RTX 4080 sistemde ekranda oluşan çizgiler, bozulmalar, glıtchler

Sanguru

Yoctopat
Yer
İstanbul
RAM
Corsair 32GB (16x2 Dual Channel) 6000Mhz DDR5
SSD veya HDD modeli
Samsung 990 Pro
Ekran kartı
MSI RTX4080 Gaming X TRIO 16GB
Anakart
MSI Z790 CARBON WIFI DDR5
İşlemci
i9 13900K
Merhaba,

Arkadaşlar henüz çok yeni bir sistem topladım. Windows 11 kullanıyorum. Konuya video ekleyeceğim. Videoda göründüğü üzere zaman zaman bu görüntü ve bu görüntüye benzer görüntü bozulmaları ile karşı karşıya kalıyorum. Bu durum sürekli olmasa da gözüme çarpıyor. Ekran kartının arızalı olması durumundan çok çekindim en azından içimi rahatlatmak ya da gerçekten arızalı ise bunu sizinle tespit etmek adına konu açıyorum.

- BIOS'um güncel.
- Windows 11 temiz kurulum yaptım, ekran kartı ve diğer bütün chipset vb. sürücülerim güncel. Orijinal Pro sürümünü kullanıyorum.
- O.C vs. yapılı değil. Sadece ekran kartı üzerinde bulunan Silent/Gaming Switch'i Gaming'te. Silent ile henüz denemedim.
- Oyunlar içerisinde herhangi bir FPS düşmesi / grafik bozulmaları ile vesaire karşılaşmadım. Gayet görüntü kaliteli ve akıyor. Sadece bir kereye mahsus RDR2 oyununda DirectX 12 oyun motorunda çalıştırdığımda grafik bozulmaları, ekrana gelen filtre gibi görünen bir perde vs. ile karşılaştım ancak Vulkan'a çektiğimde sorun çözüldü. Konularda gördüğüm üzere RDR2 DirectX 12 için çok stabil değil. Ona yordum biraz daha sonra hiçbir şekilde tekrar böyle bir problem ile ne RDR2 ne de DirectX 12 API kullanan herhangi bir oyunda karşılaşmadım.
- FurMark ile yaklaşık 30-35 dakika kadar ekran kartını yük altında tuttum. Herhangi bir kapanma, grafik bozulması vs. gibi hiçbir sorun ile karşılaşmadım. Maksimum sıcaklık değerleri 68-69 derece kadar yükseldi.
- DisplayPort kablosu kullanıyorum. Kablonun bozuk / yetersiz vs. olması durumu adına yeni ve çok daha kaliteli bir kablo ile değiştirdim.
- Monitörümün Firmware'i güncel.

Kısaca sistem özellikleri;

i9 13900K.
MSI RTX4080 Gaming X Trio.
MSI Z790 Carbon Wi-Fi DDR5.
Corsair Vengeance 32 GB (16x2 Dual channel) 6000MHz DDR5 CL32.
Thermaltake Toughpower GF3 1000W 80+ Gold PCI-e gen 5.0
Samsung 990 Pro SSD.

Bu görüntü bozulması zaman zaman YouTube'da video izlerken, zaman zaman videodaki gibi Discord vb. uygulamalar veya Windows'un kendi pencereleri arasında gerçekleşebiliyor. Anlıkta olsa açıkçası beni rahatsız ediyor. Ekran kartım yeni, Gaming.Gen.tr'den satın aldım. Garantisi mevcut ancak hemen servise göndermek istemedim. Garantiye gönderme, geri alma vs. şimdilik o süreci çok beklemek istemediğimden dolayı. Windows 11 ve NVIDIA'dan gelecek güncellemeleri bekliyorum. Birkaç gün önce ekran kartına yeni gelen sürücü güncellemesini yapmama rağmen sorunum devam ettiği için buraya konu açma ihtiyacı hissettim. Bununla ilgili engin tecrübelerinizi, önerilerinizi ve yönlendirmelerinizi bekliyorum.

İyi sosyaller. 😊

EDİT : Video linki bırakmayı unutmuşum aşağıya bırakıyorum. :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı