900XT vardı elimde patladı ürün bana çok sıkıntı yaşattı bende daha da almam dedim bana stabil olması daha önemli.

O işin şans kısmı 6900 XT kullanıp hiç sorun yaşamayan sayısız kişi var. Sen tercihini illa NVIDIA olarak kullanacaksan hangi kartı alacağını az çok anlamışsındır. Normalde RTX 4070 olarak isimlendirilmesi gereken RTX 4080 12 GB bile 3080 Ti'ı parçalıyor.

df8ybnqu.jpg

O işin şans kısmı 6900 XT kullanıp hiç sorun yaşamayan sayısız kişi var. Sen tercihini illa NVIDIA olarak kullanacaksan hangi kartı alacağını az çok anlamışsındır. Normalde RTX 4070 olarak isimlendirilmesi gereken RTX 4080 12 GB bile 3080 Ti'ı parçalıyor.

Eki Görüntüle 1525132
Bu tabloyu görmüştüm baya iyi di acaba kaç k da test edilmiş ? 16 GB almamın sebebi 4 5 sene kullanacağım için ilerde VRAM yetersizliği olmasın diye.

4000 serisi izlediğim Gamers Nexus videosuna göre tam bir kepazelik örneği. İngilizceniz varsa mutlaka izleyin, sanki ilkokul çocuklarına oyuncak çıkarmışlar gibi ürün isimleri ve tanıtımları, devasa boyutlar (üç buçuk slot kaplayan tasarımlar), ekran kartlarının abartı ağırlığını taşımak için destek çubukları zorunluluğu, vb. tuhaflıklar.

3000 serisinin aşırı hormonlu versiyonları gibi, elektrik faturası düşmanı sobadan hallice ürünler. EVGA'nın niye Nvidia ile çalışmayı bıraktığının ispatı niteliğinde.

Sözün özü bence 3090 alın.
4080 aşırı elektrik tüketmeyecekmiş destek çubukları pahalı değil zaten onu kafaya takmıyorum. Ama 3090 dan daha performanslı yazıyordu.

Bu tabloyu görmüştüm baya iyi di acaba kaç k da test edilmiş ? 16 GB almamın sebebi 4 5 sene kullanacağım için ilerde VRAM yetersizliği olmasın diye.

Tablonun çözünürlüğüne takılmaya gerek yok diyorum hepsi NVIDIA kartlar olduğu için yüzde farkı her çözünürlükte birbirine yakın olacaktır. Çözünürlüğe göre performans farkı AMD ve NVIDIA kartlarda daha çok ortaya çıkıyor. Örneğin 6900 XT 1080P'de ezip geçerken, 4K'da 3090 ezip geçiyordu.

16 her halükarda daha iyi olur, VRAM'den ayrı kartın kas gücü de daha yüksek. 12 GB olan bir nevi RTX 4070 Ti diyebiliriz.

Ne olursa olsun yeni kartların piyasa sürülmesini bekleyin. Detaylı benchmarklar ve kullanıcı yorumlarına göre alırsınız bence.

AMD'nin 3 Ekim'de olacak 7000 serisi lansmanı için bekle.
AMD şuanlık benden uzak dursun sorunlarını çözene kadar.
Ne olursa olsun yeni kartların piyasa sürülmesini bekleyin. Detaylı benchmarklar ve kullanıcı yorumlarına göre alırsınız bence.
Bende aşırı sabırsızım acaba hangisi modeli direkt çıkacak veya erken tanıtılacak tercihim Asus rog olabilir yada suprim x

Hicbir ekran karti sorunsuzdur diye birsey yok. Bir guncellemeyle hersey duzelir yada duzgun olan herseyin icine edilebilir. Bu sekilde bakmanizi tavsiye etmem.

Hocam 6900XT ile ne sorunu yaşadınız?

Hocam kart da ısınma sorunu WattMan siyah ekran oyundan atma vb birkaç tane daha vardı. Şu anda bir buçuk aydır kartsız kaldım. En sonunda parasını iade ettiler

Hiçbir ekran karti sorunsuzdur diye bir şey yok. Bir guncellemeyle her şey duzelir ya da duzgun olan her şeyin icine edilebilir. Bu sekilde bakmanizi tavsiye etmem.

Doğru ama 24K verip o kadar sorunla uğraşınca aşırı soğudum. Ama sevenlerine öneriyorum tabii ki indirimde vb şeylerde gördüğüm zaman.

Geri
Yukarı