RTX 4080 SUPER, 20 GB VRAM ile Gelebilir

@kino olabilir 4070 Ti da 4080'di güya. Ancak üstüne 3,4 FPS verecekse değmez.

4080 Ti değecek, sızdırılan teknik özelliklerine biraz baktım 4K'da temiz kart olur. Lakin çıkış tarihi çok önemli.

3090 Ti gibi çok geç çıkıp 6 ay sonra RTX 5070'e tokatlattırırlarsa bir anlamı kalmaz.

NVIDIA 4080'e yakın olursa fiyatı. Fazla bir şey yok o zaman içinde.

SÖylentiler böyle veya sızıntılara göre.

RTX 4080SUPER
  • GPU: AD103 > AD102
  • Bellek: 16GB > 20GB
  • Veriyolu: 256 bit > 320 bit
Nasıl bir ön yargıdır bu anlamadım. Bence gayette iyi bir kart olur. Daha testleri sonuçlanmadan böyle bir peşin hüküm vermen çok tuhaf.

Nasıl bir ön yargıdır bu anlamadım. Bence gayet de iyi bir kart olur. Daha testleri sonuçlanmadan böyle bir peşin hüküm vermen çok tuhaf.

Hocam öyle bir yazmışsın ki sanki, yerden yere vurmuşum ne var bu yazıda.

Fiyatı yakın olursa fazla güçlü olmaycağını söyledim.

NVIDIA bu hatırlatırım.

Ben kesin hüküm vermedim. Olursa diyorum.

Son düzenleme:
@Asla Taviz Vermem ben süper serisinin değeceğine inanmıyorum. Bir 4060 Ti'a 8 GB RAM taktı 2, 3K fiyat farkı oldu. Hem VRAM ekleyecek hem performans arttıracak. Fiyat farkı epey olur. Onun yerine bir alttaki kartı almak daha mantıklı.

3090 Ti gibi çok geç çıkıp 6 ay sonra RTX 5070'e tokatlattırırlarsa bir anlamı kalmaz.
Klasik Nvidia. Yeni nesil öncesi son bir stratejik hamle ile bir kaç milyon dolarcık daha koparma peşinde.

Şu an RTX 30 serisi karta sahip olanlar bence beklemeli. Ekim 2024'te RTX 50 serisi gelince 4080Super/4080Ti'a verilen paranın pişmanlığı iyice oturur.

Klasik Nvidia. Yeni nesil öncesi son bir stratejik hamle ile bir kaç milyon dolarcık daha koparma peşinde.

Şu an RTX 30 serisi karta sahip olanlar bence beklemeli. Ekim 2024'te RTX 50 serisi gelince 4080Super/4080Ti'a verilen paranın pişmanlığı iyice oturur.

Ekim 2024'te geleceğinin garantisi var mı o soru işareti şu anda. 2024 komple yeni seri olmadan geçebilir de deniliyor. 2024'ün ilk çeyreğinde 4080 serisinin varyasyonları çıkarsa şans verilebilir ama yaza sarkarsa keriz silkeleme operasyonuna dönüşür.

Ekim 2024'te geleceğinin garantisi var mı o soru işareti şu anda. 2024 komple yeni seri olmadan geçebilir de deniliyor. 2024'ün ilk çeyreğinde 4080 serisinin varyasyonları çıkarsa şans verilebilir ama yaza sarkarsa keriz silkeleme operasyonuna dönüşür.
Nvidia şu zamana kadar 2 küsur yıl olan piyasaya kart sürme döngüsünü daha önce bozmuş muydu hatırlamıyorum ama bence bu trendini devam ettirir.

2024 son çeyrekte bir şeyler tanıtacağını düşüyorum.

Ancak dediğiniz gibi yaza saklarsa ve hemen arkasından bir sonraki nesili tanıtırsa olan yine kullanıcıya olacak.

Nvidia şu zamana kadar 2 küsur yıl olan piyasaya kart sürme döngüsünü daha önce bozmuş muydu hatırlamıyorum ama bence bu trendini devam ettirir.

2024 son çeyrekte bir şeyler tanıtacağını düşüyorum.

Ancak dediğimiz gibi yaza saklarsa ve hemen arkasından bir sonraki nesili tanıtırsa olan yine kullanıcıya olacak.

Döngüyü bozmadılar ama olma ihtimali var, piyasada bazı şeyler değişiyor. Yapay zeka hypeı hala tavanken piyasanın ihtiyacına daha iyi cevap verecek bir mimari/jenerasyon için 1-2 çeyrek sarkıtabilir.

RTX 4090 boşuna bu kadar absürt sıçrama ile gelmedi, teknoloji şirketleri güçlü kartlar için birbirini yemekle meşgul. 2026'ya kadar 4090'dan yalnızca %20-25 güçlü bir 5090 kimseyi tatmin etmeyecektir.

@Liberteen nasıl bir şey mesela?
GTX 10 serisi kartlar ve RTX 20 serisi kartlar arasındaki geçişte çıkartmış olduğu GTX 16 serisi gibi bir girişimde bulunursa şaşırır mıydınız?

RTX 46 serisi diye bir şey çıkartırsa, sırf piyasada bulunmak ve RTX 50 serisi kartların çıkışından önce elde kalan silikonu eritmek için. 😀

RTX 50 serisi kartların 2025'e sarkabileceğini ben de okuyunca aklıma böyle bir fikir geldi.

Yeni konular

Geri
Yukarı