RTX 4080 sistem toplamak

Penguii

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, ilk defa sistem topluyorum ve aklımda bazı sorular var bunların cevaplarını ne kadar araştırsam da bulamadım, RTX 4080 sistem diziyorum elimde Zotac Trinity 4080 var kalan parçaları dizmek üzereyim.
Öncelik olarak sistemi Online oyunlar ve bazı hikayeli oyunları oynamak için diziyorum 2K ve 4K kullanacağım.

İşlemci olarak i5 13600KF ve Ryzen 5 7600X arasında kalıyorum bu 2 işlemciden hangisini tercih etmeliyim, hangisi uzun götürür, darboğaz yaşar mıyım?

Son olarak ise önereceğiniz işlemciye göre Anakart tavsiyesi verebilir misiniz bütçe maksimum 6.5K, (Intel olsa bile her türlü DDR5 6000MHz RAM alacağım anakart DDR5 önerirseniz sevinirim.)
Aklımda ki anakartlar:
AMD için MSI Pro Wi-Fi B650-P
Intel için ASUS Prime Z690P

Ayrıca bazı forumlarda vs gördüğüm kadarıyla PSU olarak ATX 3.0 PSU alın diyorlar.
Thermaltake Toughpower GF 3 850W | PC-ATX-3.0 Güç Kaynağı | PCI-e Gen 5.0 | 80-Plus-Gold | Tam Modüler | Sessiz 140 Fan | AB Sertifikalı | Siyah, Toughpower GF3 850W
Bu PSU sizce mantıklı mıdır, alınır mı? Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

Sistemin Tüm Parçaları:
Ekran kartı: Zotac Trinity 4080
Sıvı Soğutucu: Corsair iCUE H100 RGB soğutucu 240mm.
RAM: Kingston Fury Beast 2x16 6000MHz DDR5
Kasa: NZXT H5 Flow ( Kasa önerisine de açığım fakat kesin Beyaz Alacağım).
SSD: Öneri alabilirim 2TB Corsair Force MP600 PCI 4.0 2TB.

Son düzenleyen: Moderatör:
Teşekkür ederim , diğer parçalar hakkında bir fikriniz var mıdır..

Bu RAM de alınabilir :

RGB RAM fiyatları çok daha yüksek ve daha düşük chipler bulunabiliyor.
Fiyat açısından önemli değil fakat düşük chipler performans açısından çok önemli mi ?

Fiyat açısından önemli değil fakat düşük chipler performans açısından çok önemli mi ?
Düşük chiplerin dezavantajları bulunuyor.
EXPO tarafında sorun yaşanabilir, bellekten tam performans alamazsınız.
OC potansiyeli düşük, RAM ile hedeflediğiniz frekans ve gecikme değerlerine çıkamazsınız, çıksanız dahil stabil olmaz ve birçok hata ile karşılaşırsınız.

Düşük chiplerin dezavantajları bulunuyor.
EXPO tarafında sorun yaşanabilir, bellekten tam performans alamazsınız.
OC potansiyeli düşük, RAM ile hedeflediğiniz frekans ve gecikme değerlerine çıkamazsınız, çıksanız dahil stabil olmaz ve birçok hata ile karşılaşırsınız.
Anladığım kadarıyla bu biraz şans , RGB olması bu şansı daha mı çok arttırıyor.

Geri
Yukarı