Çözüldü RTX 4080 oyunlarda takılıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kriegslied

Femtopat
Daha fazla  
Selam,

Yaklaşık 10 ay önce topladığım bilgisayarımda sorunlar bitmek bilmedi. Öncelikle işlemci takılırken pinler yamulduğu için anakartın işlemci slotu MSI servisinde 1000 TL gibi bir rakama değişti sonrasında işlemcide bu olaydan zarar gördüğü için onu da değiştirdim garantiden. (bu işlemler yapılmadan önce sürekli olarak mavi ekran hataları alıyordum.) tam her şey çözüldü sorunsuz kullanıyorum bilgisayarımı derken tamirden 2-3 ay sonra bu sefer de ilk önce World of Warcraft oyununda oyunda takılmalar başladı. Takılmaları tanımlamam gerekirse oyun içinde bir anda PC donuyor ancak arka planda Discord ve diğer uygulamalar çalışıyor yani arkadaşlarımla konuşmaya devam ediyorum. Donduğu sırada eğer beklersem oyun kapatılması gerekiyor hatası alıyorum, beklemeyip alt + Tab yapıp Discord ardından tekrar WoW yaparsam takılma geçiyor oyuna devam edebiliyorum.
Açıkçası başlarda çok önemsemedim bu durumu lakin dün akşam VPN (exitlag) kullanarak 4-5 gündür oynadığım throne and liberty adlı oyunda dungeon esnasında bilgisayarım bir anda mavi ekran verdi ve yeniden başlatıldı. Hızlı olduğundan fotoğrafını çekemedim ama daha önce gördüğüm bir hataydı. Yine seviye kasma esnasında muhtelif zamanlarda WoW'da yaşadığım takılma sorunu bu oyunda da birkaç kez başıma geldi ve yine alt + Tab yapınca takılma düzeliyor, donukken arka planda da Discord çalışmaya devam ediyor.

Naçizane çok bilgi sahibi olmasam da araştırdığım bu soruna sebep olabilecek birkaç neden var, bunları aşağıya yazıyorum. Deneyimleyip benzer bir soruna çözüm bulduysanız benimle paylaşmaktan çekinmeyin şimdiden herkese çok teşekkür ediyorum.

olası sebepler.
1-
Windows 11 ve yer yer yarattığı driver çakışmaları.
2- kasanın ön kısmına dikey konumlandırılan 360mm sıvı soğutma radyatörü.
3- kasa ölçülerinin küçük olmasına bağlı ısınma.
4- evin duvarındaki prize 1 adet 3'lü priz takıp 8'li prize uzatma olarak kullanmak.
5- Windows Update'lerin doğru kurulamaması.

bonus: bilgisayarım yük altında değilken 30-40 derece gibi ısılarda çalışıyor. Oyun içerisinde Max grafik ayarlarında 60-80 derece arasında çalışıyor. İnternette bu ısıların normal olduğunu söylüyor ancak her zaman kontrol edemediğim için sorun ısınma nedenli olabilir diye düşünüyorum.

Ben sorunu aylardır çözemedim önerilerinize sonuna kadar açığım bilgisayar konfigürasyonumu aşağıda paylaşıyorum şayet bildiğiniz iyi bir PC servisi.
Varsa ek olarak onu da paylaşırsanız çok memnun olurum.

ekran kartı: MSI RTX4080 Gaming X

işlemci: Intel Core i7 13700K.

RAM: G.Skill Trident Z 6000 MHz CL30 DDR5.

anakart: MSI Z790 Carbon Wi-Fi

PSU: MSI MPG 850 watt.

soğutma: Corsair H150 RGB 360mm sıvı soğutma.

SSD: Samsung Pro 990 1 TB.

kasa: Corsair iCUE 5000X tempered glass RGB siyah.

İyi sosyaller dilerim.

Çözüm
Basit olacak ama denemekten zarar gelmez, hata aldıysanız ekran kartı driverında sorun olabilir. Ddu ile sürücüyü silip yeniden güncel sürücüyü yeniden yükleyin.
ayrıca mavi ekran yediğinizi söylemişsiniz minidump dosyalarını paylaşır mısınız?
Umarım ama sanırım uzun bir test yapmadan (en azından oyunlar özelinde) tamamen çözüldü diyemeyiz. Ben tüm testleri tamamlayıp buradan bilgi vermeye devam edeceğim emekleriniz için teşekkür ediyorum.

Çok özür dilerim komut sistemini çok iyi bilmiyorum da parantez işaretleri olacak mı? Şuan açılan ekranda C:\Windows\System32> şeklinde bi yazı var boşluk bırakıp (SFC/scannow) mı yazacağım?
Boşluk bırakmanıza gerek yok hocam bide parantezleri değil sadece parantezin içindekileri.

Açık kalması iyidir hocam performans artırır, açık kalabilir.
Tamamdır.

Umarım ama sanırım uzun bir test yapmadan (en azından oyunlar özelinde) tamamen çözüldü diyemeyiz. Ben tüm testleri tamamlayıp buradan bilgi vermeye devam edeceğim emekleriniz için teşekkür ediyorum.

Çok özür dilerim komut sistemini çok iyi bilmiyorum da parantez işaretleri olacak mı? Şuan açılan ekranda C:\Windows\System32> şeklinde bi yazı var boşluk bırakıp (SFC/scannow) mı yazacağım?
Microsoft Windows [Version 10.0.22631.2861]
(c) Microsoft Corporation. Tüm hakları saklıdır.

C:\Windows\System32>SFC /scannow

Beginning system scan. This process will take some time.

Beginning verification phase of system scan.
Verification 100% complete.

Windows Resource Protection found corrupt files and successfully repaired them.
For online repairs, details are included in the CBS log file located at
windir\Logs\CBS\CBS.log. For example C:\Windows\Logs\CBS\CBS.log. For offline
repairs, details are included in the log file provided by the /OFFLOGFILE flag.

C:\Windows\System32>DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth

Deployment Image Servicing and Management tool
Version: 10.0.22621.2792

Image Version: 10.0.22631.2861

No component store corruption detected.
The operation completed successfully.

C:\Windows\System32>

bu şekilde sonuçlandı 2 komut.

Son düzenleme:
Tamamdır.

Microsoft Windows [Version 10.0.22631.2861]
(c) Microsoft Corporation. Tüm hakları saklıdır.

C:\Windows\System32>SFC /scannow

Beginning system scan. This process will take some time.

Beginning verification phase of system scan.
Verification 100% complete.

Windows Resource Protection found corrupt files and successfully repaired them.
For online repairs, details are included in the CBS log file located at
windir\Logs\CBS\CBS.log. For example C:\Windows\Logs\CBS\CBS.log. For offline
repairs, details are included in the log file provided by the /OFFLOGFILE flag.

C:\Windows\System32>DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth

Deployment Image Servicing and Management tool
Version: 10.0.22621.2792

Image Version: 10.0.22631.2861

No component store corruption detected.
The operation completed successfully.

C:\Windows\System32>

bu şekilde sonuçlandı 2 komut.
Tamam hocam sıkıntı yok. Oyunlarda test edebilirsiniz sistemi sorunun çözülüp çözülmediğini teyit etmek için.

Son durum nedir hocam düzeldi mi?
Dün akşam saat 22:00'dan sabah 05:00'a kadar kesintisiz oynadım hiç bir sorunla karşılaşmadım.
Ancak kesinlikle sorun kalmadı demek için 1-2 gün daha denemek lazım diye düşünüyorum. Pazar günü sabahtan akşama kadar oynayabildiğim kadar zorlayacam makineyi sonuçları burdan yazarım.

Yardımlarınız için sonsuz teşekkürler.

Dün akşam saat 22:00'dan sabah 05:00'a kadar kesintisiz oynadım hiç bir sorunla karşılaşmadım.
Ancak kesinlikle sorun kalmadı demek için 1-2 gün daha denemek lazım diye düşünüyorum. Pazar günü sabahtan akşama kadar oynayabildiğim kadar zorlayacam makineyi sonuçları burdan yazarım.

Yardımlarınız için sonsuz teşekkürler.
Ne demek hocam sadece soruyu çözüm olarak işaretlerseniz sevinirim 🙂 tabi biraz daha test ettikten sonra.

Yeni konular

Geri
Yukarı