Çözüldü RTX 4080 sökülmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

HelalReiS

Hectopat
İyi akşamlar arkadaşlar. ASUS GeForce RTX 4080 ekran kartım var. Anakarta 2. bir M.2 SSD takmak istiyorum lakin 2. port ekran kartının altında kalıyor. Kasanın içi oldukça sıkışık, en başta ekran kartını anakarta takarken bile çok zorlanmıştım.

Şu anda ekran kartını çıkarmak istediğimde ise ekran kartından PSU güç kablosunu bile çıkaramıyorum. Azıcık kuvvet uyguladığımda bağlantı yerinden ufak çıtırtı sesleri geliyor hemen bırakıyorum. Orayı es geçip güç kablosu takılı hâlde kartı çıkarayım dedim fakat ekran kartının anakarta takıldığı yerdeki klipsi oynatmayı deniyorum o da hareket etmiyor.

Bunlara biraz kuvvet uygulasam sorun olur mu? Tecrübesi veya bir tavsiyesi olan dostlardan yardım bekliyorum. Hevesle SSD'yi aldım elimde kaldı.

Fotoğrafları aşağıya ekledim. PSU güç kablosunun pimi var ama pimden bastırıp mı kabloyu çekeceğim ya da pimi itecek miyim, itip mi çekeceğim, internette bununla alakalı video göremedim. Kullanım kılavuzunda da detaylı bir bilgi bulamadım.

4080 veya benzer bağlantılara sahip bir ekran kartı sahibi, bu işi tecrübe etmiş bir arkadaş varsa yardımcı olursa çok sevinirim. Yanlış bir hareket sonucu zarar vermek istemiyorum.

Ekran kartını çıkarmadan SSD'yi takmanın yolunu bilen varsa çok daha makbule geçer ama açabildiğim her taraftan baktım ekran kartının altına kartı çıkarmadan erişim yok gibi.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Dosya Ekleri

• IMG_6201.jpeg
    IMG_6201.jpeg
    113 KB · Görüntüleme: 43
  • IMG_6200.jpeg
    IMG_6200.jpeg
    294,2 KB · Görüntüleme: 42
Çözüm
Vida söküldüyse o klipsi itin ve ekran kartını çekin. Bazen bir tık zor çıkabilir ama fazla kuvvet uygulamayın yine de.
Vida söküldüyse o klipsi itin ve ekran kartını çekin. Bazen bir tık zor çıkabilir ama fazla kuvvet uygulamayın yine de.
Pardon vidayı söylemeyi unutmuşum. Kart kasaya vida ile bağlı değil. Başta takarken vidalanacak bir yer bulamadığımı hatırlıyorum. Bir nevi havada duruyor yani. Kalanı yukarıda anlattığım gibi.

Peki normalde klipsi tek başına mı itiyoruz yoksa ekran kartını çekme ve klipsi itme işini aynı anda mı yapıyoruz?

Pardon vidayı söylemeyi unutmuşum. Kart kasaya vida ile bağlı değil. Başta takarken vidalanacak bir yer bulamadığımı hatırlıyorum. Bir nevi havada duruyor yani. Kalanı yukarıda anlattığım gibi.

Peki normalde klipsi tek başına mı itiyoruz yoksa ekran kartını çekme ve klipsi itme işini aynı anda mı yapıyoruz?
Soketteki klipsi önce aşağıya doğru itiyorsun sonrasında kartı çıkar. Vidasız kullanma o büyüklükteki kartı.

Soketteki klipsi önce aşağıya doğru itiyorsun sonrasında kartı çıkar. Vidasız kullanma o büyüklükteki kartı.
Hocam vidalayacak yeri epey aradım bulamadım, kartın altına bir destek koyacağım artık sanırım yapacak başka bir şey yok.

Yardım için teşekkür ederim. Şimdilik kartı çıkarma konusunda da pes ettim, yarın tarif ettiğiniz gibi tekrar uğraşacağım.

PSU kablosu hakkında da yardımlara açığım.

DP, HDMI girişinin olduğu yeri biraz uzaktan çeker misiniz vidalama olmayan kasa olmamalı. Kasa modelinizi de yazarsanız göstereyim.
Hocam doğru söylüyorsun ben vidalamışım ama haberim yokmuş. Vidalı bir şekilde kullanıyormuşum bugüne kadar sorun yok.

Sonucu da paylaşayım. PSU kablosunu daha fazla zorlamadım, çıkmıyor. Fakat ekran kartını dediğiniz şekilde yerinden çıkarıp SSD'yi slota taktım. Ardından ekran kartını tekrar yerleştirdim. Şu an her şey sorunsuz çalışıyor.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı